Věřím, že už máme výsledkovou krizi za sebou, řekl trenér Petr Fiala

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Na druhou polovinu základní části by nejraději hráči i trenéři olomouckého áčka zapomněli. Kohoutům se vůbec nepovedla a z 26 utkání odcházeli patnáctkrát jako poražení. Smolná šňůra odsoudila extraligového nováčka k účasti v play-out, kde se bude v podstatě jen s Karlovými Vary přetahovat o to, kdo se vyhne stresující baráži a bojům o bytí a nebytí v extralize. Za nevydařenou druhou polovinou se ohlédl trenér Petr Fiala, který se rozpovídal i o play-out.

Druhá polovina základní části se asi moc pozitivně hodnotit nedá. Dokážete si vysvětlit, proč se šňůra proher protáhla až na číslo patnáct? Stála za tím třeba už i pracující psychika?
Ono se to na psychiku svádí, je jasné, že taková šňůra není dobrá. Ale jsme nováček, takže bylo možné, že se do nějakých problémů mužstvo dostane. Bylo dobře, že jsme se do nich nedostali dřív.

⇒ Trenér Petr Fiala

V poslední době trápí tým poměrně značný počet zraněných. Dlouhodobě není k dispozici například Roman Rác, nehraje ani David Škůrek, Martin Cibák nebo Radek Dlouhý, dá se odhadnout, kdy se k týmu připojí?
Zatím k dispozici nejsou a také nebudou. Zatím nevíme, jak to bude dál.

Uvažujete tedy o stažení hráčů z Jihlavy, v případě, že by hráči i dále chyběli a Dukla nepostoupila do semifinále?
Určitě, stáhli bychom si je, i kdyby marodka nebyla. Volno by neměli. Uvidíme, jak Jihlava dopadne, jestli postoupí.

Mrzí nastalá situace, tedy boj v play-out, o to více, že se tým ještě v polovině soutěže pohyboval kolem míst pro play-off?
Možná byla chyba, že jsme se pohybovali v místech pro play-off, protože nás to možná malinko uspalo a u zápasů, které jsme ze začátku prohráli, jsme si asi mysleli, že se to otočí hned, ale pak to najednou nefungovalo. Kdyby se ve své podstatě hrálo pořád v tom odstupu od Slavie a Karlových Varů a zápasy se prohrály tak nějak rozházeně, možná by to nakonec nemělo takový dopad, jako když se najednou stalo, co se stalo. Před sezónou se avizovalo, že se chceme hlavně zachránit, a najednou jsme byli nervózní z toho, že hrajeme o záchranu. Možná na to mělo vliv i to, že si už někteří hráči opravdu hledali soupeře pro play-off, ale my jsme tam nebyli.

Jak moc může tým před play-out povzbudit poslední zápas, kdy se podařilo porazit Karlovy Vary 3:2 v prodloužení?
My jsme i zápasy předtím odehráli velice solidně, i když jsme prohráli. Tentokrát jsme proti Varům vyhráli bohužel jen za dva body, protože i když jsme prohrávali 0:2, měli jsme na to, abychom utkání otočili v normální hrací době, což by bylo mnohem lepší. Takhle to nemáme ve svých rukou. Hrajeme dvakrát s Karlovými Vary, máme odstup osm bodů. Musíme je dvakrát porazit, což bychom museli stejně, ale pak už musíme doufat, že je porazí i někdo z dvojice Slavia, Liberec. Ten první zápas je důležitý, ale nebude to o tom, že když to nedopadne, že se zhroutí svět. Už jsme si tím prošli a já věřím, že už máme výsledkovou krizi za sebou, že už bude všechno jenom dobré, bude to fungovat a hlavně budeme bodovat.

Ukázalo se třeba právě v tomto zápase, že i přes patnáct proher v řadě, má tým určitou psychickou sílu na to obrátit ne zrovna dobře se vyvíjející utkání?
Hráči změnili něco, co jsme nedělali v první třetině a určitě šli tomu otočení naproti. Hlavně se nám to ale podařilo, protože i když to ani v jiných zápasech nebylo špatné, bylo to bez bodového efektu. Je určitě dobře, že se podařilo vyhrát ještě před play-out, protože kdybychom měli jít do play-out s další porážkou, už by se nehrálo moc dobře.

Je výhoda nebo nevýhoda, že jste základní část končili zápasem se soupeřem, který je i vaším prvním pro play-out, a to Karlovými Vary?
Je to úplně jedno. Kdybychom hráli play-off, hráli bychom třeba sedmkrát s jedním soupeřem. Nemyslím si, že by to měla být výhoda nebo nevýhoda, prostě to tak je. Budeme hrát i se Slavií v pátek v Praze a v neděli doma. Určitě to není nic problematického.

Spekuluje se o tom, zda Liberec, který má patnáctibodový náskok a Slavia, která má jistou účast v baráži, nebudou chtít zápasy určitým způsobem vypustit, co si o tom myslíte?
Já si hlavně myslím, že se Slavia bude chtít dobře připravit na baráž. Pokud mužstvo všechno prohrává už v play-out, něco to naznačuje. Prohrávání vám nepřidá na sebevědomí, hůř se i trénuje. Hráči jsou po prohraných zápasech více unavení, takže si nemyslím, že by to Slavia vypouštěla. A v Liberci je dost hráčů, kteří mají natolik dobré smlouvy, že si je budou chtít obhájit a hrají si o svoje živobytí. Pro mě by bylo nepochopitelné, kdyby to někdo z nich vypustil.

Změní se podle vás nějak hra ostatních tří týmů oproti tomu, jak hráli v základní části?
Myslím, že Liberec tam bude mít více hráčů z Benátek nad Jizerou, alespoň těch, kteří za ně můžou hrát. Benátky hrály proti Budějovicím velice solidně a mají tam mladé hráče, takže je možné, že jim dají prostor. Nemyslím si ale, že by se to mužstvo úplně změnilo, protože vedení určitě nechce, aby se prohrávalo, což je pochopitelné už jen kvůli sponzorům. Když už se nepovedla sezóna pro play-off, budou ji chtít dohrát výsledkově dobře. Nemyslím si, že by nechali hráče jen tak si to dohrát.