Vzhůru na Spartu! Kohouti si jedou do Prahy pro body

Martin Vavruša
O L O M O U C – Díky těsnému vítězství 1:0 nad Chomutovem se Hanáci dostali na jedenáctou příčku, před Zlín, ale na postupovou desítku jim stále chybí čtyři body. Hned tři z nich ale mohou získat už v úterním zápase na Spartě, kde se uskuteční dohrávka osmnáctého kola. Tamtéž přitom hráli Kohouti jen pět utkání zpátky a vybojovali si vítězství 4:2. Podaří se jim úspěch zopakovat? Utkání začíná v 18:30.

V dosud posledním odehraném utkání Kohouti přivítali na svém ledě chomutovské Piráty a po napínavém boji si odnesli těsné vítězství 1:0. „Na začátku jsme měli pár slabších chvilek, ale zase se nám povedlo dát gól, druhá třetina byla z našeho pohledu dobrá, tlačili jsme Chomutov a mohli jsme mu trochu i odskočit, ale potom v závěru zas Chomutov přehrával nás a chtěl vyrovnat, ale zaplať pánbůh se mu to nepovedlo,“ vracel se k zápasu Vilém Burian.

⇒ Útočník Vilém Burian

Nezapomněl ani vyzvednout výkon brankáře Branislava Konráda. „Zápas rozhodlo, že jsme nedostali gól, Braňo to výborně zavřel. Navíc se nás i trochu drželo štěstí, kterého se nám v některých jiných zápasech moc nedostávalo,“mínil hráč, který do Olomouce přišel na začátku sezóny.

Štěstí se však chvílemi přiklánělo i k soupeři a na začátku třetí třetiny chyběly milimetry, aby Sundher vstřelil druhou branku. „Seběhlo se to po buly, při signalizované výhodě. Kevin se dostal k puku a snažil se to dát Lacovi mezi nohy. Ten puk skončil někde pod betonem a nebylo vidět, jestli to bylo před čárou nebo za ní,“ vnímal celou situaci útočník druhé formace.

Dalším soupeřem Kohoutů bude Sparta, která je v tabulce momentálně na třetím místě. „Hráli jsme u nich nedávno a podařilo se nám vyhrát. Asi nebudou chtít, abychom jim vzali body i podruhé, ale na druhou stranu my máme dobrý pocit z toho, že jsme tam minule vyhráli, a můžeme z toho těžit i tentokrát, takže určitě jedeme vybojovat nějaké body,“ burcoval rodák z Třebíče.

Nejnebezpečnějšími hráči pražského kádru jsou bezesporu Vrána a Pech, kterým patří první, respektive třetí místo v kanadském bodování ligy. „Sparta má kvalitní kádr a v každé lajně mají víc hráčů schopných dát gól, takže si nemůžeme dovolit hlídat právě ty dva, kteří jsou nahoře v kanadském bodování, i když jsou to zrovna ti nejšikovnější. Musíme si pohlídat všechny,“ věděl před úterním utkáním Vilém Burian.

Z KABINY SOUPEŘE: Vrána s Pechem táhnou Spartu

Po loňském druhém místě byly cíle Sparty pro další rok jasné – vybojovat Masarykův pohár. A přesně k tomu zatím pražský celek směřuje, neboť od začátku sezóny podává skvělé výkony a v tabulce mu patří třetí místo při bodové rovnosti s čtvrtým Hradcem Králové. Mimo to Sparta letos zasáhla i do Ligy mistrů, v níž se dokázala probojovat až do finále. Tam se utkala se švédskou Frölundou, ale v prodloužení svému soupeři podlehla a musela se smířit s druhým místem.

S Olomoucí se Sparta střetla třikrát v letošním ročníku extraligy, hned ve dvou případech se ale z výhry za tři body radovali Kohouti. Na tým trenéra Kalouse nestačili jen v druhém utkání na vlastním ledě, kdy podlehli vysoko 1:5.

Své umístění v lize si Sparta přinejmenším zaslouží, především díky kvalitnímu útoku, který soupeřům nastřílel už 151 branek a řadí se na první místo v ligové tabulce. Stejně tak si Sparta drží i prvenství v přesilových hrách, v nichž se pohybuje kolem 22% úspěšnosti. Hlavním tahounem týmu je bezpochyby vedoucí muž kanadského bodování Tipsport Extraligy, Petr Vrána, který svým spoluhráčům rozdal 26 nahrávek a sám se mezi úspěšné střelce zařadil jedenadvacetkrát. Na záda mu však dýchá třetí Lukáš Pech, který má jen o bod méně. Zadní vrátka jistí Tomáš Pöpperle s úspěšností zákroků nad 91%, toho však čeká třízápasová pauza za faul na Čermáka a proti Olomouci se tak zřejmě do branky postaví Novotný. Ten má ovšem podobně vysokou úspěšnost jako pražská jednička.

⇒ HC Sparta Praha

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Jiří Kalous
Kapitán: Jaroslav Hlinka
Hala (kapacita): O2 arena (17 037)
Poslední utkání: Výhra nad Kometou Brno 4:0

SOUPISKA Sparty