Za to, jak jsme zápas odbojovali, jsme si bod zasloužili, tvrdil Roman Rác

Zuzana Spurná
O L O M O U C – První extraligové kolo přineslo velmi zajímavou podívanou. Kohouti se na vlastním ledě utkali o body s pražskou Slavií a rozhodně si nevedli špatně. Zápas nakonec ale dospěl do samostatných nájezdů, ve kterých byla úspěšnější Slavia. Již tradičně se na brankáře rozjel i Roman Rác a jeden ze dvou pokusů proměnil. „Dá se říct, že můj nájezd byla věc, kterou mám nacvičenou a dělám ji rád,“ prozradil.

Extraligovou premiéru mají Kohouti za sebou. A nevedli si vůbec špatně. Své první představení v nejvyšší hokejové soutěži dotáhli až do samostatných nájezdů, kde byli ale šťastnější hosté z Prahy. I dělení bodů ale brali domácí jako určitý úspěch. „Určitě jsme chtěli vyhrát, ale za bod jsme rádi. Myslím, že za průběh utkání a za to, jak jsme to odbojovali, jsme si minimálně bod zasloužili. Mrzí nás to, je škoda, když se utkání nepovede na nájezdy,“ zhodnotil utkání Roman Rác.

⇒ Útočník Roman Rác

Zejména v první třetině Hanáci předváděli výborný hokej, kdy Slavii dostali pod tlak a Furchovu branku ostřelovali téměř nepřetržitě. Velkou šanci otevřít skóre zápasu měl nejmladší z Kohoutů, Aleš Jergl, ten ale ještě na slávistického gólmana nevyzrál, nepodařilo se to ani o chvíli později Jiřímu Ondruškovi.

Prvním úspěšným střelcem tak byl až v závěru druhé části Radek Dlouhý. Puk v síti Slavie ale mohl předtím skončit už několikrát. „To je pravda, mohlo to být o víc, ale pak už jsme dohrávali jen na tři lajny. Byl strašně těžký vzduch, roztopený led, špatně se bruslilo, takže jsme byli rádi za prodloužení,“ vysvětloval hráč, který na Hané působí od juniorky.

Hostům se během šesti minut však podařilo zápas otočit, a tak museli znovu zabrat Olomoučtí. Druhým, kdo rozvlnil síť za maskovaným mužem výběru z Prahy, a zároveň tak srovnal na 2:2, byl právě Roman Rác. „Puk se nějak dostal na modrou k Honzovi Jaroměřskému, šli jsme do brány, já přešel na druhou tyčku a kotouč se mi se štěstím odrazil o mantinel, takže jsem to tam jen doklepl,“ popsal druhou gólovou akci.

Kanonýr Kohoutů pak proměnil i svůj první nájezd a stejně jako v přípravných zápasech, i tentokrát jej na ledě nešlo jen tak přehlédnout. „Na první extraligový zápas to bylo dobré. Dá se říct, že můj nájezd byla věc, kterou mám nacvičenou a dělám ji rád. U druhého jsem chtěl zkusit něco jiného, ale už to asi gólman čekal. Byl strašně vyjetý, tak jsem si říkal, že ho obejdu a kvůli ledu mi puk poskočil, zpanikařil jsem. Asi jsem to zkoušel naposled,“ přemýšlel nad rozdílem mezi dvěma nájezdy hráč s číslem 89.

Roman Rác patří už ke stálicím hanáckého týmu. S Morou odehrál několik let ještě za jejího působení v první lize, prošel oběma barážemi a v loňském roce si vychutnal vytoužený postup. První extraligový zápas tak byl velkým zážitkem. „Je to velké zadostiučinění. Jsme moc rádi, že jsme to dokázali a mohli si extraligu zahrát. Je tu hodně mladých kluků a všichni jsme toužili si ji zkusit, ať už za Olomouc nebo v jiném klubu. Je to pro nás šance,“ tvrdil olomoucký útočník.

I když větší část bodového přídělu připadla hostujícímu týmu, hra Kohoutů se musela líbit. Utkání nechybělo vůbec nic od velkých šancí, dohraných soubojů, přes prodloužení až po individuální disciplínu. Hanáci tuší, že je v dalších kolech nečeká nic jednoduchého. „Asi to nebude to, co to bylo v minulých letech, ale myslím, že si na to časem zvykneme a od zápasu k zápasu to bude lepší. Nasbíráme zkušenosti, trochu opadne nervozita a mohlo by to být dobré,“ věřil třiadvacetiletý hokejista.

Na olomoucký zimák si při prvním zápase zpět mezi hokejovou elitou našlo cestu 5451 diváků a chybělo jen velmi málo k tomu, aby se mohlo ohlásit: „vyprodáno!“. Fanoušci extraligového nováčka se postarali o skvělou kulisu a i svůj úkol, tedy podpořit své oblíbence, zvládli na jedničku. „Už z baráže jsme si zvykli, že je tu super atmosféra, ale extraliga je extraliga. Fanoušci jsou úžasní,“ chválil Rác.