Začátek extraligy se blíží, kdo bude mít jaké číslo dresu?

Miroslav Fantal
O L O M O U C – Už za tři dny odstartuje kolotoč s názvem Tipsport extraliga, kterou si olomoučtí hokejisté zahrají po dlouhých sedmnácti letech. Přípravy na nový ročník jsou v plném proudu a stejně jako v předchozích letech, půjdou Kohouti do bojů o body v nových dresech, které ponesou již nové logo olomouckého klubu. Co však bude u většiny hráčů stejné, bude ozdoba zadní strany dresu. Drobné změny však nastanou. Pojďme se nyní podívat, kdo ponese na zádech jaké číslo.

Kádr olomouckého celku prošel přes letní pauzu velkými změnami. K týmu trenéra Fialy se připojilo celkem jedenáct nových tváří, na které si budou muset fanoušci teprve zvykat. Velkým pomocníkem však budou čísla, která ponesou zadní strany jejich dresů. Začněme u gólmana Jiřího Trvaje. Dlouholetá opora brněnské Komety nosila celých pět sezón číslo 35, a pokud si někteří olomoučtí fanoušci na toto označení během televizních přenosů z nejvyšší soutěže zvykli, žádná změna je nečeká. I na Hané bude zdobit zadní stranu čtyřicetiletého gólmana číslo 35.

Vůbec první olomouckou letní posilou byl obránce Martin Vyrůbalík, který si v dresu Kohoutů již v minulosti zahrál. A ani tady nedochází k překvapení. Stejně jako před čtyřmi lety, tak i nyní oblékne zkušený bek dres s číslem 37. Nováčky v obraně Kohoutů jsou urostlí Pavel Skrbek s Ivanem Majeským. První jmenovaný se v posledních sezónách vyznačoval číslem 11, v době volby čísel pro dres byl v týmu Petra Fialy stále útočník Pavel Selingr, který byl s tímto číslem již tři roky spojený.

Skrbek si proto původně vybral číslo 7, které se neodmyslitelně pojí s legendou olomouckého klubu Milanem Ministrem, který ve své kariéře odehrál za Kohouty přes 400 ligových utkání. Po odchodu Selingra ale nakonec Skrbek sáhl po čísle 11. Posledním novicem v defenzivě je již zmiňovaný, bývalý reprezentant Slovenska, Majeský. Ten v posledních dvou sezónách na Kladně nosil číslo 16, a přestože bylo tohle číslo v Olomouci neobsazené, zvolil pro svůj dres osmičku.

Nyní se přesuneme tam, kde se rodí branky. Útočné řády olomouckého celku přivítaly před startem nového ročníku sedm nových hráčů, když nepočítáme Rostislava Marosze, který na Hané působil v rámci hostování i v minulé sezóně. Nejzvučnější posilou Kohoutů je jednoznačně veterán Pavel Patera, kterého si nikdo z hokejových fanoušků nemůže představit s jiným číslem než je 10. A jelikož v Olomouci tohle číslo je již několik let neobsazené, nebylo co řešit.

Slovenský forvard Peter Zuzin nosil poslední dvě sezóny na zvolenském drese číslo 24, před tím měl na zádech čtrnáctku. Ani jedna z možností ale v Olomouci nepřicházela v úvahu, neboť první zmíněnou bude na drese mít Ondřej Švaňhal, ta druhá je pak připravena pro Martina Janáčka, který zahájí sezónu v Havlíčkově Brodu. Bývalý hráč Zvolena tak bude nosit 44. Velký hokejový cestovatel Dávid Buc v posledních letech vystřídal mnoho klubů a v nich i mnoho čísel. Na Hané jej bude zdobit 17.

Dalším hráčem, na kterého si teprve budou muset fanoušci Mory zvykat, je Jakub Matai. Litvínovský odchovanec nosil během svých předchozích angažmá ve Lvu Praha, Litoměřicích či Ústí nad Labem vždy číslo 95. Jenže po příchodu na Hanou si musel vybrat nové číslo, neboť pětadevadesátka patří již několik sezón Matěji Pekrovi. Účastník posledního finále Kontinentální hokejové ligy bude tedy nosit dres s číslem 59, který v Olomouci v novodobé historii ještě nikdo neměl. Marek Laš, který na Hané hostuje z Třebíče, může zůstat u svého oblíbeného čísla 39. Posledním, kdo jej v Olomouci nosil, byl před dvěma lety gólman Libor Kašík.

Další posilou olomouckého útoku je Radek Dlouhý. V posledních sedmi sezónách se tento „sympaťák“ oblékal do dresu s číslem 28. V jeho novém působišti ovšem přišla komplikace, kterou se stal Rostislav Marosz. Nicméně dvaatřicetiletý útočník to vyřešil po svém a čísla pouze prohodil. V nadcházející sezóně jej tak budete potkávat s číslem 82, což je zároveň i jeho rok narození. Staronovou tváří v olomouckém týmu je Erik Hrňa, který se k týmu připojil teprve minulé pondělí. Přestože měl při výběru omezené možnosti, odchovanec Třince si rychle vybral. Stejně jako v jeho mateřském celku, tak i v Olomouci bude jeho dres obdařen dvěma osmičkami, které symbolizují jeho ročník.

Vůbec nejnovější posilou olomouckého celku je útočník Martin Cibák. Při svém posledním angažmá, v ruském Viťazu Podolsk, nosil bývalý slovenský reprezentant číslo 80. A pokračovat v tom bude i v Olomouci.

Co se týče hokejistů, kteří na Hané pokračují z minulé sezóny, všichni zůstávají u svých tradičních čísel.

V kádru trenéra Petra Fialy ještě může před startem extraligového ročníku dojít k úpravám. Přestože mají hráči již svá čísla dresů, neznamená to, že mají jisté místo v sestavě.

Čísla dresů pro sezónu 2013/14

Číslo    Hráč                      Číslo    Hráč