Znovu pod drobnohledem kamer, tentokrát s Litvínovem

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Po tom, co si i podruhé Kohouti poradili s Vítkovicemi, měli téměř týden k tomu, aby si odpočinuli a nasbírali síly na další těžké utkání. V poslední pracovní den týdne dorazí do Olomouce druhý Litvínov. Napoprvé odehrála Olomouc s Vervou velmi vyrovnané utkání, střelecky se však dokázala prosadit jen jednou. To, a nejen to, by ráda na svém ledě napravila. Zda se jí to podaří, můžete zjistit na olomouckém zimním stadionu od 18:20. Utkání si do vysílání opět vybrala Česká televize, my však věříme, že si střetnutí užijete naživo!

Z důvodu přehozeného pořadatelství mohli fanoušci Kohoutů vidět duel s Vítkovicemi v krátké době hned dvakrát. A i napodruhé to byli Olomoučtí, kteří se po uplynutí šedesáti minut mohli radovat z tříbodového zisku. Mora si sice cestu k bodům na začátku sama tak trochu zkomplikovala, přesto však dokázala, že první vítězství nad modrobílými nebyla náhoda. „Myslím, že to byl i šťastný zápas. Vítkovice byly v první třetině lepší, ale nám se, na rozdíl od nich, podařilo dát gól a od druhé části už jsme měli utkání pod kontrolou. Až na tu koncovku. Ta byla trochu nervózní, ale myslím, že to nebylo nic strašného,“ vracel se k úspěšnému zápasu Jiří Ondrušek.

⇒ Obránce Jiří Ondrušek

Když Hanáci narazili na Vítkovice letos poprvé, překvapili širokou hokejovou veřejnost devítigólovou nadílkou v síti hostů. Sami tehdy inkasovali jen jednou. Všichni ale tušili, že napodruhé to nebude nic jednoduchého a Vítkovice budou chtít Kohoutům porážku za každou cenu vrátit. „To nám bylo jasné. Takové zápasy se neopakují. Vítkovice tehdy neměly svůj den, to tak někdy bývá,“ přesvědčoval olomoucký odchovanec.

Po necelém týdnu, tedy v pátek, vyjedou Olomoučtí na domácí led už potřetí v řadě. Kohouti se postaví jednomu z překvapení letošního ročníku extraligy. Na Hanou totiž zavítá Litvínov, který se drží na druhém místě. V posledních dvou kolech se musela Verva smířit se dvěma porážkami, když v divoké přestřelce podlehla Zlínu 5:6 po prodloužení a v gólově chudém utkání nestačila na Slavii (0:1).

„Asi se nepředpokládalo, že budou hrát takhle na špici. Myslím si ale, že už ty výsledky nejsou takové, jaké byly na začátku a pomaličku ztrácí. Možná má na tom podíl i to, že nechytal Francouz. Uvidíme, jestli nastoupí, netuším, co mu je. Pro ně je to dost zásadní. Jejich hra stojí na dobrém gólmanovi,“ uvažoval o letošní formě Litvínova hráč s číslem 23 na dresu.

Zajímavosti zápasu

⇒ Litvínovu patří druhé místo v extraligové tabulce, Olomouc je sedmá.

⇒ První vzájemný zápas dopadl lépe pro Vervu, která se radovala z vítězství 3:1.

⇒ Olomouc na domácím ledě vyhrála pětkrát v základní hrací době, Litvínovští pětkrát v základní hrací době vyhráli na stadionech soupeřů.

⇒ Radim Kucharczyk si s Martinem Ručinským zahrál ve stejném dresu, a to ve Znojmě.

V minulém roce se ale Litvínovští poměrně trápili, hrozil jim dokonce sestup do baráže. Hráči ve žlutočerné kombinaci se ale nakonec vyřazovacím bojům dokázali vyhnout. Co však stojí za proměnou týmu? „Myslím si, že hráli vždycky dobře, ale dostávali hodně gólů. Teď tam však chytá Francouz a má formu, takže jich tolik nedostávají, ale dál je střílí, takže o to se ty výsledky zvedly,“ přemýšlel nahlas osmadvacetiletý hokejista.

V litvínovském kádru najdeme dvě jména, která nejsou hokejovým příznivcům neznámá. Jiří Šlégr a Martin Ručinský jsou v podstatě ikonami litvínovského hokeje. Třiačtyřicetiletý Ručinský navíc patří k tahounům týmu, s dvaceti body ve dvaceti zápasech je třetím nejproduktivnějším hráčem Vervy. „Nevím, jak moc je pro ně důležitý Jirka Šlégr, který toho moc neodehrál, ale Martin Ručinský je určitě potřebný na přesilovky, i přehled ještě pořád má,“ tvrdila stálice olomoucké obrany.

Kromě Martina Ručinského překročili hranici dvaceti bodů v kanadském bodování ještě útočníci František Lukeš a Viktor Hübl. První jmenovaný tabulku Litvínovských s 24 body za jedenáct gólů a třináct asistencí vede. Zároveň je i nejlepším střelcem Vervy. Hübl má jen o dva body méně. V obraně to nejvíce střílí Karlu Kubátovi, který si připsal deset bodů za tři góly a sedm nahrávek. Pozor by si měli Kohouti dávat především na Michala Trávníčka, který je s 38 minutami nejtrestanějším hráčem Litvínova.

⇒ HC Verva Litvínov

Kohouti už jednou s Litvínovem síly změřili, tehdy se ale ze tří bodů radovala Verva. Hanáci dlouho s tehdy vedoucím týmem tabulky drželi krok, střelecky se však dokázali prosadit jen jednou. To domácí byli o něco přesnější, do olomoucké branky poslali puk dvakrát, z toho jednou jako pojistku, když Mora zkusila hru bez brankáře. S čím ale Litvínov dorazí na Hanou? „Myslím, že budou hrát podobně jako tehdy. Jsou výborní v útočném pásmu, a na to si musíme dát pozor, naopak zranitelní jsou v defenzivě, čehož musíme využít,“ řekl rozhodně.

Pro fanoušky Litvínova, kteří nevyrazí přímo do Olomouce, bude připraven textový on-line přenos. Vstupné na olomoucký zimní stadion se pohybuje v rozmezí od 100 do 160 Kč, děti do 10 let mají vstup na utkání zdarma, avšak bez nároku na sedačku. Pokladny zimního stadionu budou otevřeny dvě hodiny před zápasem. Zápas startuje netradičně v 18:20 a živě jej vysílá ČT Sport.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Vošvrda – Vyrůbalík, Majeský, Skrbek, Houdek, Ondrušek, Rašner, Škůrek – Cibák, Marosz, Rác – Buc, Patera (C), Matai – Laš, Herman, Zuzin – Dlouhý, Knotek, Kucharczyk. Trenér: Petr Fiala.

HC Verva Litvínov: Horák – Kubát, Frolo - Šlégr, Pavlík - Zeman, Baránek - Pavelka - Jánský, Hübl, Ručinský – Martynek, Gerhát, Trávníček (C) - Majdan, Piroš, Jurčík – Písařík, Šrámek. Trenér: Radim Rulík.