Report ze zápasu OLO vs. VIT (2:4)

2:4

(0:0, 0:1, 2:3)

Kohouti s Riderou svedli od návratu do extraligy 13 zápasů, ve kterých zvítězila šestkrát Olomouc a sedmkrát Vítkovice. Ve většině případů přitom platilo „můj dům, můj hrad“.

Na začátku čtrnáctého vzájemného zápasu těchto dvou týmů se Mora pokusila zaskočit soupeře rychlým nástupem a ještě v první minutě se naskytla příležitost k brejku Bucovi, který ale zpracovával puk příliš dlouho a nakonec byl zastavený vracejícím se obráncem hostů. Záhy se domácím naskytla i přesilová hra, ve které nebezpečně tečoval Knotek, ale Bartošák byl připraven.

Vítkovice měly trochu potíže dostat se do tempa, situaci jim komplikovala řada vyloučení. Za první třetinu obdrželi hned osm trestných minut, k jejich štěstí ale Olomouc ani přes několik zajímavých šancí žádnou z přesilových her nevyužila. Nejblíže byl v 15. minutě Jergl, který nastřelil brankovou konstrukci.

V 17. minutě si mohly přesilovou hru vyzkoušet také Vítkovice, které v závěru dokázaly domácí obranu skvěle rozebrat sérií přesných a rychlých přihrávek, zakončující Kucsera ale našel jen rameno Konráda, a tak po první třetině svítily na tabuli dvě nuly.

Také do druhé třetiny nastoupili lépe domácí, potom byl ale na čtyři minuty za vysokou hůl vyloučen Vlach a už po 21 vteřinách se Rostislavu Oleszovi podařilo skórovat z dorážky. I ve zbylých dvou minutách početní výhody Vítkovice předváděly svou ofenzivní sílu, proti střele Hrbase zakročil Konrád doslova na poslední chvíli.

Kohouty jako by inkasovaná branka znervózněla, jejich přihrávky se stávaly stále více nepřesnými a ani v přesilové hře nebyli s to si vytvořit šanci či souvislejší tlak. To vyústilo ve 32. minutě ve vyloučení Strapáče a paradoxně právě v oslabení se Olomouci podařilo vytvořit si asi největší šanci v druhé šanci, když do rychlého protiútoku vyrazili Herman s Lašem, druhý jmenovaný ale zamířil vedle vítkovické branky.

Před vypršením trestu ale Kohouti čelili dalšímu čtyřminutovému vyloučení a ostravský tým si zahrál 23 vteřin dlouhou přesilovou hru pět na tři. Olomouc se tentokrát ubránila a po návratu obou hráčů na led začala Vítkovice přehrávat. Gólový efekt se však nedostavil a před třetí třetinou měla Ridera k vítězství o krok blíže.

I do třetice vstoupili olomoučtí hokejisté do třetiny aktivněji a tentokrát se dočkali i gólu. Jergl na sebe stáhl tři bráníci hráče hostů a přistrčil puk volnému Miroslavu Holcovi, který zamířil nad Bartošákovu lapačku. Vítkovice poté zvýšily tempo a díky tomu se jim podařilo na branku rychle odpovědět. Hrbas jen nahodil puk na branku, ale těsně před Konrádem změnil jeho dráhu Roman Szturc.

Radost hostů nemusela trvat dlouho, hned v dalším střídáním se dostal Burian do samostatného úniku, ale přestřelil branku. Do brejku se dostal o chvíli později také vítkovický Kucsera, který zase našel jen hruď olomouckého brankáře. Další šance navýšit náskok se Vítkovicím naskytla v polovině poslední třetiny, když šli nejprve dva na jednoho Lev s Dejem a poté se dostal do úniku ještě Květoň, Konrád však vytáhl dva skvělé zákroky, kterými svůj tým podržel.

Vzápětí zažil těžké časy také Bartošák, který při zákroku ztratil puk z dohledu a hned dva olomoučtí hráči mohli střílet prakticky do prázdné brány, oba dva ale včas odstavili bránící hráči. Skóre se tak měnilo až v 54. minutě, když na 1:3 zvýšil v přesilové hře Ondřej Roman, poté co Konrádovi zpod lapačky vypíchl puk Tybor.

Olomouci se podařilo poměrně rychle odpovědět, když Holec překonal Bartošáka kličkou do bekhendu, vítkovický brankář však vykopnul branku z jejího postavení a rozhodčí se rozhodl branku neuznat a pouze hráče potrestat dvěma minutami. Nabídnutou přesilovou hru však zužitkoval střelou z první Jan Knotek. Hned vzápětí navíc Vítkovice čekal další trest, v jeho průběhu ale ujeli hosté do přečíslení dva na jednoho a Jakub Lev zamířil přesně pod horní tyč. Olomouci už se odpovědět nepodařilo a tři body si tak připisují Vítkovice.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Začali jsme dobře v první třetině, měli jsme čtyři přesilovky, ale bohužel jsme je neproměnili. To bylo to, co rozhodlo, protože jsme nevyužili našeho tlaku ze začátku. Vítkovice byly důraznější v předbrankovém prostoru. Podali jsme ale lepší výkon než v Chomutově, takže z nuly nejsme nervózní a věřím, že pokud takto budeme hrát, tak ty body budeme získávat.