Report ze zápasu SPA vs. OLO (3:1)

HC Sparta Praha

3:1

(0:1, 2:0, 1:0)

Extraligový nováček vstoupil do utkání na sparťanském ledě nebojácně a dokonce si připsal první větší šanci utkání. Jergl se prosmýkl do šance a stanul tváří v tvář Novotnému, ale jeho střela se mezi tři tyče nevešla. Na druhé straně nahazoval Hlinka backhandem a kotouč skákal před Trvajem, ale ten po něm skočil dřív, než se Hlinkovi spoluhráči dostali k dorážce. Ani první přesilová hra sparťanům nevyšla úplně podle představ, po chybách v rozehrávce se hráčům Olomouce dařilo vyhazovat puk a nenechat se zamknout u své branky.

To Hanáci si s první početní výhodou poradili o poznání lépe, za 20 vteřin totiž dokázali potrestat Pilařovo vyloučení. Rác nahrával zpoza branky a rána Ivana Majeského z horní hranice kruhu prošla Novotnému pod betonem. Holešovičtí sice v první třetině soupeře přestříleli 10:5, ale bez gólového efektu. Neuspěl Cingel se svým jednoručním zakončením, ani Rolinek objíždějící Trvajovu branku a zkoušející zakončit u tyčky, kterou si olomoucký gólman zvládl pohlídat.

V úvodu prostřední dvacetiminutovky si sparťanská obrana vybrala slabší chvilku. Nejprve musel Novotný čelit několika střelám a dorážkám v podání dvojice Laš – Majeský a chvílemi při něm stálo velké štěstí. O chvíli později ujížděli Laš s Pekrem ve dvou na jediného beka, ale první jmenovaný netrefil branku. Po několika minutách se sparťané vzpamatovali a opět převzali otěže utkání. A během čtyřminutové přesilové hry po krvavém zásahu Jaroměřského hole v obličeji Formana se konečně dočkali vyrovnání. Pilař střílel od modré, odraženého puku se před brankou ujal Petr Kumstát a dorazil ho za Trvaje.

V pokračující přesilovce během druhého dvouminutového trestu ujel hostující Rašner, ale tísněn zakončil jen do Novotného, který si dobře povyjel a zmenšil mu střelecký úhel. Když už se Jaroměřský vrátil na led a zdálo se, že nebezpečí pominulo, udeřili sparťané podruhé a dokonali obrat skóre. Tomáš Rolinek zkusil, stejně jako v první třetině, trik s objetím branky a tentokrát už to vyšlo! Trvaj se totiž vůbec nestihl přesunout a jen smutně sledoval, jak kapitán Holešovických zasunuje podél jeho levé tyčky kotouč do úplně odkryté branky.

Po opatrnějším úvodu třetí části to byli opět sparťané, kdo výrazněji zahrozil u branky soupeře. Klimkovu střelu z mezikruží Trvaj vyrazil, po střele Poláška se v jeho brankovišti strhla obrovská mela a kotouč zůstal ležet několik centimetrů před brankovou čárou. Z této situace sparťané gól nevytěžili, přesilovku však ano. Třetí branku však nepřinesla ani tahle početní výhoda, ani ta další, která následovala krátce po návratu vyloučeného Houdka na led. Při střelách Poláčka a Piskáčka a následných pokusech o dorážky k ní ale bylo hodně blízko.

V 53. minutě už se dočkali. Pech zpoza branky předložil kotouč na Petra Kumstáta, kterému stačilo ho jen doklepnout za Trvaje. O chvíli později ale asistující Pech zažil hodně nepříjemnou chvilku, když dostal od Diviše loktem do hlavy a z ledu se sbíral hodně ztěžka. Střet ale ustál bez zranění v závěru zápasu v přesilové hře byl ještě blízko čtvrtému zásahu, když zkoušel Trvaje překonat u jeho pravé tyčky. Závěrečný tlak už ale sparťané nezúročili, a vyhráli tak na domácím ledě o dvě branky.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Neměli jsme nejlepší vstup do utkání, dostali jsme první gól a potom nás zápas stál spoustu sil. Vypadá to papírově, že když přijede nováček, jak s Mladou Boleslaví, tak proti Olomouci, že Sparta musí někoho přejet. Pro nás jsou tyto zápasy o to těžší. Hodně si toho cením, protože to nebyl lehký soupeř. Hrál organizovaně a bojovně. Zápas jsme spíš ubojovali a cením si toho víc, než kdybychom tady někoho přehráli. Liga je hodně vyrovnaná, měli jsme včetně Ligy mistrů náročný program a jsme rádi, že se teď v úterý nehraje. Doufám, že si odpočineme a budeme od pátku pokračovat v současných výkonech.