Report ze zápasu OLO vs. LIT (1:3)

1:3

(0:3, 0:0, 1:0)

HC Verva Litvínov

Kohoutům se vstup do zápasu nevydařil – Litvínov si hned v úvodu zahrál přesilovou hru, kterou dokázal po sedmi sekundách využít svou střelou Daniel Sörvik. O necelou půlminutu později se litvínovská střídačka radovala podruhé, ranou od modré čáry se prosadil Jiří Gula. Domácí nečekaný vývoj zápasu zaskočil, ale posléze se dostali do tempa a začali ohrožovat Petráska.

Ve velké šanci se ocitl Ostřížek, ale tváří v tvář Petráskovi nebyl úspěšný. Další jedovatou ránu si připsal Burian. Obrana hostů ale pracovala na výbornou a dokázala Hanáky vytlačovat ze střeleckých pozic a blokovat jejich pokusy o vsítění branky. V úvodní desetiminutovce se hrálo plynule, bez velkého množství přerušení. Litvínovské hráče poněkud uklidnil dvoubrankový náskok a příliš se netlačili dopředu, přednostně se soustředili na obrannou hru.

Ve chvíli, kdy se Verva dostala do útočného pásma, bylo Konrádovi pořádně horko, Gerhát s Vandasem ho prověřili několika dobrými pokusy. Po deseti minutách hry dostal prostor v mezikruží Ondřej Jurčík, který vyhnal Konráda z branky, kde ho nahradil Falter.

Vzápětí dostali domácí možnost zahrát si přesilovou hru, když Gula vyhodil puk mimo hřiště. V početní výhodě Petrásek kryl střelu Škůrka od modré čáry, ale jinak neměl mnoho práce. Zásah si připsal i proti pomalu klouzajícímu puku, který schoval pod lapačku. Na rozdíl od Litvínova nedokázali Kohouti svou početní převahu zužitkovat a stále prohrávali o tři branky.

Obraz hry neodpovídal tomu, že Litvínovští okupovali před zápasem poslední příčku tabulky. Naopak hráči hostujícího týmu předváděli v první třetině velmi kompaktní výkon, ve chvíli, kdy se Hanákům podařilo dostat se do střelecké pozice, okamžitě se našel hráč v černožlutém dresu, který obětavě padl do rány. A zbývající pokusy, které bránící hráči nezblokovali, pochytal Petrásek, například Škůrkovu střelu od modré čáry.

Staňkovu střelu od modré čáry se v předbrankovém prostoru snažil tečovat Laš, ale poslal kotouč pouze do ochranné sítě. Následně předvedl menší chybu při výjezdu za branku Petrásek, ale Burian nedokázal poslat puk na před brankou osamoceného Sundhera.

Dvě a půl minuty před koncem úvodní třetiny si domácí nepohlídali Jánského, který dostal přesnou přihrávku a ujížděl sám na Faltera. Pokusil se domácího brankáře rozhýbat a poslat puk mezi jeho betony, ale Falter je sklapl čas a puk vyrazil. Jánského dorážka skončila pouze na boční síťce. Litvínov využíval nedůrazu domácích hráčů a kombinoval v útočném pásmu, ale až ke střele se nedostali. V úplném závěru první periody se domácí hráči dostali do přečíslení dva na jednoho, Knotek hledal přihrávkou Laše, ten se dostal ke střele, puk se vysokým obloučkem snášel do brankovište, odkud ho jeden z bránících hráčů rukavicí odpálil do bezpečí.

Do druhé třetiny nastoupili domácí s pozměněnými útoky a s velmi aktivní hrou. Petrásek v úvodních dvou minutách musel řešit několik ošemetných situací. Herman zkoušel prostřelit Petráska bekhendem, ale neúspěšně. Stejně tak se neprosadili na brankovišti dorážející Herman s Ostřížek. Jurčík řešil tlak hostí nešťastně – poslal puk mimo ledovou plochu a obdržel dvě minuty. V přesilové hře napřáhl Škůrek, svou bombou trefil pouze Knotka clonícího před brankou, který se z ledu zvedal s obtížemi. Hosté se dobře bránili, Ostřížek vypálil od modré, ale trefil pouze prvního clonícího hráče, ani druhou přesilovou hru tak domácí nevyužili.

Po pravé střele se prosmýkl Jánský, který zpoza obránce vyslal nenápadnou střelu, tu Falter vykopl betonem. Poté na druhé straně Hanáci promarnili obrovské šance, nejprve Laš svou střelou prostřelil Petráska, ale trefil tyč. A při přečíslení dva na jednoho se blýskl Petrásek, který se stihl přesunout proti střele z první od Knotka.

Kohouti byli první desetiminutovku druhé třetiny aktivnějším týmem, jejich pokusy ale často končily mimo branku, jako například Eberleho teč Lašovy střely. Za svou aktivitu byli Hanáci odměněni další přesilovou hrou, když Pilař pykal za nedovolené bránění. V početní výhodě pálil z druhé vlny najíždějící Galvas, ale puk nezvedl a Petrásek ho vykopl betonem. Přesilová hra byla ve znamení střel obránců, ale ani jedna z Houdkových a Ondruškových střel brankáře hostů nezaskočila.

Těsně po vypršení trestu se sám na levém kruhu ocitl Eberle, ale ani jeho prudká střela z první Petráska nepřekvapila. Herman se Skladaným ujížděli do přečíslení dva na jednoho, Skladanému puk trochu poskočil, ale i přesto se dostal k zakončení, puk poskakoval na brankovišti, ale v brance neskončil.

I hosté se dostali do přečíslení dva na jednoho, Lukeš dlouho váhal s přihrávkou, nakonec ji na Jánského poslal, ale ten nedokázal puk zpracovat. V pokračování akce byl Jánský nedovoleně zastaven Ondruškem a Severočeši hráli druhou přesilovou hru v utkání. Litvínov přesilovou hru nehrál špatně, Falter byl ale pozorný. Herman dokázal získat puk a vyjet s ním až do útočného pásma, kde obkroužil branku a poslal puk na dobře najetého Buriana, jeho střela byla vytečovaná do ochranné sitě. Druhá polovina početní převahy se hostům nevydařila, a tak se skóre neměnilo.

Falter dokázal půl minuty před koncem druhé třetiny vytáhnout perfektní zákrok, když Vandas dostal přihrávku do mezikruží a měl prázdnou horní polovinu branky, domácí muž v masce, ale dokázal svou lapačkou puk vyrazit nad tři tyče, hráči tak podruhé odcházeli do kabin za nezměněného stavu.

I do třetí třetiny vstoupili Kohouti aktivně, Petrásek musel zasahovat proti Eberlemu. Ani Litvínov však nezahálel, Lukeš zadovkou našel Jurčíka, který poslal puk jen centimetry od pravé tyče. Skladaný vybídl svou přihrávkou Ondruška, který si sjel až na úroveň bodu pro vhazování, ale domácí obránce trefil pouze dobře postaveného Petráska.

Na druhé straně se musel natáhnout Falter proti střele Baránka. Poté Jiří Ondrušek ukázal, že hraje fair play, odvolal totiž vyloučení Trávníčka, kterého se rozhodčí rozhodli poslat na trestnou lavici za vysokou hůl. Kohouti se potýkali stále se stejným problémem jako v celé sezoně – s úspěšností zakončení. Staňkova rána od modré sice prošla až za brankáře hostů, nicméně skončila na tyči.

Kohouti svírali Vervu dlouhé sekundy v pásmu, ale Petrásek byl naprosto bezchybný a všechny pokusy vytěsnil mimo tři tyče. Jejich aktivita vyústila ve vyloučení Hübla, který si pomohl hákováním. V početní převaze našelVyrůbalík Škůrka, který pálil z první, Petrásek puk jen vyrazil před sebe, poté byli u puku rychleji hosté a odklidili do bezpečí.

Po vypršení Hüblova trestu se domácí drželi v útočném pásmu, ale ani Herman, ani Skladaný se Staňkem si na Petráska nepřišli. Stejně tak brankář hostů zastavil i Houdkovu střelu po ledě. Hosté se soustředili na obranu a do útoku chodili spíše do rychlých úniků, jako například Hübl na levé straně, který si však neseřídil mířidla a netrefil branku. Stejně tak se vedlo ze stejného místa Ihnačákovi.

V závěru zápasu nevzdávali Kohouti své snahy alespoň na čestný gól, ale ani Galvas nebyl úspěšný. Přestože několikrát byl v litvínovském brankovišti závar, Hanáci puk za brankovou čáru nedokázali dostrkat. Až minutu a sedm sekund před koncem zápasu se dočkali – puk se odrazil k Petru Strapáčovi, který svou střelou pokazil Petráskovi čisté konto. V poslední minutě ještě Falter musel zasahovat proti Hüblovi, který na něj uháněl sám, ale betony puk vyrazil.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Prvních deset minut jsme zaspali, což nás stálo zápas. Litvínov byl výborný v soubojích, při stavu 0:3 se nám trochu lepila smůla na hokejky, neproměnili jsme šance, nastřelili nějaké tyčky. Je nutné hrát celých šedesát minut, což se nám nepodařilo.