Report ze zápasu KOM vs. OLO (4:2)

4:2

(2:2, 2:0, 0:0)

První zápas v brněnské hale Rondo byl ukončený po třinácti minutách. U toho druhého už se však nic podobného nestalo. Kometa v něm přivítala soupeře z Olomouce. V kádru Hanáků najdeme hodně hráčů, kteří dříve hráli za Kometu. Ale Trvaj ani nikdo další loňského vicemistra nedokázal zastavit. Byť domácí dvakrát prohrávali, nakonec dokázali zvítězit 4:2.

První třetinu, která trvala v Brně dvacet minut, nezačali domácí dobře. Hned po osmadvaceti sekundách totiž inkasovali. Nechali si ujet toho nejzkušenějšího ze sestavy kohoutů. Pavel Patera si počkal na pohyb Čiliaka a pod jeho betonem poslal puk do brány poprvé. Na Kometě bylo vidět, že si začátek utkání představovala jinak a podle toho začala hrát. Už ve čtvrté minutě se radovali domácí z vyrovnávací branky. Odražený puk mířil na Jiřího Trvaje, který ovšem puk nesebral a místo toho kotouč zamířil až na hokejku Hynka Zohorny, jenž už měl svou úlohu lehko – poslat puk do odkryté branky.

V dalších minutách byla aktivnější Kometa, ale to jí nebylo nic platné. Ve dvanácté minutě nabídla soupeři přesilovku a ten s ní naložil nejlépe, jak uměl. Nadvakrát puk do brány přes ležícího Čiliaka dorazil Richard Diviš. Olomoučtí na chvilku ožili a řekli si o druhou početní výhodu. Ta se jim však vůbec nepovedla a krátce po jejím skončení nabídli stejnou výhodu domácím. Kometa se svou první přesilovkou naložila stejně jako Olomouc, tedy gólově. Prostor ke dvěma střelám dostal Jan Káňa a ve dvacáté minutě opět srovnal stav.

Do druhé třetiny vstoupila lépe Kometa, hned v úvodní minutě se uvolnil Petr Ton, jenž ale rozezvonil pouze tyč. Kometa byla aktivnější a snažila se dostat poprvé do vedení. Málem ale musela opět dotahovat. Ve 25. minutě totiž střílel z vrcholu kruhu Tomáš Houdek, který trefil spojnici obou tyčí. Poté už však začala úřadovat opět spíš Kometa. Svoji snahu přetavila v branku téměř přesně v polovině zápasu. Krátce po skončení přesilovky se do brány nacpal Petr Ton, odražený puk si potom našel nejrychleji David Ostřížek, který Kometu poslal poprvé v zápase do vedení.

A domácí ve svém tlaku nepolevili ani po brance. Chvíli se sice museli stáhnout, když hráli oslabení. Olomouc v něm však do ničeho nepustili. Ve 37. minutě si puk vzal Petr Ton, který ukázal svůj neuvěřitelný tah na branku. Při svém zakončení však byl dojíždějícím obráncem faulovaný, rozhodčí neváhal a zkřížil ruce nad hlavou. Ton se rozjel k nájezdu, puk si vzal na forhend a taháčkem zamířil pod horní tyčku. Trvaj neměl šanci. Kometa i ve zbytku třetiny ještě měla nějaké šance, ale ke konci už volila spíš dohrát bez úhony. Po druhé periodě tedy odcházela do kabin rozhodně spokojenější než soupeř.

Kdo čekal, že ve třetí třetině uvidí podobně útočný hokej, jako v prvních dvou periodách, tak se mýlil. Ani jeden tým se nijak zvlášť netlačil do zakončení. Kometa vsadila na kontrolu hry, zajištěnou obranu. Do ničeho riskantního se nepouštěla. Olomoučtí si s její hrou nevěděla rady. Trochu ospalou třetinu probudili až fanoušci ze sektoru hostí, kteří rozpoutali menší potyčku.

Na řadu přišlo i několik přesilovek, ale ani jednomu týmu se v nich už nevedlo tolik, jako na začátku. Z domácích se do zakončení nejčastěji tlačil Ton či Jakub Svoboda, ale ani jeden neuspěl. Na druhé straně největší příležitost spálil Rác, když si před Čiliakem tak dlouho připravoval střelu, až mu brněnský brankář puk vypíchl. V závěru utkání, kdy Olomouc chtěla hrát bez brankáře a ještě zdramatizovat utkání, byla lepší Kometa, která nic podobného nepřipustila.

První domácí utkání v nové sezoně, které bylo dohráno, tak Kometa zvládla. Po dvou úspěších v přípravě si na Hanáky přišla také v prvním soutěžním duelu. Dvakrát prohrávala, ale zápas otočila a vyhrála 4:2. Jediným „zklamáním“ tak mohla být návštěva, která nečekaně nebyla 7 200, jako bývá v Brně téměř vždy. Na zápas s Olomoucí přišlo 7 009 diváků. Ti si užili vítěznou premiéru v sezoně.

Karel Beran (HC Kometa Brno): Bylo to pro nás složité utkání. Dlouho jsme nehráli doma a byli jsme lehce nervózní. Do utkání jsme se museli dvakrát vracet, ale kluci to zvládli. Zápas rozhodla druhá třetina. Ve třetí už jsme to dotáhli do vítězného konce. Celému mužstvu musím poděkovat za bojovnost a za to, jak zvládli třetí třetinu.