Report ze zápasu OLO vs. PLZ (3:1)

3:1

(1:1, 1:0, 1:0)

HC Škoda Plzeň

V 9. kole nejvyšší české hokejové soutěže na led Olomouce zavítala plzeňská Škodovka. Právě tým ze západu Čech vystavil Hanákům stopku v loňském čtvrtfinále play off, takže domácí měli svému soupeři co vracet. V letošním ročníku se zatím více dařilo Plzeňským, kteří na Hanou přijeli jako pátý celek tabulky. Kohouti se po osmi kolech uhnízdili na místě desátém.

Náročnou cestu až z dalekého západu Čech na sobě hosté nenechali znát. Do utkání vstoupili aktivněji a jali se ohrožovat svatyni Branislava Konráda. Nejvážnějším nebezpečím pro slovenského gólmana byl Jaroslav Kracík, jenž nastřelil tyč.

První branka utkání padla v šesté minutě v přesilové hře Kohoutů. Volného kotouče v mezikruží se pohotově ujal Jan Jaroměřský a připsal si svůj premiérový gól v letošním ročníku. Úvodní branka zápasu domácí probrala z trochu ospalého úvodu a nakopla je k tomu, aby připravili Dominiku Frodlovi perné chvíle. Jan Švrček sice skákavý kotouč nedokázal trefit a do střely Františka Skladaného vložil svou hůl plzeňský obránce, se střelou Davida Ostřížka si už ale plzeňský gólman musel poradit sám.

Přestože byla Olomouc střelecky aktivnější, byli to hosté, kdo se radoval z druhého gólového zápisu v utkání. Během hry 4 na 4 se Plzeň dostala do přečíslení a kapitán hostů Milan Gulaš našel skulinku mezi Konrádovou výstrojí.

Šanci vrátit Moře zpátky vedení měl čtvrtý útok Kohoutů. Na začátku celé akce byl Marek Laš, který svou přihrávku adresoval na modré čáře stojícímu Švrčkovi. Jeho střelu sice Frodl zneškodnil, kotouč však vyrazil pouze před sebe. V následné skrumáži se Jerglovi podařilo dostat puk za brankovou čáru, zároveň ale došlo k posunutí brány. Hlavní rozhodčí po konzultaci s videorozhodčím gól nakonec neuznal.

Brankář Plzně nicméně dostal dvouminutový trest za zdržování hry a když byl na trestnou lavici o pár okamžiků později vykázán další plzeňský hokejista, měli domácí výhodu dvojnásobné přesilové hry. Během přesilovky ale Mora nijak významně plzeňskou bránu neohrozila.

Úvodní minuty druhé třetiny se hrály podle not plzeňských dirigentů. Nejprve se do gólem zavánějící šance dostal Gulaš s Nedorostem a změně stavu utkání zabránil jen obětavý skok do střely. Posléze si Plzeň zahrála dvě přesilové hry, během nichž ostřelovala olomouckou bránu ze všech stran. Na druhé straně se Miroslav Holec dostal do brejku, ale jeho bekhendovou střelu zastavily betony plzeňského gólmana.

A byl to právě červenobílý hráč s číslem 11, který byl u zrodu další branky domácích, když nejprve zachytil Frodlovu špatnou rozehrávku za bránou a následně naservíroval přihrávku Jiřímu Ondruškovi, jenž – coby další premiérový střelec letošní sezóny – odklidil puk do odkryté klece hostů. Gólový úspěch Kohouty povzbudil a nyní to byli oni, kdo vysílali na soupeřovu bránu jeden projektil za druhým.

Na rozdíl dvou branek mohl zvýšit David Ostřížek, ke kterému se po Frodlově zákroku odrazil puk. Do jeho střely na prázdnou bránu ale stačil na poslední chvíli strčit svou hůl jeden z modrobílých obránců.

Druhá třetina byla napínavá až do posledních okamžiků. Ve 40. minutě se Plzeň nejprve dostala do přečíslení a Konrád měl co dělat, aby svůj beton stihl přesunout do směru střely Ondřeje Kratěny. Pár vteřin před hvizdem rozhodčího se zase předvedla v akci vyrážečka plzeňského brankáře, když zastavila pokus Marka Laše řítícího se na Frodlovu bránu ve vlastním oslabení.

Do třetí třetiny nastoupila obě mužstva zostra. Plzeň si do třetího dějství přenesla velkou část své přesilové hry, ale Branislava Konráda příliš nezaměstnala. Hra se přelévala z jedné strany na druhou, nicméně Olomouc ani Plzeň si nedokázaly vypracovat žádnou vyloženou šanci.

V 52. minutě se do obranného pásma Mory přiřítila dvojice Neměc-Kracík. Prvně jmenovaný se namísto střely rozhodl pro přihrávku, tu ovšem zablokovala pohotová obrana Kohoutů. Nebezpečně vyhlížela také akce třetí olomoucké lajny, jež se statečně probojovala do útočného pásma a vynutila si alespoň vhazování před Frodlem.

Hosté to v závěru utkání zkoušeli se šesti hráči v poli. Krátce poté, co Frodl opustil brankoviště, se do šance mohl dostat Laš, ale jeho střelu si pohlídali beci Plzně. Tři vteřiny před koncem se puku zmocnil Zbyněk Irgl a poslal kotouč do opuštěné klece modrobílých, čímž nejenže pečetil výsledek utkání na konečných 3:1, ale zároveň si svým sedmým gólem v sezóně upevnil místo nejlepšího střelce Mory.

Jan Tomajko (HC Olomouc): V první třetině jsme asi měli ještě v hlavách zápas v Liberci a začali jsme vlažněji. Plzeň nás přehrávala. Vytěžili jsme gol z přesilovky, což nás uklidnilo. Jakmile jsme dali na 2:1, dostali jsme křídla a pak se ta hra přelévala z jedné strany na druhou. Výborně nám zachytal Konrád. Jsme rádi, že jsme po 3 zápasech bodovali za plný počet bodů. S produktivitou máme dlouhodobý problém. Jsme zvyklí, že vyhráváme nejtěsnějším výsledkem 2:1, 3 góly tak často nedáváme. Jsme rádi, že se probudili beci a přidali se k tomu.