Report ze zápasu SPA vs. OLO (3:2)

HC Sparta Praha

3:2sn

(1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)

Oba celky vstoupily do utkání ve velmi svižném tempu. První větší rozruch před Honzíkem měl na svědomí Skladaný, jeho pohotová teč ale skončila mimo branku. Za Spartu se vydal kontrovat Forman, jehož střelu z pravého kruhu Konrád ztlumil ve své náruči. O pár chvil později už to halou pořádně zahučelo! Kudrna se prosmýkl přes levou stranu a před zařízení si dobře najel Hlinka. Sparťanský kapitán měl dobrou rychlost, však svoji střelu namířil pouze do betonů hostujícího brankáře.

Od té doby jako by přestalo existovat střední pásmo a hráči se poměrně lacino dostávali do gólových příležitostí. Jergl vystihl špatnou rozehrávku domácích, předložil puk před branku osamocenému Vlachovi, ale pokus olomouckého útočníka mířil mimo tři tyče. Ještě větší náboj této pasáži dal dosud mlčící střelec Petr Vrána, který v tísni třech protihráčů dokázal poslat kotouč za záda gólmana Konráda.

O šance nebyla nouze a hosté mohli rázem vyrovnat. Knotek nejprve předvedl piruetu a poté přihrál na Buriana, který svým pokusem otestoval jen zadní plexisklo. Na druhé straně ujel všem obráncům Olomouce debutant ve sparťanském dresu Jarůšek, svoje sólo v gól přetavit nedokázal. Konrád ani nemusel zasahovat.

Domácí se snažili vstoupit do prostřední části aktivně. Pech dostal puk jízdy, po přejetí útočné modré čáry si sjel na osu hřiště, odkud vyslal střelu zápěstím, která se však ještě zastavila ve změti těl před gólmanem Konrádem. Na opačné straně kluziště se dostal za obranu soupeře Macuch, toho vychytal svým pohotovým zákrokem Honzík a nadále držel hubené sparťanské vedení. Jeho spoluhráči se mu za to také odvděčili a ve vysočanské aréně diváci podruhé zvedali ruce nad hlavu. Alexander Reichenberg si stáhl puk ze vzduchu na svoji hokejku a pohotovou ranou na bližší tyč nedal Konrádovi sebemenší naději zasáhnout!

Přibližně v polovině zápasu šli domácí poprvé pykat na trestnou lavici a Hanáci toho dokonale využili. František Skladaný se obtočil kolem branky a zasunul puk za dezorientovaného Honzíka. Před začátkem druhé přestávky ještě stihli hosté jednou zahrozit. Herman přenechal puk do tandemu na mladičkého Jakuba Galvase, tomu ale střela příliš nesedla. Do kabin tak odcházeli spokojenější domácí, kteří měli v zádech jeden gól k dobru.

Úvod třetí dvacetiminutovky byl z obou stran vcelku opatrný, až se puku chopil Jarůšek, který v přečíslení dva na jednoho hledal Hlinku, tomu ale skákavý kotouč přeskočil hůl. Tempo hry poté trochu opadlo a hráčům spíše jen odskakovaly kotouče z hokejek. Až při akci hostujícího Hermana byli fanoušci zase pěkně v napětí. Honzík se ale nenechal vystrašit a kotouč shrábl do své lapačky. Domácí nezůstali o moc pozadu, když Kumstát přihrával na Formana, kterému ale v rozhodující moment utekl kotouč z hole. A vzápětí měl Konrád obrovské štěstí, protože od střely jednoho z domácích beků zazvonila tyčka!

Celý obrázek hry opět nabral spád a oba týmy se navzájem předháněly v šancích. Do dobré akce se propracovalo útočné duo Laš – Knotek, které se dostalo do brejku dvou proti jednomu, a navíc ve vlastním oslabení. Laš ale kotouč netrefil podle představ, a skóre se tak neměnilo. Nebylo tomu tak ani při další obrovské šanci Olomouce, ve které byl Burian společně s Mrázem. První jmenovaný si počkal na vhodný moment pro přihrávku na Mráze, avšak proti němu předvedl parádní semafor gólman Honzík.

Hanáci do sparťanů bušili tak dlouho, až to tam spadlo. Tomáši Houdkovi se podařilo nahrnout puk do brankoviště domácích a sparťanský brankář si ho nešťastně srazil do vlastní sítě. A pro Pražany mohlo být hůře, když Ostřížek vyslal jedovatou střelu z kruhu a pořádně vystrašil domácí příznivce. Honzík ale nakonec dokázal puk vytěsnit nad svou branku až do ochranné sítě.

V prodloužení šly oba celky za vyrovnáním stejným krokem. Do dobré střelecké pozice si nejprve najel Jarůšek, kterého ale vychytal pozorný Konrád. Krátce nato ujel do samostatného úniku Burian, proti němuž si Honzík dostatečně vyjel, čímž zmenšil střelecký úhel a zamezil olomouckému forvardovi skórovat. Nic dalšího se už neudálo, a utkání tak našlo na svého vítěze až v penaltovém rozstřelu.

V dovednostní soutěži se lépe dařilo jasně domácím, kteří ze tří nabídnutých možností třikrát rozvlnili síť za brankářem Konrádem. Nájezdy načal svým gólem Richard Jarůšek, který střelou mezi betony pokořil olomouckého brankáře poprvé. Na hostující straně se nenašel ani jeden úspěšný exekutor, sparťané Říčka a Kudrna tak jen svými góly kontrolovali výhru Sparty 3:2 v samostatných nájezdech.

OHLASY

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): Každá černá série jednou končí. Já věřím, že tímhle zápasem se nakopne jiná, pro nás úspěšnější. Za stavu 2:0 jsme dostali dva nešťastné góly. Jeden na konci přesilovky, druhý po odrazu puku. Ale nezlomilo nás to, zápas jsme dotáhli do nájezdů, v nichž jsme byli zručnější. Jsem rád, že si kluci konečně mohli zařvat po vítězném utkání. Premiéra Jarůška? Oživil hru, měl dobrý pohyb a důraz. Předvedl, co jsem od něj čekali.