Report ze zápasu OLO vs. KOM (3:6)

3:6

(1:1, 1:3, 0:2)

V úvodu utkání se sice do útočného pásma dostali hosté, tam se ale kotouče ujal nejmladší člen olomouckého útoku Aleš Jergl a vyvezl jej až do pásma Komety. Kousek za modrou přenechal černý nesmysl Rostislavu Maroszovi, kterého sice nejprve hráči v modrém odstavili u mantinelu, útočník Kohoutů ale přece jen dokázal puk vybojovat, najet před bránu, kde zkoušel z těsné blízkosti zakončit. Jeho pokus ale skončil jen na betonech brněnského brankáře.

O chvíli později signalizoval rozhodčí první faul a na lavici hanby zamířil člen první formace Komety Petr Ton. A Hanáci, kteří se dosud v přesilových hrách spíše trápili, trestali. Až před Čiliaka se dostal Jakub Herman a přesnou střelou k tyči překonal brankáře jihomoravského celku. Poté se k nebezpečnější střele na domácí bránu dostali i hosté, Vošvrda ale puk vyrazil do chrániči. V osmé minutě bylo Hanákům pořádně horko. Domácí obranou prokličkoval Petr Ton a pokusil se prověřit pozornost domácího strážce svatyně. Vošvrda první pokus zlikvidoval, Brněnští ale odněkud vydolovali puk a doslova se jej pokoušeli dostrkat za brankovou čáru. Hosté už zvedali ruce nad hlavu, rozhodčí však raději prověřili situaci na videu a branku Komety nakonec neuznali.

I nadále měli o něco více ze hry domácí. Jejich pokusy však zneškodňoval Marek Čiliak. Nejinak tomu bylo v případě, kdy ke střele od modré napřáhl David Škůrek. Jeho pokus ještě tečoval další z Kohoutů, puk ale nakonec po odrazu od tyčky skončil jen v rohu kluziště. Chvíli po uplynutí poloviny první třetiny si slibnou šanci vypracovala Kometa. Jihomoravští hráči byli při svém snažení natolik důrazní, až při zákroku přišel o masku domácí brankář. Obránci Hanáků se pak rozhodli dokázat hostům, že i důraz má své meze. Došlo ale jen na pár šťouchanců a slovní vyřizování.

Pár minut na to už ale Tomáš Vošvrda při svém zákroku čisté svědomí neměl. Gólman červenobílých odjel rozehrávat za branku a po svém návratu do svatyně už ale nestihl dostatečně včas reagovat na střelu Jakuba Koreise, který poslal puk do horního růžku. Olomoucký brankář se po chybě rozčílil sám na sebe, uklidňovat jej tak museli až spoluhráči. O zvýšení krevního tlaku fanoušků se pak postarali obránci domácích Tomáš Houdek s Pavlem Skrbkem, kteří přidělali Marku Čiliakovi svou kombinací pořádné starosti. Brněnští obránci své kolegy ze soupeřova týmu ale nenechali přidat další branku, stejně tak následně Ráce, kterému však pomohli k ledu zákrokem na hranici faulu.

Slibnou šanci si na začátku prostřední periody vytvořili hráči s kohoutem na dresu, přelstít slovenského brankáře ve službách Komety se jim ale nepodařilo. O chvíli později se do útočného pásma dostal bývalý forvard Olomouckých David Ostřížek, který ještě hledal, komu by přihrál, brněnská akce však další brankou neskončila.

Nevydařený pokus ale hosty dlouho mrzet nemusel. Za asistence Antonína Honejska se podařilo usměrnit puk za Vošvrdova záda Janu Hruškovi. Honejsek si tak připsal už druhou gólovou nahrávku. O chvíli později bylo s Kohouty ještě hůř. Přes olomouckou obranu se až ke svatyni Hanáků dostal Vilém Burian, který vymíchal brankáře v červenobílé kombinaci a poslal Kometu do dvoubrankového vedení.

Šéfové olomoucké střídačky reagovali na třetí inkasovanou branku oddechovým časem, aby své svěřence trochu uklidnili. Velkou šanci si vypracovali Jan Káňa s Radimem Zohornou, druhý jmenovaný však trefil jen horní tyč olomoucké klece. Kohouti reagovali protiútokem, kdy směr k Čiliakově svatyni nabrali Laš s Rachůnkem. Lašovi, který měl v minulosti vyřízené střídavé starty právě do jihomoravského týmu, se však nepodařilo přesně zakončit a jeho pokus vyrazil Čiliak betony.

Téměř přesně v polovině utkání se musel Vošvrda znovu pořádně ohánět. Brňané byli jen kousek od další vstřelené branky, domácí gólman ale čtvrtý gól, tentokrát z hole Kováčika, nepřipustil. Aby toho nebylo málo, jen pár minut na to zkoušel vyzrát zblízka na brankáře domácích Ptáček. Ke Kohoutům se v tu chvíli přiklonilo i pořádné štěstí a na světelných tabulích tak dál svítil jen dvoubrankový rozdíl.

Třicátá čtvrtá minuta ale rozradostnila olomouckou střídačku. Stejně jako o tu první, i o druhou branku Mory se postarala červenobílá jednasedmdesátka Jakub Herman. Velký podíl na druhém gólu Olomouckých měl Pavel Skrbek, který dostal puk až před brněnskou branku, kde jej našel právě domácí útočník a Čiliakovi nedal šanci zasáhnout.

Netrvalo dlouho a Kometa si brala své dvoubrankové vedení zpět. Exolomoucký David Ostřížek dokázal najít prostor mezi betony a lapačkou domácího brankáře. Brno tak odcházelo po druhé třetině do kabin o něco šťastnější. Jedenáct minut před koncem ale skončil v síti červenobílých poměrně kuriózní gól, když puk srazil ze vzduchu za Vošvrdu kapitán hostů Leoš Čermák.

Obrovskou šanci pak spálil Jan Knotek, který z bezprostřední blízkosti nedokázal puk usměrnit mezi tři tyče. O půl minuty později vstřelil už šestou branku modrobílých Tomáš Vondráček a o vítězi bylo v podstatě rozhodnuto. Olomoučtí ale nic nezabalili, jejich pokusy však končily kdekoliv jen ne v Čiliakově síti. Své zaváhání pak Jan Knotek přece jen napravil, když ještě pár minut před závěrečnou sirénou upravil stav utkání na konečných 3:6.

Petr Fiala (HC Olomouc): My jsme odehráli solidně první a třetí třetinu. V té druhé přišlo takové to naše klasické, kdy dostaneme gól a svěsíme hlavy dolů, nevěříme si. Tím pádem dali hosté gól na 1:3. Vytvářeli si další šance i větší tlak. Rozhodla to situace z 2:3 na 2:4. I když to hráči nezabalili a ve třetí třetině jsme hráli hodně v útočném pásmu, ale když se nedávají vyložené šance, nedá se vyhrát. Tři góly ale na nás nejsou tak málo. Když ale dostaneme šest, je to moc.