Report ze zápasu HKM vs. OLO (4:3)

Mountfield HK

(0:2, 1:0, 2:1 - 1:0)

Hned v první minutě zahrozili domácí, kteří mířili k tyči a už dokonce zvedali ruce nad hlavu v domnění, že Schejbala překonali, olomoucký brankář měl ale puk bezpečně v lapačce, což pak i ukazoval rozhodčím. Hanáci se na hradeckou aktivitu snažili rychle reagovat, na královéhradeckého strážce svatyně ale vyzrát nedokázali. Litovat ale dlouho nemuseli, po chvilce se totiž prohnala do útoku druhá lajna Hanáků a Jan Beier prostřelil domácího strážce svatyně. Hokejisté v červených dresech si zahráli i první přesilovku utkání, ta jim ale vůbec nevycházela a Hradec opakovaně vyhazoval puk. Chvíli na to však Olomoučtí potvrdili nepsané pravidlo „nedáš – dostaneš“, když Machálkovu střelu od modré Bartozel ještě vyrazil před sebe, pohotový Pěcha se ale ke kotouči dostal dřív než domácí a královéhradeckého brankáře přelstil.

Pár horkých chvilek přidělával Olomouci i Mašín, který se v útočném pásmu dlouho držel na puku a kličkoval mezi hostujícími hráči. Hradecký útočník to pak zkoušel kolem pravé tyčky, na Schejbala ale nevyzrál. Domácí se jen pár minut před koncem první periody znovu radovali z gólu, rozhodčí ale rozpažil. Hokejka totiž při střele vyletěla moc vysoko, a tak nebyla branka uznána pro hru vysokou holí.

Reprezentanty nabitý Hradec pak Kohouty na chvíli zatlačil do obranného pásma, Olomoučtí ale dokázali po chvíli najít cestu ven. Do kabin se tak po první třetině odcházelo za dvoubrankového vedení Hanáků.

Hned na začátku druhé části si dobrou šanci vytvořil Husták, který ale ve vlastním oslabení zpoza branky trefil jen chrániče připraveného Bartozela. Oslabení ale stála starší dorostence hodně sil. Sotva se Říčkův trest blížil ke konci, zamířil do chládku Janků. Hradec se tak mohl usadit v pásmu a Kohouty pořádně potrápit. To se mu také dařilo, Olomouc se ale obětavě bránila. Po pár minutách, kdy hosté hráli v pěti, padl na straně Hanáků další trest. Hokejisté s kohoutem na dresu si nevěděli rady s cestou z vlastního pásma, a tak zatáhl domácí kapitán za záchrannou brzdu.

I tohle oslabení se obešlo bez inkasované branky, chvíli na to se dokonce sám až před Bartozela vydal Říčka, trefil ale jen domácího maskovaného muže. Ve 34. minutě se ale domácí hráči přece jen dočkali snížení, když se přesně nad vyrážečku Schejbala trefil Mikuláš Pohl.Hradec pak znovu začal potvrzovat papírové kvality a Olomouc držel v pásmu. Hanáci navíc zhruba v polovině zápasu přišli o Rutara, který se zraněnou nohou odešel do kabin.

Jen necelé dvě minuty před druhou sirénou si starosti přidělal sám Schejbal, když byl potrestán za hození hole a Dvořák se proti němu rozjel na trestné střílení. Jenže královéhradecký forvard při svém pokusu ztroskotal. Domácí měli dál o něco víc ze hry, Schejbal si tak na nedostatek práce stěžovat nemohl. Olomoucký brankář pak vytáhl dva své lepší zákroky v rychlém sledu za sebou. Nejprve na poslední chvíli likvidoval nebezpečnou střelu zblízka, poté vytáhl efektní semafor.

Ani třetí početní výhoda za začátku třetí třetiny nebyla zrovna silnou stránkou Kohoutů, a tak Bartozel puk ze sítě tahat nemusel. Naopak Hradec se dostal až před Schejbala a tak musel olomoucký maskovaný muž zůstat v pohotovostním režimu. Pár minut po začátku třetí třetiny hosté znovu hasili samostatný únik Hidveghyho zákrokem za hranou, a tak musel hostující brankář čelit dalšímu trestnému střílení. To Hidveghy sice neproměnil, o chvíli později ale jeho zaváhání napravil Tomáš Maršík.

Jenže Hradec po kratším náporu dostal puk až za brankovou čáru, když se trefil Václav Maršík. Na inkasovanou branku ale Hanáci brzy našli odpověď, když královéhradeckým hokejistům ujel Miroslav Skopal a vrátil Olomouci vedení. Ve zbytku třetiny to pak byl převážně Hradec, který diktoval tempo, ale i důraz hry. Nervy pracovaly, a tak víc než gólů přibývalo na obou stranách trestů. Domácí ještě zkusili hru bez brankáře, aby dotáhli jednobrankové manko, a to se jim také podařilo, když puk přes vyrážečku Schejbala poslal až do sítě Štěpán Matějček, a to pár sekund před koncem zápasu.

Za nerozhodného stavu tak muselo následovat prodloužení. To ale došlo zhruba jen do své poloviny a bylo rozhodnuto. Kryštof Pažourek dokázal najít ideální střelecké místo a poslat puk do sítě olomoucké branky.