Report ze zápasu OLO vs. NIT (1:3)

1:3

(1:1, 0:2, 0:0)

HK Nitra

Olomoučtí do zápasu s Nitrou nastoupili s novou tváří v sestavě, a to s forvardem Radkem Dlouhým. O jeho působení na Hané se bude v následujících dnech teprve rozhodovat. Poprvé před domácím publikem nastoupil finský zadák Joni Tuominen, do branky se podruhé za sebou postavil Tomáš Vošvrda.

První vážnější akci zápasu měl na svědomí forvard Rostislav Marosz, který se protáhl až před brankáře Lakosila a zakončil bekhendem. Puk se po výstroji brankáře Nitry svezl až na horní síťku, kde pár vteřin poskakoval. V šesté minutě se na levém kruhu do kotouče tvrdě opřel Joni Tuominen, jeho pokus ale hostující strážce svatyně bezpečně kryl.

Hanáci byli aktivnější a po zásluze za to byli odměněni. Rostislav Marosz nechal mezi kruhy puk za sebou, z druhé vlny najel Roman Rác, který na nic nečekal a ze svého zápěstí vypustil jedovatou ránu, jež sice škrtla o Lakosilovu lapačku, ale nakonec skončila v brance. Mora byla na koni, do jedné z šancí se dostal velice dobře hrající Zuzin, následně se ve vyložené příležitosti zjevil Matai. Ten chtěl akci ještě vyšperkovat pasem na Laše, který už však nahrávku nečekal.

Proto za malý moment udeřilo slovenské mužstvo. Finský obránce Tuominen sice výborně odzbrojil jednoho z forvardů Nitry, pak se ale nestačil vrátit před branku, kam dostal přihrávku osamocený Richard Lelkem, který chladnokrevně poslal puk do horního Vošvrdova růžku. Pro Olomoucké mohlo být ještě hůř. Dva obránci Mory nezachytili letící kotouč a hostující útočníci Novák s Tománkem šli rázem sami na Tomáše Vošvrdu. Hráči ve světlomodrých dresech chtěli domácího brankáře vykoupat, Vošvrda však včas do jedné z nahrávku vložil svou hůl a nebezpečí inkasovaného gólu fantasticky odvrátil.

Do druhé třetiny vstupovala Nitra v početní výhodě, kterou si přenesla z konce úvodního dějství. Hosté ji dokázali rychle využít, a dostat se tak do vedení. Juraj Štefanka z rohu našel před brankou postaveného Miroslava Pupáka, jenž propálil Vošvrdu mezi betony. Kohouti mohli vyrovnat v následující přesilovce, Lakosil však za svá záda žádný puk nepustil. Naopak za několik málo minut musel bezmocně Tomáš Vošvrda přihlížet tomu, jak kotouč potřetí ve střetnutí rozvlnil jeho síť. Mora se nechala zaskočit kombinací, na jejímž konci zakončoval do odkryté klece Richard Mráz. Gólem se mohl v olomouckém dresu uvést Dlouhý, Lakosil se ale stihl včas přesunout.

Mora se v kombinaci dlouho trápila, ve 33. minutě však dvojice Rác-Dlouhý mohla udeřit po fantastické narážečce. Rác se zásluhou svých šikovných rukou dostal až před Lakosila, po levé ruce však měl ještě Dlouhého, kterému předal puk. Ten už mohl střílet, kotouč však vrátil zpět Rácovi, který už si zřejmě jako všichni přítomní myslel, že se podruhé v zápase zapíše mezi střelce. Útočníka Olomouce však zastavil výtečný Lakosil. Chvíli na to tečoval Ondruškovo nahození Buc, puk ale brankovou konstrukci netrefil. Nitranští zahrozili v závěru části, Ručkayův pokus ale Vošvrda zlikvidoval.

Ani ve třetím dějství se Olomouckým nedařilo dlouho vymyslet nic kloudného. Za řeč stála až akce velice agilního Romana Ráce, který si prohodil dva hráče Nitry a uháněl sám na Lakosila, ten mu však podruhé v utkání sebral z hole jasnou gólovku. Následovala otočka kolem branky v podání Dlouhého, ovšem ani jeho akce neskončila brankou. Třetí lajna Mory byla jasně nejlepší ze všech kohoutích formací proti Nitře. To jen korespondovala příležitost Marosze, který jel sám na hostujícího gólmana. Lakosil se ale vyznamenal i proti němu.

Olomoučtí se mohli zpět do hry dostat v několika přesilových hrách, ty se jim však vůbec nedařily. Nitranští dokázali ve většině případů s klidem bránit nájezdům domácího celku. Poslední minuty zápasy se odehrávaly v klidovém tempu, Nitra bránila svůj výsledek, Mora se v útočném pásmu už nedokázala prosadit.

Potřetí za sebou tak Hanáci v přípravě padli, tentokrát před svými fanoušky nestačili na slovenskou Nitru v poměru 1:3.

Jiří Dopita (HC Olomouc): Úvod zápasu nebyl z naší strany špatný. Měli jsme dobrý pohyb a dostávali jsme se do šancí. Po vstřelené brance jsme však přestali hrát a bruslit. Protahovali se zbytečně střídání a hodně jsme ztráceli kotouče. Celkově to z naší strany bylo hodně špatný zápas. Kluci si však musí začít zvykat, že to v sezóně nebude vůbec jednoduché a já doufám, že naše trápení nebude trvat příliš dlouho a hned v příštím utkání se to vše zlepší. Máme ještě tři přípravná utkání a před startem soutěže se musíme už snažit vše poskládat a dát vše postupně dohromady.