Jsem neskutečně vděčný, že můžu zabojovat o místo v A týmu, říká Joshua James Mácha

Zuzana Spurná
O L O M O U C – I v letošní přípravě dostane šanci zabojovat o místo v kádru A týmů řada mladých hráčů. Jedním z nich je i útočník Joshua James Mácha, který už dres áčka v minulosti oblékl. Šikovný forvard dlouhodobě patří k oporám juniorky, v minulé sezóně navíc stihl naskočit i za Jihlavu nebo rodný Šumperk. Možná i to přispělo k tomu, že se s vedením klubu dohodl na nové smlouvě.

Talentovaný forvard patřil i v minulé sezóně k tahounům juniorky. Ve 40 utkáních nasbíral 38 bodů, odehrál jeden zápas za A tým kohoutů, třikrát naskočil za Jihlavu a ve třech utkáních oblékl i dres rodného Šumperka. To je na jednu sezónu slušná porce zápasů. Že by ale takové vytížení a jeho výrazná pomoc juniorce pomohly k nové smlouvě, si Joshua James Mácha nemyslí. „Myslím si, že sezóna z mojí strany nebyla úplně nejlepší. Očekával jsem od sebe trochu víc. Myslím si, že k nové smlouvě přispěla hlavně minulá sezóna,“ uvažoval.

K rozhodování, co po juniorce dál, přispěl i fakt, že za olomoucké áčko naskočil i v předchozím ročníku, tedy 2020/2021. S hlavním týmem Hanáků navíc v posledních dvou letech pravidelně trénoval. „Dá se to tak říct. Chtěl jsem zůstat v Olomouci. Už to tady dlouho znám a vyhovuje mi to. O žádné jiné variantě jsem neuvažoval,“ prozradil produktivní mladík.

A právě známé prostředí bude Máchovi hrát do karet. V kabině sice bude patřit k nejmladším, čekají ho ale známé tváře jak mezi spoluhráči, tak v realizačním týmu. „Určitě je to pro mě výhodou. Jsem rád, že můžu pokračovat v prostředí, které už dobře znám,“ usmíval se.

Jedna, zato podstatná změna, ale Máchu přece jen čeká. Po sezóně se s Olomoucí rozloučil trenér Zdeněk Moták, Jan Tomajko tak povede A tým s novým kolegou. Průběh suché přípravy by to ale podle šikovného forvarda ovlivnit nemělo. „Myslím si, že letní příprava bude probíhat v podstatě stejně jako minulý rok. Co si pamatuji, tak nám ji chystal Kuba Jarolím a pan trenér Tomajko, takže asi vím, co od toho očekávat,“ přikyvoval.

Máchových výkonů si už v minulosti všímali i zástupci ostatních a ne jen tuzemských týmů, pro dvacetiletého hokejistu je ale odměnou i šance nabídnutá olomouckými trenéry. „Jsem neskutečně vděčný, že můžu zabojovat o místo v A týmu. Doufám, že se mi povede prosadit se do základní sestavy a budu platným hráčem,“ doufal útočník, který v minulosti oblékal i dres mládežnických reprezentací.