Stříbro z dvacítek, nová smlouva v Olomouci. Chtěl bych se natrvalo usadit v týmu, říká Matouš Menšík

Daniel Fekets
O L O M O U C - Matouš Menšík prožil průlomovou sezónu. Ještě před jejím startem absolvoval dohrávané MS juniorů, na kterém s českým týmem obsadil čtvrtou pozici. Následně zapsal premiéru v extralize, kde poprvé skóroval ve druhém kole proti Mladé Boleslavi. Aby toho nebylo málo, jihlavský rodák dostal další pozvánku na juniorský šampionát a tentokrát si už z něj přivezl stříbrnou medaili.

Šanci dostal také v extraligovém play-off, ve kterém jednou skóroval do sítě Pardubic. Odměna se dostavila rychle, Matouš Menšík prodloužil na Hané smlouvu o dva roky.

⇒ Útočník Matouš Menšík

Devatenáctiletý forvard patřil v loňské sezóně mezi nejmladší členy A-týmu. Ačkoliv byl ještě v juniorském věku, stabilně hrál mužský hokej. Za Moru nastoupil do 39 utkání, dalších čtrnáct zápasů odehrál v dresu mateřské Dukly.

Před dalším extraligovým ročníkem má jediný cíl. „Určitě bych se chtěl natrvalo usadit v týmu. Je to ale hlavně o tom podávat na ledě co nejlepší výkony,“ říká s respektem.

Extraliga jej ještě více posunula, také těžké bitvy v play-off s Karlovými Vary a Pardubicemi mu daly mnohé. „Hlavně parta je tady v Olomouci skvělá. Myslím, že loni to celkově bylo výborné,“ doplňuje.

Olomoucký tým nedávno opustila trojice zkušených útočníků, což ale může dát prostor mladším hráčům, mezi které spadá právě Menšík. „Odešel nám náš nejproduktivnější hráč Honza Káňa, ale myslím si, že posily, které přišly, jsou taky výborné. Určitě se to nějak vyrovná. Bude to v pohodě,“ myslí si.

„Hlavním cílem bude předkolo. Budeme chtít znovu hrát kvalitní zápasy, hlavně je potřeba dobře začít podobně jako v minulé sezóně,“ navazuje. Jak vůbec vnímá současný formát s dvanácti účastníky v play-off? „Posledně to bylo tak, že ještě dvě kola před koncem mohly jít do play-off všechny týmy, což je pro fanoušky určitě zajímavé.“

Momentálně se Matouš Menšík společně se svými spoluhráči soustředí na suchou letní přípravu, která sice v očích samotných hokejistů nemusí být tak populární, důležitá pro průběh následujícího ročníku je však možná úplně nejvíce. „Je to potřeba. Letní příprava je vždy o tom, abychom nabrali sílu a kondici. Je to takové povinné zlo, ale všichni to berou,“ usmívá se.

Na své svěřence při letní přípravě dohlíží také nový asistent trenéra Róbert Petrovický, jenž na Hanou dorazil z angažmá ve švýcarském Lausanne. „Pan Petrovický toho dosáhl strašně hodně, jako hráč byl v NHL. Pro nás je výborné, že nám bude předávat zkušenosti,“ smeká Menšík na adresu slovenského mistra světa z roku 2002.

Vysoký útočník samozřejmě pozorně sledoval také snažení svých spoluhráčů z reprezentační dvacítky Stanislava Svozila a Davida Jiříčka, kteří bojovali o seniorský světový šampionát v Tampere a Rize. Mladým bekům se sice nepodařilo dostat do finální nominace, nových zkušeností ale posbírali hodně. „Sledoval jsem zápasy v přípravě, s Davidem Jiříčkem jsem byl v kontaktu. Podle mě by mistrovství udělal, ale bohužel jej vyřadilo zranění, což je velká škoda, protože už loni tam byl. Po letošní sezóně na farmě se ještě posunul,“ uzavírá Menšík.