V baráži 2014 oslavili Hanáci postup do české nejvyšší soutěže po dlouhých sedmnácti letech. Nechali za sebou Chomutov i Kladno, ve dvanácti zápasech urvali dvacet bodů. Do ročníku 2014/2015 tedy naskočili v pozici nováčka.

První utkání odehráli svěřenci Petra Fialy proti pražské Slavii. První trefu po návratu do Extraligy obstaral Radek Dlouhý, jenž na konci 36. minuty vstřelil první branku utkání. Zápas došel za stavu 2:2 až do nájezdové loterie, ve které rozhodl velezkušený Jaroslav Bednář.

První výhru Olomouc oslavila 16. září, kdy v rámci 3. kola zdolala v moravském derby Zlín. O obrat na konci druhé periody se postarali Martin Cibák a Marek Laš. Venku se ale Kohoutům nedařilo, na hostujících kluzištích poprvé bodovali až 12. října.

O devět dní dříve ale Hanáci naprosto zdemolovali Vítkovice v duelu, který byl vysílán ČT Sport. Parta kapitána Pavla Patery soupeře rozcupovala poměrem 9:1. V paměti olomouckých příznivců zůstala především druhá třetina, ve které padlo do sítě Daniela Dolejše a Filipa Šindeláře pět branek. Čtyřmi body se v utkání zaskvěli Erik Hrňa, Martin Cibák a především obránce Pavel Skrbek.

Erik Hrňa před Danielem Dolejšem

První větší bodovou sérii zaznamenali Hanáci mezi 17. a 26. říjnem, kdy neodešli s prázdnou čtyřikrát za sebou. Po prohře s Kometou se drželi na solidní vlně, porazili totiž Pardubice i Liberec, po prodloužení nestačili na Spartu a doma zdolali 4:1 Vítkovice.

Cenné výhry si Olomouc zapsala i na konci listopadu, kdy za tři body uspěla v Hradci Králové a Karlových Varech. Už zhruba měsíc hrála bez Erika Hrni, kterého si po velmi vydařeném nástupu do sezóny stáhl Třinec do svého kádru. Prosinec se nesl v duchu čtyř porážek v řadě, na konci kalendářního roku ale Mora oloupila Liberec 2:0 a Spartu 1:0. Dvě nuly za sebou vychytal Jiří Trvaj.

Nováčkovská euforie však s počátkem ledna 2015 byla pryč. Z poslední tříbodové výhry v základní části se Hanáci mohli těšit 9. ledna proti Mladé Boleslavi, od té doby zapsali v šestnácti duelech pouhé 4 body. Sen o play-off se během několika týdnů rozplynul. Olomouc skončila po základní části předposlední s 54 získanými body. O deset bodů hůře na tom byla Slavia.

Jiří Trvaj proti Pavlu Musilovi

Stáhnout bodové manko ve skupině o udržení byl neřešitelný úkol. Mora sice zvládla tři ze šesti duelů, účast v baráži se ovšem stala realitou.

Kromě Olomouce a Slavie se v baráži objevila mužstva tehdy prvoligových Českých Budějovic a Chomutova. Kohouti načali těžké boje o záchranu dvěma domácími výhrami, z Chomutova a Slavie přivezli jediný bod.

Po prohrách v Českých Budějovicích a doma s Chomutovem situace růžově nevypadala. V polovině baráže měl tým Petra Fialy na kontě jen sedm bodů. Poté však přišla strhující jízda znamenající udržení se v Extralize.

Tříbodové výhry se všemi konkurenty a získaný bod na Slavii šance Hanáků zcela otočil. V předposledním barážovém kole v Českých Budějovicích Mora uspěla 4:1 díky vynikající třetí periodě. Před téměř vyprodanou plecharénou Olomouc oslavila udržení vítězstvím 5:2 s Chomutovem, který v nejvyšší soutěži mimo jiné nahradil Slavii.

Oslava záchrany s kohoutem na ledě

Olomouc vyhrála barážovou skupinu s 23 body. Druhý Chomutov měl o dva body méně a třetí Slavia získala bodů 19. Jednoznačně poslední skončily České Budějovice, které urvaly jen 9 bodů.

Produktivitu Mory v základní části ovládl Rostislav Marosz s 34 kanadskými body, nejlepším střelcem byl jedenáctigólový Martin Cibák. Co se týče brankářských statistik, tam si vedl výborně zkušený Jiří Trvaj s 91,3% úspěšností zákroků.

V baráži však statisticky dominoval Tomáš Vošvrda, jenž se stal po Dominiku Furchovi druhým nejlepším gólmanem finální části sezóny. Hlavním strůjcem záchrany Hanáků byl Jan Knotek, který v baráži nasbíral 5 branek a 7 asistencí. Udržel si tak bilanci bodu na utkání.

Soupiska 2014/2015

Brankáři: Tomáš Vošvrda, Jiří Trvaj, Jakub Urbisch, Martin Slezák

Obránci: David Škůrek, Ivan Majeský, Tomáš Houdek, Pavel Skrbek, David Nesvadba, Jan Jaroměřský, Jiří Ondrušek, Alex Rašner, Martin Vyrůbalík, Jakub Matai, Robin Staněk, Jakub Bartoň

Útočníci: Michal Vodný, Pavel Patera, Jan Knotek, Dávid Buc, Richard Diviš, Jiří Řípa, Ondřej Švaňhal, Rostislav Marosz, Aleš Jergl, Erik Hrňa, Tomáš Rachůnek, Marek Laš, Peter Zuzin, Jakub Herman, Šimon Beták, Martin Cibák, Radek Dlouhý, Roman Rác, Matěj Pekr, Radim Kucharczyk