Andrej Hebar: V Olomouci má ženu a syna, v Bratislavě bojuje za výběr Slovinska

Adam Sušovský
B R A T I S L A V A - Na právě probíhajícím mistroství světa má své zastoupení i Olomouc. V útoku reprezentace Slovinska se jako lev bije Andrej Hebar (na smínku vpravo). Sedmadvacetiletý útočník za Moru před léty odehrál dvě sezóny a doteď se do Olomouce rád vrací. Aby také ne, metropole Hané je rodištěm jeho syna i manželky.

"Mám ze svého čtyřletého působení v Česku jen ty nejlepší vzpomínky. Vždyť v Olomouci, kde jsem hrál dvě sezóny, bydlí můj syn i manželka," pověděl Hebar krásnou češtinou. Sám bydlí ve Slovinsku a jeho rodina za ním dojíždí.

V letošní sezóně útočníka, který dres Mory oblékal v letech 2004 až 2006, potkaly nepříjemné problémy. Na konci listopadu totiž v ligovém utkání atakoval Kevina Puschnika ze Salcburku a disciplinární komise rakouské ligy důraznému forvardovi zakázala start až do konce sezóny.

IIHF Mistrovství světa v ledním hokeji

V sobotu se v Bratislavě poprvé od incidentu postavil proti rakouským hokejistům. Na reprezentační akci roku ale žádné narážky neposlouchal. "Už je to za mnou. Bohužel se stalo to, co se stalo. Nic s tim neudělám a život jde dále. V rakouské reprezentaci hraje asi sedm kluků ze Salcburku, ale vše bylo v klidu, nebo jsem si ničeho nevšiml," oddychl si Hebar, který dohrával sezónu v kanadské CHL.

"Byla to pro mě velká zkušnost. Poznal jsem nové lidi, svět i naprosto odlišný styl hokeje. Moc se mi tam líbilo," okomentoval slovinský bijec své působení za oceánem. Pak už ale musel změnit úsměv ve vážnou tvář. Slovinci jsou i přes perfektní výkony znovu na pokraji vyřažení z elitní skupiny mistroství světa.

Přitom se reprezentace hokejového trpaslíka mohla stát největší senzací turnaje. Andrej Hebar a jeho spoluhráči dlouho trápili hvězdami nabité Rusko, ještě tři minuty před koncem sahali po bodech. Nakonec ale padli a ze základní skupiny zamířili do boje o udržení.

Ten začali znaměnitě. V prvním utkání smetli z cesty Lotyšsko a zvítězili jednoznačně 5:2. Záchranu si mohli pojistit v sobotu s Rakouskem, jenže selhali v koncovce, padli 2:3 a chtějí-li hrát mezi nejlepšími i příští rok, musejí Slovinci v neděli porazit silné Bělorusko. "Až do dnešního zápasu jsme mohli být spokojení. Dnes jsme ale byli úplně jiný tým, něco tomu chybělo," uvědomuje si Hebar, který v zápase sám neproměnil dvě velké šance.

"Kdo v neděli vyhraje, zachrání se. Musíme krutou prohru hodit za hlavu a hrát znovu tak, jako na začátku turnaje. Když budeme předvádět to co můžeme, nemusíme se Běloruska bát," uzavřel Andrej Hebar.

FOTO: EPA/Peter Steffen, odkaz