Bitka? Najednou nebylo kam uhnout, tvrdí Tomáš Mikúš

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Poprvé v play-off se mohli Kohouti radovat z výhry. Hanáci od první třetiny dlouho drželi jednobrankový náskok po přesné trefě Miroslava Holce. Plzeň srovnala krok až v přesilové hře zhruba o čtyřicet minut později. Jenže domácí bleskově našli odpověď, když mířil přesně Matěj Pekr. V závěru pak došlo i na nefalšovanou bitku. Zákrok na svého spoluhráče se totiž rozhodl pomstít Tomáš Mikúš. Ten se ale sám za nějakého bitkaře nepovažuje.

Ve čtvrtém zápase stáli Kohouti na pokraji vyřazení. Po dvou poměrně vyrovnaných zápasech na ledě Plzně, schytali Hanáci doma v prvním utkání debakl. Do toho druhého ale nastoupil úplně jiný tým, který dlouho držel hubený jednobrankový náskok. A díky jednobrankovému náskoku nakonec čtvrté čtvrtfinále i vyhrál. „Bývá to tak, že za stavu 0:3 už není co ztratit. Přišli jsme si to užít a zahrát to pro lidi, udělat jim radost, a tak to i bylo. Šli jsme do toho naplno a vyhráli jsme,“ těšilo Tomáše Mikúše.

⇒ Útočník Tomáš Mikúš

A jak těžké bylo najít motivaci do čtvrtého duelu po tom, co Hanáci prohráli první domácí zápas sedmibrankovým rozdílem? „V play-off je v podstatě jedno, jestli se prohraje 1:8 nebo 0:1 v prodloužení po osmdesáti minutách nebo po nájezdech. Bylo cítit velké zklamání. Šlo ale o nový den a nový zápas a už jsme nemohli přemýšlet nad tím, co se stalo nebo kde byla chyba. Museli jsme ‚máknout‘ naplno a snažit se to odehrát co nejlépe,“ prozradil.

Víc než čtyřicet minut drželi Kohouti těsný jednobrankový náskok, pak ale Plzeň znovu potvrdila, jak nebezpečná umí být a že se proti ní nevyplatí faulovat. Jenže během minuty našel odpověď na inkasovanou branku Matěj Pekr a Hanáci znovu vedli. Druhý gól domácím hodně pomohl. „Celý zápas jsme vedli 1:0 a bylo vidět zklamání, když jsme dostali gól na 1:1. Když jsme dokázali hned otočit na 2:1, byla to obrovská psychická vzpruha. Všechno, včetně psychického faktoru, se pak přiklonilo k nám, protože Plzeň celý zápas dotahovala,“ uvažoval nad důležitostí druhé branky.

Změna byla vidět i v přístupu k agresivnímu stylu, jakým se Plzeň prezentuje. Olomoučtí nezaostávali a opláceli stejnou měrou. Hitů dokonce rozdali víc než indiáni. „Prvních pár zápasů jsme se potýkali s tím, že nás soupeř svou agresivitou přehrával. My jsme si trošku vstoupili do svědomí, snažili se jim to oplatit stejnou mincí, udělat si trošku respekt a myslím, že se nám to podařilo,“ byl rád hokejista, který na Hané působí prvním rokem.

V závěru utkání pak došlo i na pěstní souboj. Po jednom ze zákroků hostů před brankou Hanáků se rozhodl právě Mikúš pomstít svého spoluhráče a shodil rukavice. Olomouckého útočníka i plzeňského Jeřábka pak rozhodčí odeslali rovnou do kabin. „Byla tam klasická skrumáž před bránou, jaké v play-off bývají. Taková tahanice. V té rychlosti ani pořádně nevím, co se stalo. Najednou to byla bitka jeden na jednoho. Když jsem viděl, že je to férová bitka, nebylo kam uhnout a snažil jsem se do toho jít naplno. Jsem rád, že jsem to ustál,“ usmíval se.

Bitkou Mikúš mnohé překvapil, zimním stadionem se pak ale dlouho neslo skandování jeho jména. „Nejsem typ bitkaře, ani se za něj nepovažuji. Když už se ale člověk do takové situace dostane, musí do toho jít po hlavě, a buď to vyjde, nebo to nevyjde,“ tvrdil hráč nosící dres s číslem třináct.

Kohouti mají na odpočinek znovu jen dva dny. V úterý je totiž čeká páté kolo, znovu na západě Čech, které rozhodně nebude jednoduché. Plzeň totiž bude chtít sérii před svými fanoušky ukončit. Jenže Hanáci by se také ještě rádi vrátili na domácí stadion. „Už nemáme co ztratit. Je to 3:1, ale ten poslední krok bývá nejtěžší. Znovu si to musíme užít, jít do toho naplno a doufat, že to vyjde,“ měl jasnou představu o klíčových faktorech člen třetí formace.