Čtvrtfinále začíná. Hanáci v něm vyzvou Spartu, vítěze základní části

Kristýna Nováková
P R A H A – Po Plzni čeká Hanáky v play-off další těžký soupeř. Tentokrát vyzvou vítěze základní části Spartu Praha. Svezou se Hanáci v Praze na vítězné vlně z předkola? První čtvrtfinále začne v sobotu 20. 3. v pražské O2 Aréně od 17 hodin, úvodní buly nedělního klání je pak stanoveno na 15:00.

Řekli před zápasem: Jan Knotek

Po dvou letech čeká Hanáky čtvrtfinále play-off! Loňskou sezónu zastavila uprostřed předkola koronavirová pandemie, ta letošní se už ale do vyřazovací části dostala. Olomouc v předkole vyřadila Plzeň a nyní je čeká pražská Sparta. Pro Hanáky to bude něco nového, od svého postupu zpátky mezi elitu totiž ve čtvrtfinále potkali vždy plzeňskou Škodovku. „Jsme natěšení hlavně z toho, že jde o Spartu a konečně si zahrajeme proti někomu jinému,“ zasmál se útočník Jan Knotek. Jedinou černou kaňkou je skutečnost, že stejně jako základní část, tak i vyřazovací boje se pochopitelně budou odehrávat bez účasti diváků. „Pachuť je stejná jako v základní části, ale už jsme si zvykli a nedá se s tím nic dělat,“ pokrčil rameny rodák z Prahy.

⇒ Útočník Jan Knotek

Pražská Sparta v základní části předvedla obrovskou ofenzivní sílu, ať už při hře 5 proti 5, nebo v přesilovkách. Olomouc se ale podle Knotka nijak speciálně nebude zaměřovat na konkrétní hráče. „Ukážeme si je a něco si k tomu řekneme, ale nic speciálního to nebude. Mají nabitý kádr, takže si musíme dávat pozor na všechny,“ ví útočník olomoucká dvanáctka. Ve vzájemných zápasech Olomouce a Sparty v základní části padalo hodně gólů, podle Knotka bude ale play-off opatrnější. „V play-off se hraje jinak, nějaké přestřelky neočekávám,“ řekl.

Oba úvodní zápasy série od sebe nebude dělit ani 24 hodin - buly sobotního klání je stanoveno na 17:00, v neděli se pak bude hrát už od 15:00. „Osobně mi to nevadí, alespoň ten hrací den rychle utíká a nejsou tam zbytečné průtahy,“ komentoval usměvavý forvard.

Z kabiny soupeře: Salák, nebo Machovský? Toť otázka

Se Spartou mají letos Hanáci vyrovnanou bilanci. Úvodní zápas na ledě Hanáků vyhráli domácí poměrem 4:1, odveta se konala hned dva dny poté na ledě Sparty a nutno dodat, že Pražané Olomouci vrátili porážku i s úroky. Svěřenci trenérského dua Tomajko-Moták z hlavního města odjížděli s porážkou 7:1. Kohoutům se nevydařil ani v pořadí třetí vzájemný zápas, na začátku ledna podlehli Spartě 0:3. Stejným výsledkem pak skončilo 46. kolo odehrané na domácím ledě pražského celku.

Pražané se kromě Prezidentova poháru mohou pyšnit také tím, že měli v základní části nejlepší využití přesilovek (24,00 %) a nejlépe bránili oslabení (87,62 %). Kromě toho také vstřelili nejvíce branek v oslabení, celkem 12 (pro srovnání druhá Plzeň jich na svém kontě měla 8). Pomyslnou stříbrnou příčku pak Sparta získala ve statistice vyhraných vhazování (56,13 %).

Sparta se může spolehnout na obrovskou ofenzivní útočnou sílu, která v základní části nastřílela nejvíce gólů ze všech. Hned tři její hráči se dostali do první desítky kanadského bodování TELH. Michal Řepík, Roman Horák a Vladimír Sobotka - to jsou jména, na která si Hanáci budou muset dávat extra velký pozor. Velkou neznámou je před čtvrtfinále brankoviště Sparty. Bude chytat Alexander Salák, nebo Matěj Machovský? Salák sice naskočil jen do 11 zápasů, udržel si v nich ovšem výtečnou úspěšnost zákroků 94,01 % a hovoří pro něj také bohaté zkušenosti z KHL i z reprezentace. Matěj Machovský zase odchytal většinu zápasů základní části a jeho úspěšnost zákroků 91,30 % ho jen těsně nepustí do první desítky extraligových gólmanů.

Soupiska Sparty

Brankáři: Matěj Machovský, Alexander Salák, Jakub Neužil

Obránci: Tomáš Dvořák, Martin Jandus, Radek Jeřábek, Milan Jurčina, Petr Kalina, Jan Košťálek, Ondřej Němec, David Němeček, Tomáš Pavelka, Jan Piskáček, Adam Polášek

Útočníci: Jan Buchtele, David Dvořáček, Miroslav Forman, Roman Horák, Andrej Kudrna, Lukáš Pech, Lukáš Rousek, Michal Řepík, Robert Říčka, Vladimír Sobotka, Matúš Sukeľ, Tomáš Šmerha, David Tomášek, David Vitouch, Ladislav Zikmund

Hlavní trenér: Miloslav Hořava
Hala (kapacita): O2 Aréna (17 220)
Poslední utkání: Prohra 2:3 s Mladou Boleslaví.

Statistiky obou týmů:

Jan Košťálek 26b (11+15)
nejproduktivnější obránce
Jiří Ondrušek 24b (9+15)
Matěj Machovský – 40 záp. (91,30 %)
Alexander Salák - 11 záp. (94,01 %)
Jakub Neužil - 7 záp. (90,00 %)
Oldřich Cichoň - 1 záp. (100,00 %)
úspěšnost brankářů
Branislav Konrád - 38 záp. (91,58 %)
Jan Lukáš - 20 záp. (90,21 %)
úspěšnost v přesilovce