Do Olomouce přijíždí lídr tabulky. Podaří se Kohoutům ubránit plecharénu?

Kristýna Nováková, Karolina Martinková
Základní část extraligy se pomalu blíží do svého finále a Kohouti v ní bojují o postup do předkola playoff. Po úterním zápase v Praze se Hanáci opět představí před domácím publikem. Do plecharény letos podruhé zavítá lídr tabulky z Liberce. Ten si z Olomouce v listopadu odvezl bod poté, co se Kohoutům podařilo dvakrát srovnat stav utkání a nakonec zvítězit v samostatných nájezdech. Utkání se odehraje v pátek 22. 2. od 18:00 na Zimním stadionu v Olomouci.

ŘEKL PŘED ZÁPASEM: Jan Švrček

Po nepovedené koncovce zápasu s Litvínovem Kohouti zabrali a podruhé v sezóně si odvezli tři body z pražské O2 Arény. Holešovickému soupeři tak oplatili porážku na začátku ledna, kdy si Sparta z Hané odvezla výhru 0:3. „Nebyla to žádná legrace. Celkem jsme si na Spartu věřili, protože minulé utkání jsme tam vyhráli. Něco jsme si před zápasem řekli a šli jsme do něj s tím, že vyhrajeme, a to se nám povedlo. Myslím, že jsme podali velmi dobrý výkon, zejména co se týče defenzivní části,“ hodnotil utkání obránce Jan Švrček.

⇒ Obránce Jan Švrček

Pro olomoucké beky byl přitom zápas nadmíru náročný. Do Prahy sice odcestovalo šest beků včetně Ludvíka Rutara, jenž se měl do sestavy vrátit po zranění. 19letý mladík však do utkání nakonec nezasáhl, zápas nedohrál Jakub Galvas, jenž skončil se zlomeným žebrem jako další na seznamu početného olomouckého lazaretu. Matúš Hlaváč, autor rozhodujícího gólu, pak třetí třetinu do hry nezasáhl, a tak si musela Olomouc vystačit pouze s obranným kvartetem Ondrušek, Švrček, Dujsík, Vyrůbalík. „Určitě to bylo fyzicky náročné pro beky, dohrávali jsme na čtyři obránce,“ souhlasil obránce s číslem 51.

S nedostatkem obránců se Hanáci trápí dlouhodobě. Na listině zraněných jsou dlouhodobě David Škůrek a Jan Jaroměřský, pro něhož pravděpodobně – stejně jako pro J. Galvase – předčasně skončila sezóna. Proti Litvínovu hrál tým trenérů Tomajka a Motáka s pěti beky. Takové zápasové vytížení se logicky musí podepsat na únavě hráčů. „Každý má tělo jinak rozsekané, dost času věnujeme regeneraci. Chodíme do vířivek, do sauny a snažíme se dát co nejrychleji do kupy. Zápasy jdou teď rychle za sebou, tak abychom byli na nadcházející souboje odpočatí,“ řekl k pozápasové regeneraci Švrček.

V pátek čeká Kohouty soupeř z nejvyšších pater tabulky, a to momentálně první Liberec. „Už delší dobu hrají atraktivní hokej. Pořád to potvrzují, jsou první. Pravděpobně budou hrát ten svůj kombinační hokej a budou hodně napadat. Když budeme dávat puky rychle z naší třetiny a budeme otáčet hru, tak by to mohl být klíč k úspěchu,“ přemýšlel o receptu na Bílé Tygry.

„Pokaždé, když jsme dali první gól, jsme v drtivé většině vyhráli. Je to pro nás psychická výhoda. Když zápas hrajeme slušně, dokážeme ho kontrolovat a nepouštíme soupeře do šance,“ uvažoval Švrček. „Ten se do nás tlačí a my jen čekáme, až udělají chybu, abychom mohli přidat další gól.“

Do preview poprosím zmínit, že partnerem utkání je firma SEZAKO, která již 25 let provádí čištění a monitorování kanalizace, práce sacím bagrem nebo odvoz nebezpečného odpadu, a to jak v České, tak i Slovenské republice. Pro fanoušky si nachystali přestávkovou soutěž, kde na vítěze čeká sud piva Radegast.

Z KABINY SOUPEŘE: Liberec bojuje o Prezidentův pohár

Za posledních pět zápasů poznali Bílí Tygři hořkost porážky jen jedenkrát, kdy je v poměru 2:3 dokázali přetlačit zlínští Berani. Předtím si tým z Podještědí připsal dvě vysoké výry nad Chomutovem (7:2) a Třincem (2:5) a v posledních dvou zápasech porazil nejprve Mladou Boleslav 1:4 a poté také Karlovy Vary, které si z Liberce odvezly porážku 3:1. Kohouti by si měli dávat pozor zejména na soupeřovy přesilovky, v těch jsou Severočeši nejlepší v extralize. Při hře v početní výhodě letos vstřelili už 48 gólů, to v jejich případě znamená úspěšnost přesilovky 23, 08 %. Liberec vede také statistiku úspěšnosti vhazování a je na druhém místě co se týče ubráněných oslabení.

Individuálním statistikám vévodí Marek Kvapil, jenž je jak nejlepším kanonýrem svého týmu, tak také nejproduktivnějším hráčem. Během 42 zápasů si připsal solidních 54 bodů (22+32), díky čemuž se zařadil na průběžné druhé místo extraligových statistik za Milanem Gulašem. V první desítce nejpilnějších sběračů kanadských bodů v soutěži najdeme také Libora Hudáčka, jenž letos vsítil 16 gólů a na dalších 21 přihrál. Třetím nejproduktivnějším Tygrem je pak Radan Lenc, jenž pod Ještěd přišel v létě. Sedmadvacetiletý útočník zatím nasbíral 32 bodů (16+16). Liberecké brankoviště pak spolehlivě střeží Roman Will s úspěšností zákroků 92, 02 %.

Co se týče vzájemných zápasů letos má zatím Liberec nad Olomoucí navrch. Dva zápasy však muselo rozhodovat až prodloužení, respektive samostatné nájezdy. V prvním vzájemném zápase v rámci 8. kola se z výhry 4:3 v prodloužení radoval Liberec, který ve třetí třetině předvedl parádní obrat. Podobný se poté povedl také Olomouci, která v 21. kole porazila Liberec 3:2 na samostatné nájezdy, bonusový bod tehdy zařídil Lukáš Nahodil. Nejjednoznačnějším výsledkem dopadlo utkání ze začátku listopadu, kdy Bílí Tygři rozstříleli Kohouty v poměru 5:1.