Dojde znovu na souboj otce se synem? Olomouc čeká rozjetý Třinec

Johan Čáp, Martin Vavruša
O L O M O U C – Kohouti se ani po herní pauze nedokázali pořádně gólově prosadit. Jejich už déle trvající problém se zakončením pokračoval totiž i v zápase s Plzní, které v pátek na domácím ledě podlehli 2:5. Tento výsledek však mohou hned o dva dny později napravit v Třinci, kde se proti nim ale postaví aktuálně druhý tým extraligové tabulky vedený kapitánem Zbyňkem Irglem. Nedělní utkání 20. kola, kde se proti sobě mohou znovu utkat otec a syn Galvasovi na jednom ledu, startuje ve Werk Aréně už v 15:00!

Olomouc čekala díky reprezentační pauze a odložení zápasu se Spartou jedenáct dní na další soutěžní zápas. Po této pauze však znovu hrála podobně jako před ní, neproměňování šancí ji stálo domácí střetnutí s Plzní, která byla ještě nedávno v obrovské herní krizi. Generální manažer v roli kouče, Martin Straka, si tak z Olomouce vezl tři body za vítězství v poměru 5:3. „Náš aktuálně největší problém je, že nedáváme góly. Měli jsme proti Plzni mnoho šancí na to, abychom vyrovnali ve druhé třetině na 2:2, ale nevyužili jsme je. Hrát potom za tohoto stavu by bylo pro nás psychicky úplně o něčem jiném než prohrávat o dva nebo tři góly,“ našel hlavní důvod domácí prohry obránce Tomáš Houdek. „Dostali jsme hned vzápětí laciné góly, s tímhle v hlavách se potom hraje těžko,“ líčil pocity po promarněných šancích.

„Na začátku druhé a třetí třetiny jsme na ně plánovaně vlétli, ale bez větších úspěchů,“ smutnil zkušený obránce. „Takto aktivně jsme chtěli hrát celý zápas, tlačit se co nejvíc do jejich pásma a napadat. Tlak jsme sice měli, ale chyběly nám góly,“ znovu zmínil hlavní problém Mory v pátečním utkání, kdy olomoučtí hráči svým neproměňováním vyložených šancí nechali vyniknout plzeňského brankaře Matěje Machovského, který byl později vyhlášen nejlepším hráčem na straně Indiánů. Po čtvrté obdržené brance se navíc z olomoucké branky poroučela stabilní jednička Branislav Konrád, kterého vystřídal Martin Falter. „Nemyslím si, že by to byly vyloženě Braňovy góly. Všechny obdržené branky byly spíš způsobené naším malým důrazem v obranném pásmu,“ bránil Houdek svého spoluhráče v brance před možným zjednodušeným pohledem na zápasové statistiky. Plzni se totiž podařilo vstřelit v pátečním zápase pět branek při pouhých čtrnácti střelách na branku.

⇒ Obránce Tomáš Houdek

„Měli jsme i velké problémy v oslabení, vždy nám tam někdo zůstal nehlídaný před bránou a mohl puk jenom jednoduše tečovat. Tohle se vůbec nesmí stávat,“ našel další důvody, proč Kohouti obdrželi v souboji se Západočechy tolik branek. „V kabině jsme si k tomuto nešvaru i něco málo řekli, tak snad se to v dalších zápasech nebude tak často stávat,“ věří Houdek.

Hanáci míří už po jednom dnu pauzy k dalšímu střetnutí, a to na úplný východ republiky, na půdu momentálně druhého Třince. „Čekáme od nich, že nás budou hned od začátku tlačit. Třinec hraje celkově dost ofenzivně,“ nastínil „Houdy“ svá očekávání pro nedělní souboj. „Věřím, že by nám jejich styl mohl vyhovovat. Musíme ale hrát pozorně do obrany, nepustit je hlavně do breaků. Od toho se musíme odpíchnout a třeba se pak do nějakých šancí dostaneme i my sami,“ dodal.

Tomáš Houdek se v neděli mimo jiné vrátí do města, ze kterého se dostal do velkého hokeje. V Třinci si kromě juniorské extraligy zahrál i v extraligovém „A“ týmu. Naposledy se v dresu Ocelářů objevil v sezóně 2004/05. „Už to pro mě není až tak speciální, je to přece jenom už pár let, co jsem tam hrával. V hledišti budu mít ale kamarády a rodinu, tudíž z tohoto pohledu to pro mě bude trošku jiné než v ostatních zápasech,“ vylíčil Houdek na závěr své pocity před návratem do svého bývalého působiště.

Z KABINY SOUPEŘE: Oceláři jsou i po prohře stále druzí

Svěřenci Vladimíra Kýhose jsou v této sezóně zatím ve velké herní pohodě. Z devatenácti odehraných zápasů totiž jen třikrát odcházeli bez zisku alespoň jednoho bodu. Naposledy se jim stalo právě před třemi dny, kdy se nedokázali vyrovnat libereckým Bílým Tygrům a podlehli jim 1:2, a nenavázali tak na úspěšný vstup do extraligy po konci reprezentační přestávky, když zdolali Karlovy Vary 3:0. Na vedoucí Kometu tak aktuálně ztrácí dva body. Jedinou nepříjemností tak pro Oceláře může už být dlouho trvající spor klubu s Rostislavem Kleslou, který se bude podle všeho s klubem soudit o ukončení smlouvy. Naopak vzájemné dohody se dočkal Tomáš Kopecký, který se přes Trenčín nakonec dostal do Slovanu Bratislava.

⇒ HC Oceláři Třinec

Ve třineckém kádru tak momentálně září jiné hvězdy. Bodově je na tom zatím nejlépe bývalý hráč Olomouce Rostislav Marosz, který si zahrál v dresu Kohoutů naposledy před dvěma lety. Velmi slušně jsou na tom i velké osobnosti Jakub Petružálek s Martinem Růžičkou, kteří mají dohromady prsty v 27 brankách svého týmu. Forma Třince se promítla i do nominace na poslední reprezentační akci, kde se objevilo duo třineckých hokejistů. Kromě obránce Milana Doudery se na Karjala Cupu zahrála i třinecká brankařská jednička Šimon Hrubec, který vychytal výhru 5:3 proti Finsku. Třinecký dres obléká také zkušený obránce Lukáš Galvas, který by se tak mohl znovu po necelých dvou měsících potkat v přímém souboji se svým synem Jakubem, který se v pátek vrátil po zranění do sestavy Kohoutů. Historický první vzájemný souboj dopadl lépe pro „Galvase – otce“, když se Oceláři v olomoucké plecharéně postarali o vítězství 2:1.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Vladimír Kýhos
Kapitán: Zbyněk Irgl
Hala (kapacita): Werk Arena (5200)
Poslední utkání: Prohra s Libercem 1:2

SOUPISKA Třince