Dostane se Mora na vítěznou vlnu? Odpověď najde na Spartě

Michal Sobecký
O L O M O U C – Šest zápasů, sedm bodů a desátá příčka v průběžné tabulce. Taková je zatím bilance Kohoutů po návratu do extraligy. V neděli se však tato čísla mohou výrazně změnit, Hanáci by navíc v případě vítězství mohli založit první sérii výher. Proti však bude soupeř z kategorie nejtěžších, pražská Sparta. Té se ze začátku ročníku příliš nedařilo, v posledních kolech ale nabírá dobrou formou. Přibrzdí pražské „S“ právě Mora? To se dozvíme v neděli večer, zápas na sparťanském ledě začíná netradičně v 15:00.

Na Hané se po minulém kole slavilo. Kohoutům se podařilo udržet vedení nad Libercem a přestože se postupně značně zmenšilo a Olomouc vyhrála rozdílem jediné branky, tři body ze svých spárů kohouti nepustili.

Jedním z hlavních aktérů byl i obránce Ivan Majeský, který se postaral o čtvrtou a zároveň vítěznou branku Olomouce. Ta však mohla vyhrát nad Libercem vyšším rozdílem, už v sedmnácté minutě totiž Hanáci vedli 3:0. „Bylo to tím, že jsme do zápasu vstoupili opravdu dobře, nebáli jsme se jich. Potom jsme začali trochu víc vymýšlet a bylo to znát, naštěstí jsme to ale ustáli a podali dobrý výkon. Když se ke všemu vyskytl nějaký problém, pomohl nám v bráně Vošvec (Tomáš Vošvrda),“ komentuje vývoj utkání Ivan Majeský.

⇒ Obránce Ivan Majeský

Přes získané tři body jsou však zatím Kohouti na desáté pozici, byť v natěsnaném středu tabulky a navíc na začátku soutěže to tolik znamenat nemusí. Olomoucký obránce s číslem osm se tak vyjádřil i k tomu, jak by mužstvo z Hané mělo v dalších zápasech působit. „Jde o to si uvědomit, že můžeme s každým hrát a brát to odpovědně. Hlavně nepůsobit zakřiknutě a naivně,“ doufá.

Extraliga se zatím přehoupla pouze přes desetinu odehraných utkání, i tak se ale nabízí otázka, jaké jsou tabulkové cíle Kohoutů. Ivan Majeský má v tomhle směru jasno. „Naším jednoznačným cílem je neskončit v baráži. Je to ale ještě nadlouho a uvidíme, jak se to všechno bude vyvíjet,“ říká.

Vývoj bude možné sledovat už v neděli. Po jednodenní pauze se totiž olomoučtí hráči dočkají dalšího kvalitního soupeře, kterým jim tentokrát bude pražská Sparta. Té se ze začátku sezóny, do níž vstoupila oslabená o Petra Tona, příliš nedařilo. Její dvě poslední tažení ale skončila pro Spartu více než dobře.

Nejprve se totiž v pražském derby dokázala oklepat z rychlého vedení Slavie, otočit vývoj utkání a soupeře porazit 5:2. Poslední představení Sparťanů bylo ještě jednoznačnější. V Brně tentokrát neprováhali začátek duelu a dostali se do tříbrankového trháku. Jihomoravané sice ještě jednou brankou dokázali katastrofu zmírnit, dalších pět zásahů však hokejisty z moravské metropole srazilo na kolena a Sparta tak tento týden zakončila s plným bodovým ziskem a skóre 13:3

Zajímavosti zápasu

⇒ Sparta inkasuje v průměru o jednu branku na zápas méně než Olomouc

⇒ Stejně jako Mora také Sparta zatím třikrát prohrála

⇒ Jednou z hlavních opor Sparty je i Petr Kumstát, který je odchovancem nedalekého Prostějova. Zajímavostí ale je, že za nedalekou Olomouc nikdy nenastoupil

Síly nedělního soupeře si je vědom také Ivan Majeský, který se pustil do vyjmenovávání největších zbraní soupeře. „Budou nebezpeční hlavně ve hře dopředu a v přesilovkách. Navíc teď odehráli dva výborné zápasy, takže budou v herní pohodě. Musíme na ně odvážně, ale zase s rozumem,“ říká a přidává hráče, na kterého by si Kohouti měli dát obzvlášť pozor. „Důležité bude nedávat hlavně Hlinkovi prostor a to hlavně v přesilovkách,“ ví slovenský obránce ve službách Olomouce.

Obě pražská „S“ před sezónou značně obměnila svůj kádr. Výraznější změny byly ve Slavii, ani Sparta se však celé řadě nevyhnula. Pocítily je všechny hráčské pozice. Branku totiž opustila dvojice Roman Málek a Tomáš Pöpperle, z obrany zase odešel třeba zkušený Vladimír Sičák či Karel Kubát, který se odebral do Litvínova. Asi největší díry však vznikly v ofenzívě, kterou opustila hned šestice hráčů. Kromě nejproduktivnějšího hráče loňské sezóny Tona se se Spartou rozloučili také bratři Rachůnkové, kterým skončilo hostování, nebo velezkušený důrazný útočník Tomáš Divíšek.

Mezery na soupisce však přes léto dokázali Pražané zacelit. Tým částečně omládl a objevila se v něm jména nadějných hokejistů jako třeba Martina Réwaye či Marka Ďalogy. Z těch starších a zkušenějších jmenujme například Michala Barinku a slovenského reprezentačního brankáře Rastislava Staňu. Zajímavostí je, že Sparta vsadila především na zahraniční posily. Velkou část z příchozích totiž tvoří slovenští hokejisté, které navíc doplňuje hráč z exotičtější hokejové destinace, Slovinec Robert Sabolič.

⇒ HC Sparta Praha

I přes zajímavé příchody a odchody do kádru Sparty však na Pražany chodí poměrně málo diváků. První domácí zápas přitáhl do Tesla arény jen slabých pět tisíc návštěvníků, na Davida Výborného a Michala Broše se přišlo podívat ještě méně zájemců o hokej. Slabá byla návštěva také pražského derby, které se ovšem hrálo v O2 aréně. „Moc jsem to nesledoval, ale podle mě se návštěva na našem utkání se Spartou nebude příliš lišit od těch předchozích. Ponese se ve stejném duchu,“ domnívá se Ivan Majeský.

Sedmé kolo mezi Spartou a Olomoucí vypukne v neděli v pražské Tesla aréně. Úvodní buly je naplánováno na 15:00. Vstupenka na utkání stojí v rozmezí od 120 do 230 Kč. Pro ty z vás, kteří se nerozhodnete jet podpořit Kohouty do hlavního města, bude připraven textový on-line přenos.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Vošvrda – Houdek, Jaroměřský, Ondrušek, Vyrůbalík, Majeský, Rašner, Škůrek – Hrňa, Patera (C), Diviš – Rác, Marosz, Cibák – Pekr, Matai, Laš – Jergl, Buc, Dlouhý R. Trenér: Petr Fiala.

HC Sparta Praha: Novotný – Piskáček, Polášek, Barinka, Pilař, Mikuš, Hrbas – Kumstát, Pech, Rolinek (C) – Réway, Hlinka, Klimek – Sabolič, Přibyl, Cingel – Forman, Volek, Buchtele. Trenér: Josef Jandač.