Dva body brát musíme, říká po duelu s Energií autor dvou kanadských bodů Jan Káňa

Daniel Fekets
O L O M O U C - Olomoučtí hokejisté zvládli i třetí domácí duel v nové sezóně. Přestože po dvou třetinách drželi dvoubrankové vedení, karlovarská Energie utkání vyrovnala. Kohouti si tak podruhé v ročníku zahráli prodloužení a znovu v něm byli úspěšní. Velký podíl na konečné výhře 3:2 po nastavené hrací době má Jan Káňa, jenž si v zápase připsal branku i asistenci.

Utkání začalo v rychlém tempu. Skóre už ve 4. minutě otevřel David Krejčí, který si parádně obhodil dva bránící hráče a poté s přehledem zamířil k zadní tyči. „Hodil jsem mu to někde ve středním pásmu. Pak jsem valil do branky, abych stáhl jejich obránce. Davidův gól jsem tedy neviděl, ale jestli tam udělal kličku, tak to určitě muselo stát za to,“ zalichotil Káňa, který na Krejčího brance asistoval.

⇒ Útočník Jan Káňa

O pár minut později se do střelecké listiny zapsal i sám útočník s číslem 9 na zádech. Po přistrčení Jiřího Ondruška ujel všem obráncům a v samostatném úniku na brankáře Novotného vyzrál. „S Martinem Falterem jsme se dívali na video, při kterém jsme si brankáře Novotného rozebírali. Tušil jsem, že bude klekat dříve, protože tímto stylem je v extralize ojedinělý. Věděl jsem, že lapačku bude mít trochu níže, proto jsem se rozhodl to vystřelit nad ni. Naštěstí to tam padlo,“ oddechl si.

Pro Jana Káňu se jednalo o první branku v sezóně. „Je to úleva, ale zas tolik jsem to neřešil. Už v Budějovicích jsem trefil tyč, takže jsem doufal, že to brzy přijde. Naštěstí se tak stalo dnes, za což jsem rád. Rozhodně mě to však neuspokojilo, chci dávat branky i v dalších zápasech,“ prohlásil.

Také prostřední perioda nabídla střeleckou i herní převahu Hanáků, jenže Filip Novotný žádný další gól za svá záda nepustil. „Měl tam krásné zákroky. Péťovi Strapáčovi chytil jasný gól, to bylo opravdu výstavní. Chytal dobře, ale určitě jsme své šance mohli a měli trefovat lépe,“ povzdechl si zlínský rodák.

Následně doplnil: „Měl jsem tam mnoho dalších příležitostí. Že jsem je neproměnil, mě samozřejmě mrzí. Jednou jsme tam měli přečíslení a já to zbytečně ještě předkládal do prázdné brány. Párkrát jsem to měl na hokejce.“

Do třetí třetiny vstoupili lépe hosté, kteří snížili zásluhou Tomáše Vondráčka. Ze své zvýšené aktivity vytěžili i vyrovnávací branku, o kterou se postaral Jakub Flek. Vše tak muselo rozseknout prodloužení, na jehož konci se z rozhodující trefy radoval Petr Kolouch. „První dvě třetiny byly super. Ve druhé části jsme mohli dát branky, které by nás uklidnily. Tam se to asi zlomilo. Ve třetím dějství nás soupeř dostal pod tlak a bohužel jsme to nevydrželi. I tak ale dva body musíme brát, jsme za ně rádi. Důležité je, že jsme zápas vyhráli. Ale jak už jsem říkal, kdybychom proměnili ve druhé třetině gólové šance, nemuseli jsme se na konci strachovat,“ hodnotil duel nejproduktivnější hráč kohoutů v loňské základní části.

Jan Káňa okamžitě vyvrátil, že by se Hanáci svým dvoubrankovým náskokem přehnaně uspokojili: „ Mluvili jsme o tom, že Karlovy Vary po dvou třetinách nemají co ztratit. Věděli jsme, že po nás daleko více půjdou, jenže jsme udělali pár chyb, které nás stály vedení. To ale k hokeji patří.“

Devětadvacetiletý útočník hraje od začátku sezóny ve formaci s Davidem Krejčím a Lukášem Kucserou. Souhru se svými spoluhráči si pochvaluje. „Podle mě je to pořád lepší a lepší. Snažíme se to Davidovi nekazit. On nám tvoří hodně šancí, musíme je však daleko častěji proměňovat. Strašně mě baví s ním hrát, mám ze spolupráce radost. Budu se snažit pokračovat tak, abych v první lajně vydržel,“ přeje si.

Řeč pochopitelně padla i na olomoucké publikum. Na duel proti Karlovým Varům do plecharény zavítalo 4 450 diváků. „Je radost hrát doma, když už diváci na stadion mohou. Neustále nás ženou dopředu, i když se nám v určitých chvílích nedaří. Jsem rád, že jsme zápas pro ně urvali,“ uzavřel Káňa.