Dva hráči olomoucké Mory oblékli v dubnu reprezentační dres

Ondřej Kubát
P R A H A - Dva mládežníci HC Olomouc zakončili sezónu 2011/2012 starty za reprezentaci. Do týmu U19 byl na turnaj do ruského Petrohradu povolán juniorský gólman Jan Lukáš, dorostenecký obránce David Nesvadba pak odehrál s výběrem do 16 let turnaj ve Švédsku.

Jan Lukáš v U19

⇒ Jan Lukáš

Reprezentační devatenáctka pod vedením trenéra Jiřího Juříka cestovala v první polovině dubna do ruského Petrohradu na Turnaj šesti týmů. V nominaci byli gólman HC Olomouc Jan Lukáš a také útočník Lukáš Králík, který loni v létě zamířil z Olomouce do zámořské juniorské soutěže WHL, kde nastupoval v barvách týmu Victoria Royals.

Čechy čekaly nejprve dva zápasy ve skupině proti výběru Petrohradu a Švédsku. Oba zápasy však svěřenci Jiřího Juříka prohráli, v zápase o konečné páté místo však čeští mladíci porazili Slováky 11:6.

Lukáš Králík si na turnaji připsal dva kanadské body za dvě gólové trefy (obě proti Slovensku), v +/- bodování nasbíral 2 plusové body. Gólman Jan Lukáš nastoupil do dvou zápasů, ve kterých inkasoval celkem osm branek. Dvě dostal od Švédů a šest od Slováků ve vítězné přestřelce. V závěrečném hodnocení turnaje vyzdvihl kouč Juřík výkon Jana Lukáše ve druhém zápase turnaje proti Švédům, pozdějším vítězům celé akce.

Zápasy Česka na turnaji

Základní skupina
Výběr Petrohradu – Česká republika 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Česká republika – Švédsko 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

O páté místo
Slovensko – Česká republika 6:11 (2:0, 2:4, 2:7)

David Nesvadba v U16

Šestnáctka pod vedením kouče Roberta Reichela cestovala na Turnaj čtyř do švédského Linköpingu. V konečné nominaci byl i olomoucký obránce David Nesvadba. Čeští mladíci hráli zápasy proti starším výběrům, Švédům podlehli vysoko 2:8 především kvůli pěti inkasovaným brankám ve třetí periodě, poté ale sehráli dvě vyrovnané bitvy proti o dva roky starším hokejistům domácího Linköpingu.

V nominaci byl ještě olomoucký Alex Rašner, ten ale kvůli zranění, které si přivodil na posledním tréninku před odjezdem do Skandinávie, z týmu vypadl. Z pozice náhradníka se potom do kádru nedostal další obránce Mory Robert Horák.

Zápasy Česka na turnaji

Švédsko U18 – Česká republika U16 8:2 (1:1, 2:1, 5:0)
Linköping U18 – Česká republika U16 2:3 s. n. (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0 - 0:1)
Linköping U18 – Česká republika U16 6:5 s. n. (1:0, 2:0, 2:5 - 0:0 - 1:0)

Na poslední akci týmu U16 v sezóně byl následně povolán další dorostenecký obránce Mory Alex Rašner. V Kravařích hráli Reichelovi svěřenci dva zápasy proti stejně starým Slovákům. Rašner však těsně před odjezdem onemocněl a o reprezentační zkušenost přišel.

Zápasy Česka proti Slovensku

Česká republika – Slovensko 3:4 (0:2, 2:2, 1:0)
Česká republika – Slovensko 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

FOTO: fhr.ru