Rok 2020 byl celkově všelijaký. Jak byste ho zhodnotil?
Ani se mi o něm příliš nechce mluvit, jelikož by to nebylo moc publikovatelné. Každopádně to byl rok špatný, a to po všech stránkách.

V klubu působíte několik let. Dá se říct, že uplynulý rok byl nejtěžším ze všech?
Nejtěžší, nejhorší, nejsmutnější.

⇒ Generální manažer Erik Fürst

Když půjdeme postupně, vše začalo už v březnu, kdy byla ukončena extraligová sezona…
Nedohráli jsme play-off, ve kterém jsem týmu hodně, opravdu hodně věřil. Myslím si doteď, že bychom došli opravdu daleko, protože v týmu panovala velmi dobrá, bojovná nálada a hráči předváděli výborné výkony.

Po sezoně odešli někteří hráči, spíše ti zkušenější. Bylo to velkou komplikací pro skládání mužstva pro nový extraligový ročník?
Jistě, odešli zkušení hráči. František Skladaný, Honza Jaroměřský, Zbyněk Irgl a několik jeho kanadských bodů, Pavel Musil a skvělá chemie z útočné lajny Musil – Nahodil – Klimek… Největším oslabením mužstva byl ale Covid a jen těžko představitelné množství zranění.

Třeba Lukáš Klimek si smolně zranil rameno, Petr Strapáč šel na operaci s kolenem těsně před začátkem sezony, Tobiáš Handl se zranil na srazu mládežnické reprezentace, Jakub Navrátil si v prvním zápase po restartu vykloubil rameno, a tak bychom mohli pokračovat dále. Do toho spousta nemocných. V jednu dobu jsme měli na marodce deset hráčů.

Rok, jako byl ten uplynulý, opravdu nepamatuji

Pamatujete, že by někdy tým postihlo tolik zranění, jako v této sezoně?
V manažerské pozici rozhodně ne. Hlavně z tohoto důvodu je tahle sezona těžká, škaredá, se spoustou zranění a problémů jak ekonomických, tak i sportovních. Rok, jako byl ten uplynulý, opravdu nepamatuji a doufám, že takový už ani nikdy nezažiju.

Na rozsáhlou marodku klub nějak musel reagovat. Přišli na měsíc dva hráči z brněnské Komety…
Silvester Kusko s Jakubem Valským v Brně nedostávali tolik prostoru a díky nadstandardním vztahům s Liborem Zábranským se nám povedlo oba do Olomouce na měsíc přivést. To stejné platí o Jihlavě. S Bedřichem Ščerbanem se známe dlouhá léta, spolupráce funguje a obzvlášť v této sezoně jsem za ni moc rád. Výpomoc mezi kluby je navíc oboustranná a troufám si říct, že z ní těží jak Jihlava, tak Olomouc.

Jsou ve hře ještě další změny v kádru?
Momentálně nejsou žádné změny aktuální, nicméně trh s hráči samozřejmě sledujeme. Přestupní termín končí posledním dnem v lednu a do té doby se může stát cokoli. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že našimi největšími posilami budou hráči navrátivší se z marodky.


Foto: Alena Zapletalová

Jak to vypadá s jejich návratem do hry?
Všelijak. Hráči se sice postupně uzdravují, ale když už to vypadá, že naskočí zpět do hry, vyjdou jim pozitivně testy na Covid. To je případ Petra Strapáče, který už měl zabalenou výstroj do Litvínova a nakonec musel zůstat doma, a nově také Lukáše Klimka, který měl naskočit dnes do utkání proti Spartě. Nicméně nadějně to vypadá s Tobiášem Handlem.

Z mého pohledu to pochopitelně mohlo být výrazně lepší, říká Fürst

Extraliga je nyní těsně za svojí polovinou. Jak jste prozatím s herním projevem a výsledky spokojen?
Z mého pohledu to pochopitelně mohlo být výrazně lepší, je to dáno ale samozřejmě i tím, jak celá sezona probíhá. Jednou je hráč k dispozici, podruhé hrát nemůže. Pak zase třeba chybí všechna levá křídla, a to se sestava skládá hodně těžko. Ale nechci se za nic schovávat, podmínky jsou pro většinu týmů podobně složité.

Začátek se Olomouci poměrně povedl, nicméně po přerušení a následném restartu výkony nebyly optimální. Mělo velký vliv to, že oproti jiným družstvům hráči nebyli více než měsíc na ledě?
Mělo to obrovský vliv, protože zrovna v tomto podmínky pro všechny stejné nebyly. Zářným příkladem je Třinec. Ten sice samozřejmě má skvělý kádr, ale jsem přesvědčen o tom, že nebýt tréninku v zahraničí během přerušení soutěže, tak by na sérii dvaceti neprohraných utkání v základní hrací době nedosáhl. Jsem ale samozřejmě rád, že jsme Třinci tu šňůru před Vánocemi přerušili právě my.

Každopádně jsme byli jedním z mála mančaftů, který na ledě vůbec netrénoval. Jednak většinu členů týmu těsně před přerušením TELH dostihl Covid, hráči dva týdny leželi doma a jakmile začali s opětovným tréninkem na suchu, ostatní týmy už se vesele proháněli na ledových plochách. A dalším problémem je samozřejmě také nepřítomnost fanoušků na tribunách.

Mohou právě chybějící fanoušci být příčinou častých ztrát na domácím stadionu?
Jednoznačně. Domácí prostředí dneska není výhodou. Naši fanoušci hráče dokáží vybičovat k lepším výkonům, dostat do nich emoce, takovou tu touhu po vítězství. Ta u hráčů samozřejmě nechybí ani nyní, nicméně hokej se hraje pro lidi. A když na stadionu žádní nejsou, je to extrémně smutný pohled.

Fürst: Poprosil bych o trpělivost. Fanoušci ale samozřejmě o svá práva nepřijdou

Spousta fanoušků si před sezonou zakoupila permanentní vstupenky, ačkoli nyní bohužel zápasy nemohou navštěvovat. Panuje v klubu již nějaká představa o tom, jak se nastalá situace bude řešit?
Moc rád bych v tomto ohledu poprosil o trpělivost. Fanoušci ale samozřejmě o svá práva nepřijdou, majitelům permanentních vstupenek se přesunou vstupy na utkání do další sezony. V tuto chvíli chci fanouškům hlavně poděkovat za podporu s tím, že bližší informace zveřejníme po konci tohoto soutěžního ročníku, protože nyní nevíme, zda v jeho průběhu ještě bude moci alespoň část fanoušků na stadion, v což samozřejmě doufáme.

Kromě toho, že fanoušci nemohou podporovat tým z tribun stadionu, jedná se tím samozřejmě i o velký zásah do rozpočtu klubu. Jak dále Covid-19 zasáhl ekonomiku klubu?
Zasáhl. Musím ale poděkovat všem partnerům, kteří s námi i v této zlé době zůstali – a je jich drtivá většina. U těch partnerů, kteří dokonce navýšili podporu klubu, tak musím smeknout klobouk, protože je to od nich úžasné gesto v době, kdy nám vypadla výrazná část příjmů ze vstupného. Klub pomoc opravdu potřebuje, a my si jejich pomoci nesmírně ceníme.


Foto: Alena Zapletalová

Velkým tématem posledních týdnů jsou dotace pro profesionální kluby. Jak to s nimi vypadá?
Odpovím jen jednou větou – do dnešního dne nám nepřišla jediná koruna.

I přes všechna aktuální úskalí, jaké máte cíle do nového roku?
Hlavně ať se všechno vrátí do normálu. Aby diváci mohli být na tribunách, aby nás přestaly stíhat tyto problémy, protože nepatříme mezi klubové giganty. Jsme spíš malý, skromný klub, a tím spíš nás tato situace zasahuje. Chtěl bych, aby rok 2021 byl lepší, byl klid na práci a abychom mohli fungovat minimálně tak, jako jsme byli zvyklí doposud. A to stejné přeji i našim fanouškům.