Extraliga je zpět, Moru čeká po reprezentační pauze Litvínov

Jan Meichsner
Po první letošní reprezentační pauze se na extraligové stadiony vrací tuzemská nejvyšší hokejová soutěž. Výjimkou není ani Zimní stadion v Olomouci, na který v pátek dorazí litvínovská Verva. Ta po slibném vstupu do soutěže upadla do herní nepohody a z prvního místa se posunula tabulkou dolů, nejprve na sedmé a následně po výhře nad Karlovými Vary na páté místo. Hanáci se mohou v případě výhry nad celkem Severočechů posunout zpět do elitní desítky.

ŘEKL PŘED ZÁPASEM: Petr Kolouch

Před utkáním proti Vervě zavzpomínal Petr Kolouch na poslední vítězství proti hradeckému Mountfieldu: „Pro nás to byl hodně důležitý zápas, protože jsme měli v zádech čtyři prohry, už jsme za každou cenu chtěli vyhrát. Víme, že byla v první třetině vidět nějaká ta nervozita a jejich tlak rostl. My jsme si uvědomovali, že potřebujeme tři body. Výborně nás po celý zápas držel Braňo, který nám tak dal šanci to utkání otočit v náš prospěch, a to se nám ve třetí třetině povedlo. Dali jsme tři góly a dovedli ten zápas do vítězného konce.“

⇒ Útočník Petr Kolouch
Uzavřel hodnocení minulého utkání olomoucký forvard a následně přiblížil průběhu reprezentační pauzy v kabině Kohoutů. „Dostali jsme pár dní, což pro nás všechny byl dobrý čas na regeneraci, zároveň jsme ale měli i intenzivnější tréninky, což při takové pauze bývá běžné, a hlavní je, aby si to tělo zase prošlo celým tréninkovým procesem a zesílilo. Také jsme se vrátili k základům naší hry, zejména k bojovnosti. Myslím si, že to splnilo náš účel a jsme velmi dobře připraveni na další část sezóny.“

Domácí celek se už teď však soustředí na nadcházející utkání, ve kterém vyzve Litvínov: „Do zápasu jdeme s čistou hlavou, čas na vyčištění hlav byl velký a hodně nás povzbudila výhra v posledním zápase a už se rozhodně nechceme plácat v tom co bylo. Teď chceme především navázat na výkony ze začátku základní části a věřím, že se nám to povede.“

Z KABINY SOUPEŘE: Litvínovští po odchodu Karla Kubáta hledají herní pohodu

Chemici měli do letošní extraligové sezóny úchvatný start. V prvních šesti duelech totiž ztratili pouze jeden jediný bod, a to když na ledě karlovarských Energetiků zvítězili až po prodloužení 4:3. Po šesti zápasech tak měla Verva na kontě 17 bodů a vyhřívala se na první místě ligové tabulky. Pak však do ruské KHL odešel klíčový bek Kubát a hra Litvínova v kombinaci se střeleckou nepřesností začala upadat. Výsledkem bylo osm proher z následujících 12 utkání. Severočeši dokázali udolat Hradec Králové, Vítkovice, Chomutov a Spartu, té však při prvním utkání na vlastním ledě podlehli 0:2. Svěřenci Milana Razýma postupně od šestého kola prohráli s Třincem, Kometou, Libercem, Plzní, Mladou Boleslaví, Zlíně a Pardubicemi. Nejtvrdší porážku utrpěli černo-žlutí v Liberci, kde inkasovali pět branek a sami nedokázali překonat brankáře Willa. Je však podstatné zmínit, že v posledním utkání hraném před reprezentační pauzou si Verva dokázala ve vypjaté bitvě poradit s trápícím se Chomutovem, který udolala po prodloužení 2:1.

Severočechy táhne svými body odchovanec František Lukeš, který v 18 utkáních posbíral už dohromady 13 kanadských bodů (6+7). Veterán litvínovské organizace je zároveň nejvytěžovanějším hráčem a na ledě tráví průměrně téměř 19 minut za zápas. Hodně prostoru ale dostávají v Litvínově i mladí, mezi ty s nejvyšším ice-timem patří obránce Lukáš Doudera, který od trenérského dua Razým, Skuhrovec dostává důvěru v podobě 17 minut na zápas. Nejmladší hráč žluto-černých Jan Myšák, který je přirovnáván díky své hře k legendárnímu Robertu Reichlovi, hraje v průměr okolo 11,5 minut za zápas a už má na svém kontě čtyři body za dvě branky a stejný počet nahrávek. Jinak ale Vervu táhnou zkušení borci jako Hübl, Hunkes, Trávníček, Gerhát, Jánský a Petružálek. Severočeský celek tak patří v lize k těm týmům, které mají nejvyšší věkový průměr.

Litvínovští už letos s Kohouty jednou síly změřili, a to v rámci 6. extraligového kola. V utkání, které se hrálo na severu Čech, Olomoučtí dlouho vedli po brance Zbyňka Irgla, který ve 13. minutě otevřel skóre zápasu. Domácím se však podařilo utkání otočit a zvítězit 2:1. Mora se tak tehdy i přes to, že Litvínov přehrála, vrátila bez bodu. Druhé měření sil mezi Kohouty a Chemiky startuje už tento pátek v 18:00 na olomouckém Zimní stadionu.