Čtvrtého září se v kinovém komplexu CineStar Olomouc konala tisková konference týmu HC Olomouc před začátkem nového extraligového ročníku. Z vedení se tiskovky účastnil marketingový manažer Mario Cartelli, z realizačního týmu to byli trenéři Petr Fiala a Jiří Dopita, hráčský kádr pak zastupovala trojice Pavel Patera, Jiří Ondrušek a Tomáš Vošvrda. Během tiskové konference se představili noví partneři, nové dresy a také nový kapitán. To a mnohem více se dovíte v následujícím textu.

Po konfrontaci s Kometou jsme zvýšili úsilí posílit kádr, prozrazuje Petr Fiala

Olomoucká Mora začala přípravu na novou sezónu jen se čtyřmi novými tvářemi, během přípravných zápasů však trenéři poznali, že bude potřeba kádr ještě obměnit. „Nějakým způsobem jsme tým posílili už v průběhu léta, dá se říct, že to pak malinko ustalo během začátku přípravy na ledě. Ale po konfrontaci s Kometou Brno se naše úsilí a snaha posílit kádr zvýšily. Máme hodně hráčů, kteří s extraligou zkušenosti nemají a ani my nevíme, jak se s tím vlastně poperou. Je tedy jasné, že posilování v poslední době bylo hlavně o hráčích, kteří už v nejvyšší lize mají něco odehráno a té atmosféry se nezaleknou,“ vyjadřoval se hlavní kouč Petr Fiala.

⇒ Hlavní trenér Petr Fiala

Týden před startem nového ročníku nejvyšší soutěže by se mělo mužstvo nováčka extraligy ustálit. „Musíme se na začátek extraligy připravit s kádrem, který aktuálně máme, posléze se budeme situací v kádru zabývat až podle toho, jakým způsobem se budeme v lize prezentovat,“ doplnil Fiala.

V této chvíli má Mora na své soupisce celkem jedenáct nových jmen. Při pohledu na to, jakými hráči Kohouti nyní disponují, by se mohlo zdát, že by se na Hané nemuseli bát vyšších cílů než jen záchrany.

„Jména hokej nedělají. Máme kádr poměrně široký, všem však chceme dát šanci, kluků se nezbavujeme, naopak jsme rádi, že se nám už teď povedlo některým zajistit střídavé starty nebo hostování v první lize. Pro začátek se bude jednat hlavně o to, aby to kluci zvládli v hlavách. Děláme to také kvůli tomu, abychom v případě zranění, měli kam sáhnout.“

„O cílech jako takových se moc bavit nechci. Náš hlavní cíl je, aby se nám podařilo udržet diváky na zimáku a abychom hráli co nejlepší hokej. Nebude tu však vykřikovat, že se chceme zachránit. To chce každý, o tom mluvit nemusíme. Ale jaké umístění? Nebudu říkat žádnou pozici, ani play-off, chceme hrát zkrátka dobrý hokej,“ doplnil asistent Petra Fiala a jednatel klubu Jiří Dopita.

Potřebujeme, aby kluci hráli, vysvětloval hlavní trenér Fiala

Olomoucký kádr je stále velice široký, trenéři Kohoutů chtějí, aby všichni hokejisté byli pořád v zápřahu. Některým poslouží angažmá v nižších soutěžích jako možnost rozehrát se po zranění.

„Pro hráče, kteří hned v týmu nebudou, je lepší, když budou hrát jinde. Můžu hned jmenovat třeba Michala Vodného, který je po zranění. Odehrál pouze jedno utkání, a to naposledy v Nitře. Do hry se však zapojil po dlouhém herním výpadku. Už dnes (čtvrtek) se objevil v Třebíči. Michal je jeden z hráčů, u kterých bychom chtěli, aby hráli. Může se stát, že někteří budou trénovat i v mužstvu, kde budou právě působit, aby necestovali pořád sem a tam,“ pokračoval trenér, který na Hané začíná už svou osmou sezónu!

„Kluci musí být v zápřahu, jinak by pak nebyli konkurenceschopní. Trénink je jedna věc, ale zápas druhá. Kádr je široký, to je pravda, ale například Jirka Řípa začal teprve teď bruslit, dalším, jenž je na listině zraněných, je Kuba Herman. Najednou se to pomalu blíží základní dvanáctce útočníků. Nechceme, abychom měli hráče, kteří budou jen fandit a tleskat z tribuny, potřebujeme, aby byli pořád v akci,“ upozornil na to, že někteří hokejisté jsou momentálně mimo hru kvůli zdravotním trablům.

V uplynulých sezónách Mora využívala hráče z nejvyšší soutěže, tito hokejisté dokázali hanáckému celku nejednou výrazně pomoci. Teď se v Olomouci ocitli v opačné situaci. „Byli tu hráči, kteří za nás odváděli výbornou práci, a pak hráli dobře i za své kmenové kluby v extralize. Nemyslíme si, že bychom hráče měli degradovat tím, že je pošleme do první ligy, kterou jsme sami dlouho hráli,“ konstatoval Petr Fiala.

⇒ Pavel Selingr se loučí s Olomoucí. Za Moru odehrál tři sezóny za sebou a podílel se na postupu do ELH

Další záležitostí jsou i tréninky, na kterých je místy až přelidněno. „Potřebujeme, aby nás nebylo na tréninku třicet, protože pak tréninky nemají takové tempo a kvalitu. Nechci říct, že by hráči kvalitu snižovali, ale když je nás tam tolik, stává se, že se při cvičeních na některé kluky dostane až za dlouhou dobu. Zkrátka to není, jak bychom chtěli,“ nechal se slyšet Fiala.

Jedním z hráčů, který se měl jít rozehřát do ideálního herního tempa, měl být i zkušený útočník Pavel Selingr. Celá situace však dopadla následovně.

„Pavel byl jedním z hráčů, kteří byli po zranění, měl operované rameno. Odehrál jedno přípravné utkání a byl na něm vidět tréninkový i zápasový výpadek. Proto jsme se s ním chtěli domluvit, že půjde na střídavé starty do Třebíče. Pavel to však neakceptoval, proto jsme rozvázali smlouvu. Tím své účinkování v Olomouci ukončil,“ prozradil Jiří Dopita.

Rozpočet? Zhruba šedesát milionů korun, poodhalil Jiří Dopita.

Otázka padla i na to, kolik povinností se muselo učinit, aby se elitní soutěž mohla na Hané vlastně hrát. Kvantum práce bylo obrovské. „Začalo to odsouhlasením finanční pomoci města Olomouce a Olomouckého kraje, bez nichž bychom se asi nemohli ani do ničeho pouštět. Nemohli jsme plavat na vodě, chtěli jsme mít od začátku jistotu, jsme proto moc rádi, že nás jak město, tak kraj podpořili a pomohli nám,“ poznamenal Jiří Dopita.

Dále jsme museli splnit licenční podmínky, které zahrnovali například videorozhodčího, kabiny hostů, sedmimilionová garance… bylo toho opravdu spoustu. Vše se ale zvládlo,“ zmínil se zástupce vedení klubu a realizačního týmu v jedné osobě. „Teď už jenom záleží, abychom to zvládli důstojně na ledě, to je náš nynější hlavní cíl,“ doplnil

⇒ Jiří Dopita, jednatel a asistent hlavního kouče

Dopita také prozradil, v jakých řádech by se měl pohybovat rozpočet klubu na první sezónu po návratu mezi elitu. „Rozpočet na sezónu je zhruba šedesát milionů korun. V téhle chvíli jej máme naplněný zhruba z osmdesáti procent, tudíž nás ještě nějaká práce, abychom jej naplnili celý, čeká.“

Zhruba po čtvrt hodině od začátku tiskové konference se za zády hlavních aktérů začali promítat noví partneři klubu. Jejich výčet můžete najít na oficiálních webových stránkách pod záložkou „MARKETING“. „Chtěli bychom všem partnerům mockrát poděkovat, že do toho s námi šli. Další máme stále v jednání. Každý týden se snažíme jednat, někdy se to podaří dotáhnout do zdárného konce, někdy ne. Jsme však rádi za každého partnera, který k nám přijde a pomůže nám,“ vyjadřoval se Mario Cartelli z oblasti marketingu.

S postupem do extraligy i s nárůstem sponzorů souvisí i to, že na ledové ploše olomouckého zimáku po dlouhé době nebude jen čistě bílá barva. „Jak všichni víme, ledová plocha je pro partnery nejexkluzivnější prostor pro reklamu. Musíme splnit podmínky, které se týkají BPA, marketingové společnosti Tipsport extraligy. Na ledě musí být místo vyhrazené pro jejich reklamy. Z našich partnerů bude na ledě Go4games,“ prozradil muž, který se jako hráč podílel na postupu do nejvyšší soutěže.

Na Mario Cartelliho mířil i další dotaz. Měl „extraligový boom“ dopad i na prodej permanentek a kolik se jich už prodalo? „Zhruba tisíc kusů, každý den však někdo chodí, že si chce permanentní vstupenku koupit. Toto číslo je víc jak stoprocentní nárůst oproti minulým sezónám. Očekávali jsme možná o trochu větší počet prodaných vstupenek na celou sezónu, na druhou stranu jsme rádi za všechny fanoušky, kteří si ji koupí. Čas ukáže, jestli stadion bude naplněný nebo ne. My věříme, že tomu tak bude,“ řekl jistě Cartelli.

⇒ Logo fanshopu olomoucké Mory

Věc, která olomouckého hokejového fanouška zajímá možná nejvíce, je fanshop. Mario Cartelli přiblížil, kdy se budou moci příznivci Kohoutů těšit na první předměty a jakým způsobem bude vše vlastně probíhat.

„Fanoušci nás dlouho bombardovali dotazy ohledně fanshopu. Domluvili jsme se s určitou firmou, která si zapůjčila naše logo a bude se o fanshop starat. Myslím, že se fanoušci mohou těšit na spoustu pěkných věcí. Nebude to totiž jen o pár věcech, naopak to bude výběr hned z několika produktů.“

„Příznivci si budou moci koupit dresy, dresíky, kšiltovky, šály, mikiny a další předměty. Zkrátka si myslím, že fanshop bude opravdu kvalitní a jeho výběr široký. Můžeme slíbit, že některé produkty budou k dostání už před začátkem extraligy. Vybrané předměty se budou dát koupit přímo na stadioně, zbytek se bude objednávat přes e-shop,“ prohlásil Mario Cartelli. Webové stránky fanshopu ještě nejsou spuštěny, najdete je však pod doménou www.fanshopolomouc.cz

Pravidlo mladých? Je otázka, jestli hráčům přispívá hrát dvě nebo tři minuty, diskutoval Fiala

České týmy musí od loňské sezóny respektovat pravidlo o mladých hráčích. Patnáct hráčů plus dva brankáře mohou trenéři navolit bez omezení, zbylá místa však připadají pěti věkově omezeným hokejistům.

„Diskutujeme o tom stále. Jestli mají hrát tito hráči za áčko, nebo za juniorku. V tuto chvíli má přednost juniorka. Například Alex Rašner je v juniorce natolik výrazným hráčem, že kdybychom ho juniorskému celku vzali, tak to s ním (týmem juniorů) může zamávat. Alex je schopný být mezi juniory rozhodujícím faktorem a tímto bychom juniorku výrazně oslabili,“ komentuje složitou situaci čtyřiapadesátiletý kouč.

Petr Fiala následně pokračoval: „Sice to asi trochu postrádá smysl pravidla, který svaz prosazuje, ovšem pokud ti hráči hrají dvě nebo tři minuty za utkání, je otázka, jestli jim tohle přispívá, když prakticky celý zápas jen vysedávají. To už je však jiné téma.“

Juniorský tým má za sebou už úvodní utkání své sezóny, výsledky jsou však prozatím jako na houpačce. „Neví se, jak to s juniory bude vypadat. Hráli pět zápasů – třikrát prohráli, dvakrát vyhráli. Pro nás by bylo samozřejmě také dobře, kdyby se určitý hráč zviditelnil mezi muži, ale těch zápasů je každý týden tolik, že to prostě nezvládnou,“ pravil Fiala.

Mohou mít mužstva, která budou hrát s maximálním počtem hráčů (22 hráčů), jistou výhodu? „Nemyslím si, že by to byl pro nás handicap. Pokud sledujete extraligu, zjistíte, že třeba Zlín hraje téměř pořád na tři formace. Zase si ale nebudeme nalhávat, že by hra měla stát třeba na Rašnerovi. Určitě má velkou budoucnost, ale zatím neovlivní hru seniorského týmu natolik, že by musel hrát pravidelně. Ve Finsku či Kanadě hrají na osmnáct hráčů automaticky. Jde tedy spíš o to, když hráči dostanou prostor, aby jej využili a dokázali ovlivnit dění ve hře,“ vzkázal směrem ke svým svěřencům, kteří nemají jisté místo v sestavě.

Jsem moc rád, že ve mně mají kluci takovou důvěru, rozplýval se nový kapitán Pavel Patera

Zásadní otázkou před začátkem ligy bylo i to, zda bude dosavadní vůdce kabiny Jakub Bartoň nosit kapitánské „céčko“ i nadále. „Tím, že je kádr široký, ani Kuba Bartoň neměl jistotu, že se dostane do prvních šesti beků, proti jsme na to museli reagovat. V případě, kdy by Kuba nemohl hrát, musel by se kapitán pořád měnit. Udělali jsme to tedy formou tajné volby,“ popisoval Petr Fiala, na nějž během tiskové konference mířila většina dotazů.

Zřejmě nebylo překvapením, kdo se stal Bartoňovým nástupcem. „Každý hráč napsal na lístek jednoho hráče a zhruba pět šestin, opravdu drtivá většina, byla pro Pavla Pateru. K jeho radosti,“ zasmáli se jak Petr Fiala tak Pavel Patera.

„Pavel určitě při příhodu neplánoval, že bude kapitán, ani my jsme to neplánovali. Nechtěli jsme na něj toho tolik nakládat, přeci jenom změnil prostředí, je v jiném týmu. Nechtěli jsme, aby se veřejnost soustředila vyloženě jen na něj a rovněž jsme nechtěli, aby se říkalo – Pavel Patera hraje dobře nebo špatně. Prostě Pavel je součást týmu. Myslím, že by se té role zhostil i třeba s „A“ na dresu, ale jak už jsem zmínil, museli jsme reagovat na stav této záležitosti,“ pokračoval ve svém výkladu Petr Fiala.

⇒ Nový kapitán mužstva Pavel Patera FOTKY

Trenér, který má zkušenosti i z německé nejvyšší soutěže, pak vyjmenoval i hráče, kteří budou Pavla Pateru v jeho funkci zastupovat. „Zástupci kapitána budou Martin Vyrůbalík, Jirka Ondrušek a Pavel Skrbek, protože Martin má momentálně zdravotní problémy, proto je mezi zástupci i Pavel Skrbek.“

Samotná legenda českého hokeje se do role kapitána nehrnula, ovšem v této funkci nebude poprvé, a tak by to pro ni neměla být žádná potíž. „Nevím, čím jsem si od kluků tuhle důvěru získal, ale jsem za ní opravdu rád. Zároveň jsem však doufal, že to bude spíše hráč z Olomouce, ovšem dopadlo to tahle. Kapitánem už jsem byl několik let, takže si myslím, že to pro mě problém nebude. A doufám, že ani pro fanoušky ne,“ rozpovídal se brzy třiačtyřicetiletý centr.

Kladenský odchovanec se poté pustil i do krátkého hodnocení přípravy. „Jak už tu bylo řečeno. Začátek vypadal velmi dobře, jenže pak jsme narazili na Kometu, která nás trochu srazila na zem. V zápasech s ní se zřejmě ukázalo, jaká extraliga vlastně bude, na druhou stranu, Brno asi bude nejlepším týmem v soutěži. Myslím si, že náš tým je dobrý. Příprava se však velice těžko posuzuje, uvidíme po prvních šesti sedmi kolech. Podle mě, když chytneme začátek, budeme se moci prát o jakékoliv umístění,“ řekl nebojácně.

Sám také uznává, že v jeho letech by letní přípravu nejraději vynechal. Startu elitní tuzemské soutěže se nemůže dočkat. „Na začátek extraligy se moc těším. Pro mě je pokaždé tohle období vůbec nejhorší, co může být a já jsem rád, že už ho máme za sebou. Nyní přijde poslední týden před prvním zápasem, a to těšení a nervozita k tomu pochopitelně patří a mě to nabíjí,“ prozradil muž s číslem 10.

Na postu brankáře určitě nováčky nejsme, řekl jistě trenér Fiala

Poslední sezóny bylo v Olomouci zvykem, že nebyla určená jasná brankářská jednička. Jak to bude v letošním roce si ještě trenéři nechali pro sebe. „S brankáři jsme ještě na tohle téma nemluvili. Zrovna Tomášovi (Vošrdovi) jsme však sdělili, že se spolu s ním a s Jirkou Trvajem ještě o tomto pobavíme. Ještě máme před sebou jedno přípravné utkání, Tomáš ví, že bude v pátek proti Skalici chytat,“ odhalil před generálkou na extraligu.

⇒ Jeden z brankářské dvojice Tomáš Vošvrda

„Když sem loni Tomáš Vošvrda přišel, věděl, že se bude střídat s dalším gólmanem. My, jako nováček soutěže, chceme zátěž rozložit na co nejvíce hráčů, a to jak v poli, tak i v bráně. Nebude to tedy jen o jednom brankáři s tím, že ten druhý by mu pouze pod dekou držel palce, to rozhodně ne. Určitě však budeme uvažovat i podle toho, jak se zrovna jednomu či druhému brankáři bude dařit. Zatím se nám však v mužstvu jeví post brankáře jako jistota. Jsme přesvědčeni o tom, že na této pozici určitě nováčkem nejsme,“ uzavřel své povídání kouč Petr Fiala.

Několika slovy na tiskové konferenci přispěl do diskuze i dlouholetý pilíř obranných řad Kohoutů Jiří Ondrušek. Ten už si nejvyšší soutěž zahrál, a to v rámci střídavých startů za Vítkovice. „Proti Vítkovicím to pro mě bude samozřejmě o něčem jiném, protože tam spoustu kluků znám. Ale myslím, že se těšíme na každý tým, v každém mužstvu jsou známí hráči. Takové zápasy jsou za odměnu,“ usmíval se Ondrušek.

Na závěr tiskové konference došlo k představení nových dresů olomouckého klubu. Na přední straně naleznete logo jednoho z hlavních partnerů Go4games, logo parnetra Radegast, logo HC Olomouc a také číslo hráče. „Jsou ještě teplé,“ smál se při odtajnění dresů Mario Cartelli.