Fanoušci Hanákům. Vedení klubu převzalo šek na peníze vybrané sbírkou

Klub
O L O M O U C – 107 444 korun. Přesně taková částka se podařila vybrat fanouškům HC Olomouc na transparentním účtu, který byl založen letos na jaře. Dnes se před Zimním stadionem v Olomouci sešli iniciátoři sbírky, aby předali šek na tuto částku vedení hokejového klubu.

„Jsme velcí fanoušci a víme, v jakém stavu jsou finance, proto jsme chtěli podpořit klub a rozhodli jsme se vybrat nějakou částku,“ objasnil okolnosti vzniku sbírky jeden z jejich iniciátorů Vladimír Prášil. Transparentní účet funguje od začátku května, postupem času se na něm shromáždilo více než 100 000 korun. „Zpočátku se to rozjíždělo pomalu, potom se tam trochu přidalo a potom zase zpomalilo,“ komentoval dynamiku sbírky Prášil.

⇒ Před předáním

Dárce pak fanoušci oslovovali především prostřednictvím Facebooku. „Myslím, že těch přispěvatelů bude v desítkách. Moc těch lidí nebylo,“ přemýšlel další z iniciátorů Petr Butora. „Nejvyšší částka byla celkově 10 000 a složili se na ni kotelníci. A tady kolega přidal 3x nebo 4x nějakou částku.“ Na otázku novinářů, zda mu hokej chybí, se Petr Butera hořce usmál. „Hokej nám chybí docela dost. Je to smutné, co se stalo. Ale je to tak,“ pokrčil rameny. „A právě na tento popud jsme se domluvili, že budeme chtít klub nějak podpořit,“ dodal.

„Peníze klubu pomůžou, fanoušci jsou fantastičtí,“ děkoval věrným příznivcům klubu generální manažer HC Olomouc Erik Fürst. „Peníze půjdou hráčům,“ prohlásil. Své díky vyjádřil také trenér A-týmu Jan Tomajko. „Je to neskutečná podpora od fanoušků. Jsme hrdí na to, že máme takové fanoušky,“ prohlásil. „Doufáme, že v letošní sezóně ještě na hokej přijdou a že jim to vrátíme výkony na ledě a že jim připravíme zábavu, na kterou jsou zvyklí,“ věří, ve světlé zítřky trenér a jednatel klubu v jedné osobě.

⇒ Předání šeku

Poslední zápas odehrála Olomouc na domácím ledě na konci září proti Hradci Králové, poté byla v týmu potvrzena nákaza koronavirem a kádr i realizační tým musel nastoupit do karantény. Celkově bylo nakaženo přes 20 lidí. „Myslím, že všichni to zvládli dobře. Samozřejmě, ti, co nemoc prodělali jsou trošku unavení a musí začít trochu volněji, ale nemyslím, že by to mělo nějaké následky,“ doufá Tomajko.

Jan Tomajko dále přiblížil program Hanáků na následující dny a týdny. „Všem hráčům i členům realizačního týmu v sobotu končila karanténa nebo izolace. Včera jsme měli nějakou infromační schůzku, kde jsme si řekli, jak to bude pokračovat. Příprava bude zatím individuální. Hráči trénují třikrát týdne online, dvakrát nějaké individuální věci. Uvidíme, jak to bude pokračovat dál. Takhle to půjde v horizontu týdne, 14 dnů, potom se rozhodneme, jestli něco změníme, nebo ne,“ popsal tréninkový plán.

⇒ Šek

Vzhledem k nemožnosti trénovat společně museli Hanáci vymyslet nějakou alternativu, kterou jsou právě zmíněné tréninky online. „Náš fyzioterapeut a kondiční trenér to vzal za své a hráče takhle připravuje,“ pousmál se Tomajko. „Je to pro ně změna a myslím, že mají alespoň nějaký řád. Přece jen je třeba udržovat nějaký denní rytmus, takže jsme jim to takhle chtěli přizpůsobit,“ vysvětlil. Některé týmy v současné době trénují venku po šestičlenných skupinách, Kohouti však s touto variantou zatím nepočítají. „Dnes je sice pěkně, ale přece jen už je zima, hodně prší. Kdyby měli hráči někam přijet, převlékat se v autě, trénovat, zpotit se, pak v t zimě jít domů... myslíme, že tahle to bude jednodušší,“ komentoval tuto možnost čtyřiačtyřicetiletý trenér.