Hanáci by chtěli natáhnout bodovou šňůru. V cestě jim stojí Sparta

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Hanáci bodovali čtyřikrát za sebou a svou šňůru budou chtít natáhnout i v atraktivním zápase s pražskou Spartou. Pražany už Olomouc letos jednou na svém vlastním ledě porazila (4:1), podaří se jí to podruhé? Utkání začne v pátek 8. 1. od 17 hodin na Zimním stadionu v Olomouci.

Řekl před zápasem: Lukáš Nahodil

Z domácího utkání proti Českým Budějovicím brali Hanáci dva body za výhru v prodloužení. V zápase sice dvakrát vedli, Jihočeši ale dokázali dvakrát snížit a vynutit si nastavenou dobu. „Hráli houževnatě a výborně bruslili. Tím se prezentují celou sezonu. Hráli dobře… My jsme ale podle mě měli více šancí, takže je škoda, že nemáme tři body,“ litoval po zápase útočník Lukáš Nahodil. „Dva body nicméně bereme…“

⇒ Útočník Lukáš Nahodil

Hanáci přitom v plecharéně zopakovali podobný scénář jako v neděli na ledě Litvínova. Tehdy už už Olomouc sahala po 3 bodech, v poslední minutě ale domácí vyrovnali a po 40 vteřinách prodloužení zvrátili zápas ve svůj prospěch. Do utkání ale hráči Olomouce vstupovali s čistou hlavou. „Utkání jdou hrozně rychle za sebou. Kdybychom se v tom vrtali, tak by to bylo špatně. Museli jsme to hodit za hlavu,“ řekl. „Samozřejmě nás to mrzelo, ale jak se říká: Půlnocí končí den. Druhý den jsme si k tomu něco řekli u videa a pak jsme se soustředili jen na Budějovice.“

Hanáci bodovali počtvrté za sebou, sám Lukáš Nahodil popáté, v posledních 3 zápasech navíc dokázal skórovat. Rodák z Třebíče tak doufá, že jeho forma ještě poroste. „Ale když si vzpomenu na ty branky…,“ dodal druhým dechem. „Poprvé mě před prázdnou brankou našel Koloušek (Petr Kolouch – pozn. red.), pak mě do brejku vyslal krásným pasem Tomáš Černý a pak se na další brance podílel krásně Bambus (Jan Bambula – pozn. red.). Mně se to jen odrazilo do prázdné branky…,“ kroutil hlavou.

V pátek čeká partu kolem kapitána Vyrůbalíka další domácí zápas, tentokrát přijede podruhé v sezóně Sparta. První domácí zápas proti tomuto soupeři se Hanákům podařil, vyhráli v něm 4:1. Druhé vzájemné střetnutí o dva dny později však Olomouci už tolik radosti nepřineslo, Sparta vyhrála 7:1. Jaký je podle Lukáše Nahodila recept na páteční vítězství? „Dát o branku více než oni,“ zasmál se dvaatřicetiletý forvard. “Jde o to, co předvedeme my. Když budeme hrát poctivý hokej a budeme si plnit naše pokyny a další věci, tak bychom mohli uspět.“

Z kabiny soupeře: Sparta získala zvučnou posilu do brankoviště

Pražská Sparta je aktuálně druhým nejlepším celkem tabulky. Na svém kontě má 56 bodů, tři body jí tedy schází na vedoucí pozici, na druhu stranu si ale zároveň musí dávat pozor na Mladou Boleslav, která na Pražany ztrácí jen jeden bod a má oproti nim zápas k dobru. Za zmínku stojí také fakt, že má Sparta na svém kontě nejvíce výher v základní hrací době (17). Rok 2021 Sparta otevřela porážkou od Liberce (1:3), druhý zápas nového roku se jí však povedl skvěle, Hradci na domácím ledě nedovolila vstřelit jedinou branku a po zásluze tak brala všechny 3 body. Svěřenci trenéra Miroslava Hořavy se mohou pyšnit nejlepším vyžitím přesilových her v soutěži, v ubráněných oslabeních jsou pak celkově třetí.

Sparta do nového roku získala zvučnou posilu do svého brankoviště – tým z Holešovic posílí reprezentační brankář Alexander Salák, jenž tak doplní Matěje Machovského a Jakuba Neužila. Pražanům se také podařilo prodloužit spolupráci s útočníkem Vladimírem Sobotkou, který bude v rudém dresu hrát minimálně do konce ledna. S týmem se naopak v polovině prosince rozloučil útočník Miroslav Forman, jenž do konce ledna odešel na hostování do Českých Budějovic.

Hlavní trenér: Miroslav Hořava
Hala (kapacita): O2 Aréna (17 220)
Poslední utkání: Výhra 3:0 proti Hradci Králové.

Statistiky obou týmů:

Martin Jandus 13b (2+11)
nejproduktivnější obránce
Jiří Ondrušek 10b (4+6)
Matěj Machovský – 26 záp. (91,60%)
Jakub Neužil - 6 záp. (89,81%)
Oldřich Cichoň - 1 záp. (100,00 %)
úspěšnost brankářů
Branislav Konrád - 21 záp. (91,68%)
Jan Lukáš - 10 záp. (90,27%)
23,02% - 1. místo
úspěšnost v přesilovce