Hanáci chtějí potvrdit stoupající formu, v cestě jim stojí Pardubice

Jan Meichsner
Již tento pátek přivítají Kohouti na svém ledě další tradiční mančaft, tentokrát do Olomouce dorazí parta Miloše Holaně z Pardubic. Aktuálně desátý tým extraligy přijíždí v pozici celku, který potřebuje po dvou vysokých prohrách bodovat. Mora je ale posílená dvěma výhrami a touží po skalpu dalšího soupeře. Atraktivní bitva startuje na olomouckém Zimním stadionu v 18:00.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Jakub Galvas

Nadějný mladý zadák Kohoutů objektivně zhodnotil minulé utkání proti Mladé Boleslavi: „Minulý zápas jsme odbojovali, byla to dřina. Hodně nám v závěru pomohl gól z přesilovky, opravdu nás to nakoplo, protože gólů v početních výhodách tolik nedáváme. V závěru a vlastně v celém zápase jsme zodpovědně přistupovali ke hře dozadu, to byl klíčový prvek naší výhry.“ Veledůležitá ale byla první branka utkání, na té se Jakub Galvas podílel asistencí.

⇒ Obránce Jakub Galvas

„První branka nás hodně povzbudila, vždy to pomůže, když vedete hned ze startu 1:0. Celá akce se zrodila tak, že mi puk Zbyněk Irgl hodil dobře o mantinel, když si všiml, že můj útočník, který mě měl hlídat na modré, sjel trochu dolů. Já už pak nic nevymýšlel a poslal puk před bránu, kde jej sklepl Vilém Burian,“ uzavřel popis klíčové branky obránce Kohoutů. Teď už jsou však na řadě houževnaté Pardubice, proti kterým chtějí Hanáci urvat další tři body. „Každý zápas, každá výhra nám samozřejmě pomáhá, protože sbíráme body, je to dobrý pocit, když dokážeme bodovat proti těžkým soupeřům. Každý celek ale má svou kvalitu a každý zápas je těžký. Výhry proti Plzni a Boleslavi nám teď určitě pomůžou i po psychické stránce, pořád ale máme začátek soutěže a není na místě dělat nějaké závěry.“

Z KABINY SOUPEŘE: Dynamo se ze začátku soutěže trápí a hledá herní pohodu.

Pardubickým v loňském play-off vystavil stopku favorizovaný Třinec až v sedmém čtvrtfinálovém zápase. Východočeši tak uzavřeli relativně úspěšnou sezónu, ve které sahali po největší senzaci celých vyřazovacích bojů. Pro šestinásobný mistrovský celek ale byl nejdůležitější fakt, že se dokázal zvednout po předloňských barážových bitvách, ve kterých hájil svou extraligovou příslušnost do posledních kol.

Před letošní sezónou opustilo pardubický mančaft hned osm hráčů. Mezi nejcitelnější ztráty patřily odchody z řad dravého mladí. První z nich byl Matěj Beran, který zamířil do Sparty. Další nadějný talent, o kterého sestava Dynama přišla, byl David Tomášek, ten v létě podepsal kontrakt ve Finsku a posílil řady týmu Jyväskylä. Posledním z trojice odcházejících mladíků byl nadějný Martin Kaut, ten rozšířil řady zámořského celku Colorado Avalanche. Po odchodu těchto hráčů se Pardubicím podařilo angažovat z Ameriky vracejícího se Vojtěcha Budíka. Tomu se vloni za mořem dařilo a v kanadské QMJHL nasbíral 46 bodů. Další zajímavou posilou se stal mladý Daniel Miromanov. Celek z Pardubic je ale na přestupovém trhu aktivní i v posledních dnech. V sobotu 13.10. oznámilo vedení klubu výměnu Tomáše Svobody do Chomutova. Za zkušeného hráče přišel ze severu Čech devětadvacetiletý slovenský reprezentant Dávid Skokan. Rodák z Popradu hájil v minulosti barvy Slávie, Hradce, a Slovanu Bratislava. Ve východočeské metropoli si od příchodu levorukého útočníka hodně slibují. Proti Olomouci však kvůli jednozápasovému disciplinárnímu trestu nenastoupí

Pardubice zatím v letošní sezóně ale táhnou zkušení borci. Mezi ty nejproduktivnější patří Petr Sýkora a Rostislav Marosz, první jmenovaný nasbíral za 11 odehraných utkání dohromady osm kanadských bodů za čtyři góly a stejný počet asistencí. Druhý jmenovaný má jen o jednu asistenci méně a dohromady tedy sedm kanadských bodů. Dynamu se ale jako celku nedaří najít herní pohodu a důkazem toho jsou výkony, které působí jako na houpačce. Pardubičtí například dokázali doma přehrát silný Liberec, ale pak ztratili body v Mladé Boleslavi. Následoval zápas proti trápícímu se Chomutovu, který Východočeši horko těžko obraceli z nepříznivého stavu 1:3 na konečných 5:3. Leckomu by se mohlo zdát, že obrat Pardubice nakopne k lepšímu výsledkům i do dalších zápasů, avšak nestalo se tak. Po bitvě s Chomutovem přišly dvě porážky s identickým výsledkem. Nejprve proti Zlínu a následně i při repríze čtvrtfinále v Třinci utrpěli svěřenci Miloše Holaně dva debakly v podobě 1:6.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Miloš Holaň
Kapitán: Tomáš Rolinek
Hala (kapacita): ČSOB Pojišťovna ARENA (10 194)
Poslední utkání: Prohra s Třincem 1:6

SOUPISKA Pardubic