Hanáci v nároďáku – 2.díl (slovenská stopa)

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Vzpomenete si na hráče Hanáků, kteří v minulosti hájili také barvy národního týmu? V následujícím článku jsme pro vás vybrali právě několik olomouckých hokejistů, kteří v minulosti nastoupili za seniorskou repre. Ve druhém díle našeho seriálu jsme se zaměřili na reprezentanty Slovenska.

Po loňské sezóně se řady Slováků v HC Olomouc trochu zúžily. Momentálně jsou jedinými Slováky v Olomouci brankář Branislav Konrád a obránce Matúš Hlaváč. V minulosti však na Hané působila celá řada hokejistů pocházejících od našich východních sousedů.

Branislav Konrád

Branislav Konrád si dlouhodobě drží status jednoho z nejspolehlivějších gólmanů naši extraligy. Jeho výkony v TELH nemohly uniknout hledáčku reprezentačních trenérů. Třiatřicetiletý gólman se tak podíval na MS v letech 2007, 2015 a 2016. Vrcholem je potom určitě účast na olympijských hrách v roce 2018. Do brány Slovenska se postavil hned zkraje turnaje proti Rusku (resp. Olympijským sportovcům z Ruska) a vychytal vítězství 3:2. Podruhé se do brány postavil proti Slovinsku, napínavé klání se muselo rozhodnout až v samostatných nájezdech, po nichž se z výhry 3:2 radovali Slovinci. K tomu přidal také účast na šampionátu do 18 let (2005) a mistrovství světa juniorů (2007).

⇒ Branislav Konrád

Velmi blízko byl nitranský rodák mistrovství světa také v roce 2018 a 2019. V roce 2018 si na jaře smolně natáhl boční vaz v koleni, během playoff chytal jenom díky práškům proti bolesti. Postupem času se jeho zranění navíc zhoršovalo, a tak na konci března oznámil, že se šampionátu vzdá. O rok později si mohl zahrát dokonce na domácím šampionátu v Bratislavě a v Košicích, i tentokrát však bylo zdraví proti. Slovenský gólman měl dlouhodobé problémy s třísly, kterým nepřidalo ani vypjaté čtvrtfinále s Plzní, a tak se rozhodl raději své zranění doléčit. Zatím poslední start v reprezentaci si Konrád připsal minulou sezónu na mezinárodním turnaji.

Juraj Mikúš

⇒ Juraj Mikúš

Nejvíce startů v reprezentaci, celkem 94, si za reprezentaci připsal útočník Juraj Mikúš. Třiatřicetiletý útočník je tak trochu světoběžník, v Olomouci strávil sezónu 2016/2017 s bilancí 22 bodů (9+13). Dále si zahrál ve Finsku, Rusku, doma na Slovensku i v zámořské QMJHL. Mikúš si zahrál i v juniorských reprezentačních výběrech, zúčastnil se MS U18 i MS U20. Na mistrovství U18 se se 7 asistencemi stal nejlepším nahrávačem, na "dvacítkách" v roce 2007 byl nejlepším střelcem (5). Poměrně pravidelně se Mikúš objevoval také na seniorských mistrovstvích, zahrál si jich 5 (2008, 2009, 2012, 2014 a 2018). Zajímavostí je, že do Olomouce přišel na zkoušku poté, co se zotavil z nepříjemného zranění kolene, které utrpěl na MS 2014 po zákroku Ryana Getzlafa. Produktivní útočník tehdy podstoupil artroskopii kolene a vzhledem k následujícím vážným komplikacím musel později podstoupit transplantaci chrupavky a na dva roky přerušil svou kariéru. V seniorském národním týdnu zaznamenal 16 gólů a 13 asistencí.

Martin Cibák

⇒ Martin Cibák

Rodák z Liptovského Mikuláše má za sebou bohatou hokejovou kariéru. Sedm let strávil v zámoří, 3 sezóny působil ve Švédsku, 5 v ruské KHL. Na sklonku kariéry se vrátil na česká a slovenská kluziště. Olomoucký dres oblékal v sezóně 2014/2015 a do statistik se zapsal 11 góly a 9 asistencemi. Za reprezentaci odehrál 49 zápasů včetně olympijských her 2010 ve Vancouveru. Podíval se také na MS (2006 a 2011) a odehrál Světový pohár 2004. Reprezentaci celkem pomohl 5 góly a a 7 asistencemi. V roce 2006 ukončil svou kariéru.

František Skladaný

⇒ František Skladaný

Osmatřicetiletý útoční v loňské sezóně završil své čtyřleté působení v Olomouci. Ještě coby junior se vydal hledat své štěstí za mořem, kde strávil 6 sezón postupně v NCAA, AHL, UHL a ECHL. Poté dlouho působil v české extralize a na tři sezóny si odskočil do Běloruska. S reprezentací má zkušenosti už z mládežnických výběrů. V seniorské reprezentaci si zahrál v letech 2006-2009. Odehrál celkem 31 zápasů a získal v nich 13 bodů (8+5).

Matúš Hlaváč

⇒ Matúš Hlaváč

Slovenský bek v sezóně 2018/2019 poprvé nakoukl do extraligy a v témže ročníku si zahrál také na mistroství světa do 18 let, celkem si za slovenskou "osmnáctku" připsal 14 startů (1+2). Na svou premiéru v juniorech nebo seniorské reprezentaci však rodák z Trendčína stále čeká.