Hanáci v úterý zamíří bojovat do Brna, které čeká na první branku

Josef Prášek
Olomouc - Kohouty čeká už třetí zápas v rámci Generali Česká Cupu! O první body do tabulky zabojuje na ledě Komety, která také nezískala ještě ani jeden bod. Bude to tak velká moravská bitva, na kterou se těší i Jakub Navrátil, jehož čeká souboj proti svému kamarádovi. Duel začíná od 18 hodin v brněnské DRFG areně.

Olomouc má za sebou dva duely v přípravě, jenže zatím čeká na první body. Naposled v Pardubicích zlepšila svou hru a deset minut před koncem byl stav ještě 2:2, ale domácí přesto vyhráli 5:2. „Hodnotím to kladněji než první zápas s Hradcem Králové. Výsledek je sice stejný, ale hra se o něco zlepšila,“ myslí si Jakub Navrátil. „Na konci jsme udělali faul a šli jsme do čtyř. My to pak zkusili bez brankáře pět proti pěti, ale dostali jsme gól. Tohle asi rozhodlo,“ popisuje branku soupeře do prázdné klece v 59. minutě.

Právě útočník Jakub Navrátil dával jeden z gólů Hanáků, a to ten druhý, když brankáře Dynama překonal povedeným blafákem do bekhendu. „Hned jak mi to Rostislav Olesz nahrál, věděl jsem, že budu zakončovat takhle do bekhendu. On to výborně podržel a Koloušek (Petr Kolouch pozn. red.) jel skvěle do branky a udělal mi prostor,“ popisuje svůj první zásah v dresu Kohoutů.

„Branka sice potěšila, ale důležitější bude, až dám gól v mistrovských zápasech,“ uvádí olomoucký útočník, který je v novém prostředí spokojený. Podle vlastních slov si ale ještě musí zvykat na hru. „Je to zase něco jiného, než na co jsem byl zvyklý. Přijde mi, že se tady určitě více bruslí než v první lize,“ říká přerovský odchovanec, který v Chance lize za Zubry odehrál 151 duelů.

Foto: Alena Zapletalová

Nyní hráči Olomouce pracují na tom, aby zlepšili svou hru a byli připraveni na další utkání. „Trénujeme třeba obranné pásmo nebo věci jako jeden na jednoho, dva na dva. Dále pracujeme na tom, abychom rychle přistupovali k hráčům a nenechávali jim prostor,“ povídá dvacetiletý forvard. „Je hodně věcí, které musíme zlepšit. Lepší napadání bychom třeba mohli mít,“ dodává.

Právě tyto dovednosti budou moct Hanáci otestovat už v úterý, kdy zavítají na led Brna. A právě v Kometě hraje několik jeho bývalých spoluhráčů z Přerova. „Těším se na zápas jako na každý jiný. Ale třeba s Karlem Pláškem se znám odmalička, takže si nenecháme nic zadarmo! Půjdeme do toho naplno,“ zdůrazňuje Jakub Navrátil, který v pondělí potvrdil, že na hecování ještě nedošlo. „Ještě ne, ale asi to proběhne,“ směje se.

Jak bylo zmíněno, Brno zatím nedalo ani jednu branku. „Jsem z toho překvapený. Je to docela nečekané, když mají takovou sestavu. Doufám, že se jim to nepodaří ani proti nám,“ usmívá se olomoucký sympaťák.

Něco o soupeři

Brnu start do Generali Česká Cup vůbec nevyšel. Stále čeká na první branku. V prvním utkání svěřenci Libora Zábranského nestačili doma na Pardubice, poté venku na Hradec Králové. Všechna utkání skončila výsledkem 2:0 pro soupeře Brna, takže Kometa společně s Olomoucí nezískala ještě ani bod ve skupině C.

Sestava Brna v posledním zápase:

Klimeš – Freibergs, Pyrochta, Mikyska, Gulaši, Zábranský, Bartejs – Schneider, P. Holík (A), Zaťovič (C) – P. Kratochvíl, Šoustal, Vincour (A) – Kusko, Rákos, Kunc – Horký, Střondala, Plášek – M. Svoboda.

Kádr Komety? Přišli zahraniční reprezentanti, skončila ale velká jména

Kometa, která v loňském ročníku po základní části skončila o jednu pozici před Hanáky, doznala několika změn v kádru. Z mužstva odešel zkušený brankář Marek Čiliak, jenž zamířil do Budějovic. Jihomoravané na to zareagovali příchodem Ondřeje Kacetla, ovšem jedničkou v sezoně by měl být třebíčský odchovanec Karel Vejmelka.

Obranné řady posílil Dalimil Mikyska nebo kapitán české dvacítky z posledního MS juniorů – Libor Zábranský mladší. Velice platným bekem by měl být lotyšský reprezentant Ralfs Freibergs, ten přišel do Brna ze Zlína.

Největší posilou je rakouský reprezentant Peter Schneider. Devětadvacetiletý forvard strávil minulý ročník ve švýcarském Bielu. Z útočníků přišel ještě třeba Tomáš Šoustal, ten se po šesti letech vrátil ze zámoří. Brňané se naopak budou muset obejít bez elitního útočníka Martina Erata, který ukončil kariéru.

Za Brno už nebude nastupovat ani další velké jméno - Tomáš Plekanec. V pondělí na webu Komety bylo oznámeno, že končí z rodinných důvodů.

Aktuální kádr Komety

Brankáři: Pavel Jekel, Ondřej Kacetl, Lukáš Klimeš, Karel Vejmelka.

Obránci: Tomáš Bartejs, Ralfs Freibergs, Michal Gulaši, Dalimil Mikyska, Jan Mlčák, Ondřej Němec, Filip Pyrochta, Stanislav Svozil, Libor Zábranský.

Útočníci: Petr Holík, Lukáš Horký, Petr Kratochvíl, Michal Kunc, Silvester Kusko, Peter Mueller, Karel Plášek, Daniel Rákos, Peter Schneider, Vojtěch Střondala, Matěj Svoboda, Tomáš Šoustal, Tomáš Vincour, Martin Zaťovič.

Hlavní trenér: Libor Zábranský
Hala (kapacita): DRFG arena aréna (7700)
Poslední utkání: Prohra 0:2 s Hradcem Králové

Statistiky obou týmů z minulé sezony:

TELH 2019/2020
Brno - Olomouc

umístění v tabulce
143:156 - 79 bodů
skóre a body
123:129 - 77 bodů
Martin Zaťovič 50b (29+21)
nejproduktivnější hráč