Hanáky čeká další venkovní zápas, po pěti letech zavítají do Českých Budějovic

Daniel Fekets
O L O M O U C - Extraliga pokračuje v rychlém tempu i nadále. Olomoučtí hokejisté se dva dny po prohraném střetnutí s Mladou Boleslaví představí na ledě Českých Budějovic. S Motorem se Hanáci utkají po více než pěti letech. Úvodní buly v budějovické Budvar aréně padne v neděli 29. 11. 2020 v 17:00.

V zápase 21. kola Tipsport extraligy se Hanáci utkali s Mladou Boleslaví. Úvodní třetina branku nenabídla, ale rozhodně blíže ke skórování měli Kohouti. Velkou šanci ihned po návratu z trestné lavice ale Vojtěch Tomeček neproměnil, při dlouhé početní výhodě pět na tři neuspěl ani Lukáš Kucsera, jehož rána brankáři Janu Růžičkovi propadla výstrojí. Právě dvojnásobné početní výhody byly v zápase s Bruslaři k vidění hned třikrát. Dvě z nich měla Olomouc. „Neproměnili jsme přesilovky 5 na 3. Ta druhá byla na konci druhé třetiny, kdy už byl vývoj zápasu špatný, takže v ní bylo klíčové vstřelit branku, což se ale bohužel nepovedlo. Kdybychom skórovali v jedné nebo druhé přesilovce pět na tři, tak by zápas vypadal jinak,“ smutnil útočník Tomáš Gřeš.

⇒ Útočník Tomáš Gřeš

Druhá přesilová hra 5 na 3 přišla až v úplném závěru druhé periody. V té době už ale Mladá Boleslav vedla 3:0. Nejprve využila pohledného vyjetí Radima Zohorny zpoza brány. Ve 26. minutě proměnila přesilovku zásluhou Joona Jääskeläinena a necelých šest minut před koncem třetiny propálil Martin Pláněk vše, co mu stálo v cestě. „Mrzí nás ten závar na konci druhé třetiny. Před brankovištěm byla hlava na hlavě. Kluci se to snažili dorazit, ale nespadlo to tam. Možná ani štěstí nestálo úplně na naší straně v dnešním utkání, protože šance tam byly,“ prohlásil čtyřiadvacetiletý útočník.

Třetí třetina už moc šancí nenabídla. Hanáci se tlačili za snížením stavu, ale dobře fungující defenzíva Středočechů odolávala. „Do konce zápasu jsme se snažili jet na sto procent, i když stav příznivý nebyl. Nic jiného pro to dělat nemůžeme, když nám to nelepí. Musíme do toho skákat po hlavě, protože jedině tak může přijít úspěch,“ doplnil. Další gól ani na jedné straně však už nepřišel a Kohouti se museli svému soupeři sklonit. Bruslaři získali na Hané všechny tři body. „Nedali jsme gól a samozřejmě bez gólu vyhrávat nemůžeme. Boleslav byla rozjetá, protože v minulém kole dala hodně branek. Byli jsme si vědomi, že je nesmíme nechat rozjíždět, nechávat je bruslit. Byl to těžký zápas,“ hodnotil Gřeš.

Letní olomoucká posila hlásila návrat do sestavy po delší době. Vinou nemoci se Tomáš Gřeš v sestavě Zdeňka Motáka a Jana Tomajka dlouho neukázal. Po zápase přiznal, že moc toho neodtrénoval, do hry ale zasáhnout chtěl. „Pro mě to bylo těžké utkání, protože dva měsíce jsem po antibiotikách nic nedělal. Je obtížně naskočit zpět do zápasového rytmu. Nohy mě sice bolely, ale jedině tréninkem se do toho dá dostat. Stihl jsem asi jen pět tréninků, ale máme mnoho zraněných, takže jsme se to snažili urychlit,“ sdělil navrátilec do sestavy.

Jak jsme si již po restartu soutěže zvykli, extraliga na zběsilém tempu neubírá. Už v neděli se olomoučtí hokejisté představí na ledě Českých Budějovic, které se do nejvyšší soutěže vrátily po sedmi letech. Kohouti si jsou vědomi, že v posledních kolech moc bodů neposbírali, o to více ale chtějí na jihu Čech uspět. „V sobotu si o tomto zápase něco řekneme a v Budějovicích musí nastoupit úplně jiný tým. Hrajeme každý druhý den, takže není čas se zas tak moc zatěžovat zápasem s Boleslaví. Je třeba dát hlavy nahoru a v neděli bodovat,“ burcoval Gřeš.

Z kabiny soupeře: Motor se po neúspěšném startu rozjíždí

České Budějovice dlouho vyhlížely návrat nejvyšší hokejové soutěže na svůj led. Po letech se dočkaly, i když ne takovým způsobem, jakým by si to zřejmě jejich fanoušci představovali. Brzký konec předchozího soutěžního ročníku nedovolil dohrát ani play-off 1. ligy, takže se o postupujícím muselo rozhodnout u stolu. Budějovice si vstupenku do extraligy zajistily díky suverénní základní části, ve které nechaly druhý Přerov až daleko za sebou. Proto zcela zaslouženě vystřídaly sestupující Kladno.

V úvodu sezony 2020/2021 Motor dlouho čekal na první tříbodový zisk. Dočkal se až ve svém jedenáctém zápase na ledě Vítkovic, kde vyhrál vysoko 7:0. Následně České Budějovice počtvrté v sezoně prohrály v nastavené hrací době, tentokrát s Libercem. V tomto týdnu odehrály dvojzápas se Zlínem, ze kterého vytěžily tři body. Na domácím ledě s Berany padly 1:4, v minulém klání si však zlepšily chuť, neboť vyhrály 3:2. Dvě branky vstřelil Albert Michnáč.

V létě se parta trenéra Václava Prospala příliš neobměnila. Jednu velkou posilu však Jihočeši ulovili. Do kádru nováčka přišel velezkušený brankář Marek Čiliak, jenž v minulosti vybojoval s brněnskou Kometou dva mistrovské tituly. Klíčovými muži v zadních řadách Motoru pak jsou Karel Plášil, René Vydarený nebo nejproduktivnější bek loňské sezony Chance ligy Pavel Pýcha. Naopak v útoku se daří Adamu Raškovi, Martinu Novákovi nebo Romanu Přikrylovi.