Handl, Hlaváč, Mokry aneb olomoucké debuty

Kristýna Nováková
Hanáci nemají v posledních sezónách nouzi o talentované mladíky z vlastní líhně. Už v mládežnických kategoriích vynikali a nyní se pomalu ale jistě usazují také v A-týmu Olomouce. Jaká byla preméra Matúše Hlaváče, Vojtěcha Mokreho nebo Adama Rutara v dresu s kohoutem na hrudi?

Z hlediska nasazení juniorů byla pro Olomouc velmi plodná sezóna 2018/2019, v níž Hanáci nasadili celkem tři hráče juniorského věku. Největší pozornost si vysloužil útočník Tobiáš Handl, který do nejvyšší české soutěže naskočil ve věku 16 let 5 měsíců a 5 dní v zápase proti Zlínu. První sezóna mezi dospělými se rodákovi ze Šternberka povedla. Naskočil do 14 utkání, v nichž zaznamenal také svůj premiérový gól. Ten vstřelil v polovině února 2019 do sítě Litvínova a dostal se tak do tabulky nejmladších střelců extraligy. „Ve středním pásmu jsem se dostal k puku a viděl jsem, že jdeme dva na jednoho. Celou dobu jsem chtěl nahrávat, ale v poslední chvíli jsem si to rozmyslel a vystřelil jsem,“ komentoval svou trefu útočník. Handlova premiérová trefa ale měla poněkud hořký nádech, Hanáci sice proti Vervě vedli a chvíli to dokonce vypadalo, že gól olomouckého juniora by mohl být vítězný, nakonec však Chemici zabrali a v prodloužení strhli vítězství na svou stranu. „Dát gól je splněný sen. Kdybychom ale vyhráli, je to o sto procent lepší,“ mrzelo olomouckého mladíka.

⇒ Útočník Tobiáš Handl

Nutno podotknout, že útočník, jenž nedávno oslavil své 18. narozeniny, se v době své premiérové trefy za seniory mohl chlubit i reprezentačním úspěchem, v únoru 2019 totiž s národním týmem získal zlatou medaili ze zimního Evropského olympijského festivalu mládeže (mezi dalšími medailisty byl i tehdy dorostenec Joshua James Mácha a trenér juniorů Karel Beran).

Ve stejném ročníku se do nejvyšší české soutěže podívala také dvojice beků - Adam Rutar a Matúš Hlaváč. O něco lépe se přitom dařilo slovenskému zadákovi. Hlaváč nastoupil do 5 zápasů a připsal si po gólu a asistenci. Sedmnáctiletý Hlaváč se trefil na ledě pražské Sparty a i díky jeho příspěvku si Kohouti z hlavního města odvezli 3 body (1:3). „Ze zápasu jsou určitě pocity výborné, protože jsme vyhráli. Tím, že jsem přispěl k výhře, tak je to ještě lepší,“ usmívala se opora olomoucké juniorky po zápase. Také Hlaváč v sezóně 2018/2019 nakoukl do reprezentačních týmu. Za slovenskou osmnáctku odehrál celkem 14 zápasů.

⇒ Obránce Matúš Hlaváč

Jméno Rutar není fanouškům olomouckého hokeje neznámé. V juniorských soutěžích se v bíločerveném juniorském dresu po ledě plecharény proháněl Ludvík Rutar. V sezóně 2018/2019 se pak v olomouckém dresu proháněli Rutarové dva, ke staršímu Ludvíkovi (jenž tehdy stihl 20 zápasů za A-tým Olomouce) se na dvě utkání přidal také sedmnáctiletý Adam Rutar. Mladší z příbuzenské dvojice na své premiérové body v extralize zatím čeká. Ve svém druhé sezóně mezi muži odehrál 6 zápasů, v aktuálním ročníku naskočil zatím pokaždé.

⇒ Obránce Adam Rutar

Další juniorský příběh rozepsal v únoru 2020 brankář Vojtěch Mokry (ano, skutečně s krátkým y). Svěřenec tehdejšího trenéra olomouckých brankářů Jana Littnera čekal během jeho extraligové premiéry křest ohněm - do brány se totiž postavil proti silnému a rozjetému Liberci. Olomouc se tehdy dostala do nepříjemné situace, Branislav Konrád byl dlouhodobě na marodce a Jana Lukáše zmohla horečka. Hanáci tak vsadili na duo mladíků, osmnáctiletého Mokreho, jemuž kryl záda devatenáctiletý Marek Hasala. Brankářská opora juniorky za svá záda pustila jen jednu z 26 střel soupeře a Kohouti tak lídra tabulky přemohli poměrem 2:1. „Kluci mi říkali, ať si to hlavně užiju, že je to jen hokej. Užil jsem si to naplno,“ zářil mladík po zápase.

⇒ Brankář Vojtěch Mokry

Před rokem si svou premiéru v nejvyšší soutěži odbyl také útočník Matěj Kořenek. Mladý forvard přitom nastoupil hned v první formaci vedle Lukáše Klimka a Davida Ostřížka. Kořenkův debut však neměl šťastný konec, Hanáci doma podlehli Plzni 0:4. „Parádní, ale škoda, že jsme nevyhráli,“ mrzelo devatenáctiletého juniora. Ačkoli olomoucký odchovanec vloni odehrál plných 14 zápasů, na své první body v extralize zatím čeká.

⇒ Útočník Matěj Kořenek

Je vidět, že se Hanákům v posledních letech daří zapracovat své odchovance do A-týmu a olomoucké juniory pravděpodobně v extralize uvidíme i v následujících letech. Do přípravy ostatně naskočil junior a někdejší opora dorostenců Joshua James Mácha, jenž má - jak už bylo zmíněno - také zkušenosti s mládežnickou reprezentací. Stabilní výkony v dorostu a mládežnické reprezentaci předvádel také brankář Jan Špunar.