Historicky první série s Karlovými Vary! Play-off začíná ve středu na Hané

Daniel Fekets
O L O M O U C - V základní části Tipsport extraligy 2022/2023 se kohouti nakonec umístili na osmé pozici. V předkole Generali ČP play-off se tedy v sérii na tři vítězné duely utkají s devátou karlovarskou Energií. První dva zápasy série proběhnou na Hané. Ve středu 8. března a ve čtvrtek 9. března padnou úvodní vhazování shodně v 18:00. Vstupenky si můžete obstarat online v síti Ticketportal.

Řekl před sérií - Jan Tomajko

V závěrečné fázi základní části kosila olomoucké kohouty velice početná marodka. Vzhledem k play-off jsou vyhlídky poněkud příznivější. „Hráče, kteří nebyli zcela stoprocentní, jsme do Litvínova ani nebrali. Kdyby šlo o všechno, někteří by nastoupili. Ve středu se kluci snad vrátí, protože především v útoku nám v posledních zápasech chyběli,“ uvědomoval si hlavní trenér Jan Tomajko.

⇒ Hlavní trenér Jan Tomajko

Ve dvaapadesáti kolech Hanáci dohromady vytěžili 71 bodů, což bylo o tři body více než jejich následující soupeř z Karlových Varů. „Je třeba si říct, že play-off je jiná soutěž. Nemá cenu se bavit o tom, kolik jsme na konci základní části měli proher. Nyní se začíná od nuly. Všechna mužstva jsou na tom stejně. Je úplně jedno, kolik kdo bodů získal,“ ví olomoucký stratég.

Od série Olomouce s Karlovými Vary se očekává papírově možná nejvyrovnanější souboj. Odpovídají tomu i vzájemné zápasy ze základní části. Mora porazila Energii 2:0 a 3:0, pak ale prohrála 2:3 a 3:4, přičemž v poslední konfrontaci vstřelili Západočeši rozhodující branku v poslední sekundě.

„Lehký soupeř není žádný, soutěž je strašně vyrovnaná. Byly tam rozdíly na pár bodech. Je to hodně otevřené, bude to vyrovnané a bude to zároveň boj,“ uzavřel Tomajko.

To nejdůležitější o soupeři

Týmy Olomouce a Karlových Varů se ještě nikdy v historii play-off spolu nepotkaly. Západočeský celek čeká na postup mezi osm nejlepších týmů dlouhých čtrnáct sezón. Naposledy hrál čtvrtfinále v ročníku 2008/2009, ve kterém získal svůj zatím jediný mistrovský titul, když ještě ve staré hale porazil ve finále 4:2 na zápasy pražskou Slavii.

V následujících osmi sezónách po titulu se Karlovy Vary jen jedinkrát prokousaly do předkola play-off. Hned po postupu zpět do nejvyšší soutěže sice hrály o udržení, ale nyní budou bojovat v předkole počtvrté za sebou. Napoprvé se jejich série s Hradcem Králové nedohrála kvůli pandemii koronaviru, v uplynulých dvou ročnících skončila Energie na hokejkách Pardubic 1:3 a 0:3 na zápasy.

Před začátkem letošního ročníku se v Karlových Varech udála změna na pozici trenéra. Martina Pešouta, jenž zamířil do Komety, nahradil David Bruk. Energetici se však také pod novým lodivodem prezentovali sympatickým hokejem, přičemž znovu těžili především ze značné rychlosti svých hráčů.

Karlovy Vary dlouho patřily mezi nejlepší týmy na venkovních stadionech, nicméně doma se jim dle představ nedařilo. Mezi 30. říjnem a 26. prosincem ale uhrály jen dvanáct bodů, což je dostalo do spodních pater tabulky. Výkonnost se ale postupně začala zvedat a nakonec parta kolem reprezentantů Beránka či Černocha do posledního utkání bojovala o to, aby předkolo začínala doma.

Nejproduktivnějším hráčem Energie v základní části byl zmíněný Jiří Černoch, který nasbíral 12 branek a 19 asistencí. Pouze o bod za bronzovým medailistou z loňského mistrovství světa byl zkušenější Tomáš Rachůnek. Také Petr Koblasa, Ondřej Beránek, Dávid Gríger nebo Martin Kohout prožili z individuálního hlediska povedenou základní část.

Nejvytěžovanějšími hráči týmu jsou Michal Plutnar s Matějem Stříteským. Defenzivní činnost perfektně ovládá také Ondřej Dlapa, který se v Radegast indexu celé soutěže umístil na páté příčce. V brankovišti byla situace poměrně vyrovnaná. Ačkoliv měl Vladislav Habal lehce vyšší úspěšnost zákroků než Štěpán Lukeš, do brány se častěji dostával druhý jmenovaný. V základní části se Karlovy Vary mohly pyšnit čtvrtým nejlepším oslabením v lize, avšak v početních výhodách jim se 15,34 % patřila poslední příčka.

Souboj na ledě i mimo něj! Kdo má lepší taktiku?

Udělejme #HanackePeklo!

Soupiska HC Energie Karlovy Vary

Brankáři: Štěpán Lukeš, Vladislav Habal, Adam Dybal, Petr Hamalčík.

Obránci: Tomáš Bartejs, Ondřej Dlapa, Tomáš Havlín, Joona Huttula, Matteo Kočí, Filip Krajčík, Dalimil Mikyska, Michal Plutnar, Tadeáš Tůma, Lukáš Pulpán, Martin Rohan, Adam Rulík, Matěj Stříteský.

Útočníci: Ondřej Beránek, Jiří Černoch, Dávid Gríger, Jan Hladonik, Vít Jiskra, Petr Koblasa, Filip Koffer, Tomáš Rachůnek, Tomáš Redlich, Martin Kohout, Daniel Kružík, David Kofroň, Mikko Juusola.

Hlavní trenér: David Bruk
Hala (kapacita): KV Arena (5 874)
Poslední utkání: Prohra 4:5 s Kladnem

Statistiky obou týmů:

ZČ TELH 2022/2023
HC Olomouc – HC Energie Karlovy Vary

umístění v tabulce
121:141 – 71 bodů
skóre a body
129:163 – 68 bodů
Jan Káňa 32 b (12+20)
nejproduktivnější hráč