Hokej je tvrdá hra, nehrajeme šachy, pravil s úsměvem Adam Rufer

Tomáš Schmiedt
O L O M O U C – Mora může v neděli večer ukončit v Hradci Králové těžkou čtvrtfinálovou sérii a oslavit postup do další fáze play-off. Na východě Čech ji ale čeká hodně práce, bude se muset vyrovnat s bouřlivou atmosférou, kterou vytvoří domácí diváci. „Čím větší rachot bude, tím určitě lépe. Vždy je totiž lepší, když je plný stadion, než když přijdou tři diváci, z toho dva rodiče,“ smál se Adam Rufer.

Jak moc těžký bude podle vás zápas v Hradci Králové?
Určitě to bude těžké utkání, neboť hrajeme u soupeře. Oba předchozí zápasy, co jsme odehráli v Hradci Králové, jsme nezačali dobře, utekla nám první třetina. Vše se tedy bude odvíjet od toho začátku, zda si budeme všichni plnit to, co máme. Pokud si budeme plnit své věci, neměl by být větší problém vyhrát.

⇒ Útočník Adam Rufer

Čím to je, že doma vám začátky vychází, zatímco venku ne?
Řekl bych, že to bude asi psychikou. Prostředí v Olomouci známe, trénujeme v něm. V Hradci Králové to prostředí ale zná lépe soupeř, navíc ho také popohání fanoušci. Na druhou stranu jezdí i pár našich, za což jsme samozřejmě rádi. Strašně nám to pomáhá.

Až po pěti zápasech si jeden z týmů, konkrétně ten váš, připsal mečbol. Očekávalo se, že bude celá série tak vyrovnaná?
Play-off je úplně jiná soutěž. Je to sice klišé, ale je to pravda. Třeba minulý rok v extralize postoupilo Brno do play-off jen tak tak, nakonec se však probojovalo až do finále. V play-off se hraje od nuly, v něm už nezáleží, jak dopadla základní část. Každá chyba může rozhodnout.

Série už je dost vyhecovaná, došlo v ní i k několika zraněním. Nebojíte se, že by to mohlo v tomto směru v Hradci Králové vyvrcholit?
Nad tím člověk moc nepřemýšlí. Hokej je tvrdá hra, kontakt je v něm povolený. Nehrajeme šachy. (smích) Nějaká zranění byla, ale myslím, že žádné nebylo úmyslné, vše vyplynulo ze hry. Nějaké nešťastné zákroky prostě k hokeji bohužel patří.

V šestém čtvrtfinále se očekává bouřlivá atmosféra, mělo by dorazit i několik fotbalových fanoušků. Těšíte se na takové hokejové prostředí?
Čím větší rachot bude, tím určitě lépe. Vždy je totiž lepší, když je plný stadion, než když přijdou tři diváci, z toho dva rodiče.