Indiáni míří do Olomouce. Kohouty čeká bitva s Plzní

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Oba letošní vzájemné zápasy mezi Hanáky a Plzní byly velmi těsné, ten první rozhodla Škodovka v prodloužení, druhý - na západě Čech - vyhrála Olomouc 1:2. Jak dopadne třetí vzájemné klání těchto soupeřů? Utkání 39. kola TELH mezi Hanáky a plzeňskou Škodovkou začne v neděli 24. ledna od 16 hodin na Zimním stadionu v Olomouci.

Řekl před zápasem: Tomáš Valenta

V pátek se Olomouc potřetí v sezóně utkala s Vítkovicemi. Po dvou předchozích výhrách ale v Ostravar Aréně narazila. Přestože skóre zápasu otevřel na začátku druhé třetiny David Ostřížek, domácí dokázali ještě do konce prostřední části vývoj zápasu otočit a stav 2:1 vydržel až do závěrečné sirény. „Dnes nám chyběla jednoduchost. Chtěli jsme všechno přehrávat,“ stručně hodnotil obránce Tomáš Valenta. „Musíme se naučit vyhrávat i takové zápasy. Jsme mužstvo bojovníků. Dřív nám to šlo, musíme se vrátit k té naší práci. Oddřít zápasy naplno,“ přemýšlel o tom, co zlepšit do dalších zápasů.

⇒ Obránce Tomáš Valenta

Přestože měli Hanáci k dispozici 6 přesilových her, z toho jednu šestiminutovou, nepodařilo se jim prosadit se v početní výhodě. S využitím přesilovek 11,41 % jsou tak nejhorší v lize. „Je to i o tom, aby se k nám přiklonilo štěstí a o té jednoduchosti. Pak se to chytne,“ věří v lepší zítřky Valenta.

Nyní čeká Olomouc těžký zápas s tradičně silnou Plzní, ta si v pátek poradila s Hradcem poměrem 5:3. „My s Plzní nemůžeme hrát hokej. Musíme hrát ten náš poctivý defenzivní hokej, doufat, že Plzeň udělá chyby, a být stoprocentní v koncovce,“ vyjmenovával olomoucký bek aspekty, které by proti Západočechům měly být klíčové.

Po páteční porážce se Hanáci v extraligové tabulce propadli na 12. příčku, na 11. Litvínov jim však schází jediný bod. Tomáš Valenta ale říká, že sledovat tabulku je vzhledem k rychlému sledu zápasů těžké. „Jde to strašně rychle za sebou.,“ řekl. „Dívat se pod sebe nebo nad sebe je těžké. Sezóna je specifická, není čas.“

Z kabiny soupeře: Po 4 prohrách Plzeň zabrala

Leden se plzeňské Škodovce nevyvedl úplně podle představ. V pátek sice na domácím ledě nastřílela Mountfieldu 5 gólů (5:3), předtím však utrpěla 4 porážky v řadě. Paradoxní přitom je, že tuto černou sérii odstartoval právě Hradec Králové, který Plzeň na západě Čech porazil 12. ledna poměrem 1:4. Poté následovala porážka od Vítkovic (4:3), Liberce (2:3p) a Zlína (2:0). K páteční výhře nad Východočechy by se ještě slušelo dodat, že všechny góly měli svědomí plzeňští mladíci. Útočníci reprezentační dvacítky Filip Přikryl a Martin Lang se každý zapsal dvěma body (2+0, resp. 1+1), po gólu pak vstřelili Jakub Pour (21 let) a Petr Kodýtek (22 let).

Pohledem statistiky je Plzeň navzdory zmíněné sérii proher na solidním 4. místě tabulky, na záda jí však dýchá Liberec - oba celky mají shodně 62 bodů. Škodovka v letošní sezóně vyniká ve hře v oslabení. Nejenže dokázala ubránit 87,08 % přesilovek soupeře, ale také ve vlastním oslabení vstřelila už 8 gólů - v obou případech je tak druhá nejlepší v extralize. Navíc Plzeň kraluje tabulce hitů, soupeřům jich rozdala už 334.

Hlavní trenér: Ladislav Čihák
Hala (kapacita): LOGSPEED CZ Aréna (8 236)
Poslední utkání: Výhra 5:3 nad Hradcem Králové

Statistiky obou týmů:

TELH 2020/2021
HC Škoda Plzeň – HC Olomouc

umístění v tabulce
114 : 89 - 62 bodů
skóre a body
67 : 102 - 40 bodů
Milan Gulaš 41b (11+40)

nejproduktivnější hráč