Jan Lukáš po nule v Hradci: Trenéři po nás vyžadují disciplínu. Sami vidíte, že to přináší ovoce

Daniel Fekets
HRADEC KRÁLOVÉ - Olomoučtí hokejisté dokázali podruhé za sebou vyhrát 3:0. Díky dalším třem bodům se o skóre posunuli do čela extraligové tabulky, na nejbližší soky navíc mají utkání k dobru. Premiérový start v letošní sezóně zapsal JAN LUKÁŠ, který hned vychytal čisté konto.

Devětadvacetiletý brankář zaskočil za Branislava Konráda vskutku parádně, pochytal všech 42 královehradeckých ran. Kdy se dozvěděl, že na východě Čech půjde do brankoviště? „Od pondělí nebo od úterý tam byly náznaky, že bych se do brány mohl postavit. Měl jsem celkem hodně času se na to nachystat. Zároveň to bylo těžké, protože jsem půl roku nechytal soutěžní utkání. Chtěl jsem se nachystat co nejlépe a zároveň ukázat, že tým se mnou může ještě počítat,“ řekl Jan Lukáš.

⇒ Brankář Jan Lukáš

Utkání 10. kola zvládal na jedničku. Několikrát svůj tým podržel a velkou měrou přispěl k výhře 3:0. Kohouti tedy ve druhém duelu za sebou neinkasovali. „Bylo to těžké i tím, že tady v aréně je pořádné vedro. Zároveň o Hradci víme, že má skvělý pohyb v útočném pásmu, což prokázal. Musím pochválit celý tým za to, jak jsme se s tím popasovali,“ navázal.

Dále pokračoval: „Myslím si, že jsme se docela zvedli i herně. Trenéři po nás vyžadují velkou disciplínu. Když to řeknu laicky, dost po nás šlapou, ale sami vidíte, že to přináší ovoce.“

Na Mountfield se Olomouci dlouhodobě nedaří. V pátek 14. října se ale svěřenci trenérů Tomajka a Žabky mohli radovat ze zisku tří bodů na ledě neoblíbeného soupeře. „Každá výhra potěší. Věděli jsme ale, že jsme proti Hradci měli černou bilanci,“ připustil. „Měl jsem tady i zápasy, ve kterých jsem měl plné ruce práce a dostal jsem hodně branek. Přistupoval jsem k tomu s velkým respektem, poněvadž jsem věděl, že se nám tady moc nedaří,“ doplnil zkušený brankář.

Mora zatím v extraligové sezóně inkasovala jen patnáct branek. Čím si Lukáš vysvětluje tak dobrou práci svých kolegů v defenzívě? „Je takový náš cíl, aby se protihráči moc nedostávali k dorážkám. Když hrajeme pospolu, tak je to pro soupeře těžší. Zvládli jsme to velmi dobře,“ hlásil.

Olomoucké fanoušky jistě muselo potěšit, že na východě Čech vstřelil svou první extraligovou branku Joshua James Mácha. Jeho trefa z poloviny první třetiny nakonec byla i trefou vítěznou. „Je to super. Znám ho už nějakou dobu. Je to šikovný kluk. Teď dostal příležitost a ukázal svůj potenciál,“ pochválil útočníka s číslem 73 na zádech.

Jak těžké je pro olomouckého rodáka ustát pozici brankářské dvojky? „Snažím se na to nějakým způsobem nemyslet, ale Braňo je prostě výborný gólman. Má za sebou několik startů i v národním týmu. Snažím se k němu přiblížit. Trošku s tím pořád bojuju, ale doufám, že mé výkony budou pokračovat v podobném duchu,“ věří.

Olomouci patří po devíti zápasech první příčka extraligové tabulky. Celek z Hané je v každém případě stále velmi pokorný, Jan Lukáš však s nadsázkou prohodil. „Myslím si, že Olomouc by si zasloužila hrát Ligu mistrů, tak uvidíme, co z toho ještě vytěžíme. To by soupeř koukal, až by přijel k nám. A naopak my bychom se těšili, že budeme cestovat autobusem po celé Evropě,“ uzavřel s úsměvem od ucha k uchu.