Jan Mikel ukončil svou bohatou kariéru, stane se z něj trenér

Ondřej Kubát
O L O M O U C / B R N O - Zkušený sedmatřicetiletý obránce Jan Mikel se už v soupisce HC Olomouc neobjeví. Kvůli přetrvávajícím zdravotním potížím ukončil svou bohatou aktivní hokejovou kariéru a v následujícím ročníku bude působit v roli asistenta trenéra u juniorky Komety Brno. "Odchází nám další zkušený hráč, který toho pro Moru hodně udělal. Honzovi musíme poděkovat a samozřejmě mu přejeme spoustu úspěchů v jeho další činnosti," uvedl generální manažer HC Olomouc Erik Fürst.
Jan Mikel v HC Olomouc
ZápasyBrankyAsistenceKan. bodyTrest. minuty
14612
5567244

Jan Mikel prožil bohatou kariéru. Začínal v Brně, v devatenácti letech se dokonce zúčastnil tréninkového kempu týmu NHL Anaheim Mighty Ducks, ale v prvním týmu se neudržel. Tři roky hrál v zámoří nižší soutěže, poté zkusil štěstí v Evropě.

⇒ Jan Mikel

Mistrovské tituly slavil ve Francii a Velké Británii, kromě toho hrál hokej i v Itálii. Po krátkém devítízápasovém zastavení v extraligovém Vsetíně se následně vrátil do Ronda, kde před plným hledištěm tři a půl sezóny sváděl prvoligové boje.

V sezóně 2008/2009 se přesunul do Olomouce, kde nakonec strávil další tři sezóny. Pokaždé se s klubem probojoval do play-off, dvakrát slavil prvoligový bronz. U toho posledního však nebyl osobně, neboť mu předčasně ukončilo sezónu zranění nohy. "Bylo to poměrně komplikované. Měl jsem přetržené vazy, ten přední křížový byl úplně urvaný, trápily mě také problémy s chrupavkou," specifikoval Mikel své patálie.

Zdravotní problém se nakonec ukázal natolik závažný, že Mikel musel definitivně pověsit brusle na hřebík. Poslední zápas své kariéry odehrál 17. prosince 2011 na ledě Ústí nad Labem, Mora tam vyhrála 5:3 a urostlý bek si připsal jednu asistenci.

Mikel nakonec v létě dostal nabídku od Komety Brno a od nové sezóny se stane asistentem trenéra Pazourka u brněnské juniorky. "Nabídka Komety na trénování v tom rozhodování žádnou roli nesehrála. O konci kariéry jsme byl přesvědčen už dříve," uvedl Mikel.

"Začal jsem plánovat práci mimo hokej, v průběhu tohoto rozhodování přišla nabídka od Komety. Zvažoval jsem ji důkladně, a pak jsem si řekl, že by to byla škoda odmítnout a opustit hokej," prozradil o svém rozhodování.

V sezóně 2011/2012 odehrál Jan Mikel v dresu Mory 29 soutěžních zápasů. "Zhruba do poloviny z nich jsem ale nastupoval s nějakými omezeními a zraněními. Trápila mě například třísla či zápěstí. Bohužel zdraví mě omezovalo, a proto se mi poslední sezóna hodnotí špatně. Hra mužstva ovšem byla dobrá, jako kapitán jsem byl s projevem týmu spokojený," pochválil olomoucký mančaft.

Vysoký obránce se tedy vrací do Brna, do města, kde bydlí a kde svou hokejovou kariéru začínal. "Na ty roky v Olomouci budu vzpomínat vždy v dobrém. Byly to krásné tři roky a na Olomouc nedám nikdy dopustit. Návrat do Brna si ale s rodinou užíváme, už nebudu muset nikam cestovat," uzavřel.