„Je tam spousta překvapivých výsledků, ale ještě se uvidí. Pořád medaile může být a já tomu věřím,“ vykládá 44letý kouč Hanáků.

⇒ Trenér Jan Tomajko

Vyzdvihl hráče z české nejvyšší soutěže. „Nemůžeme pořád říkat, že extraliga úroveň nemá, to není vůbec pravda. Vidíme to také na mistrovství světa, že i extraligoví hráči jsou naprosto rovnocenní a v některých případech jsou lepší než hráči z jiných soutěží,“ popisuje tuhle myšlenku jako dobrou zprávu.

Olomouc má na letošním šampionátu i svého zástupce. Není tím nikdo jiný než Slovák Branislav Konrád.

„Chytal vlastně stejně parádně jak tady v Olomouci, my jsme na to zvyklí,“ usmívá se kouč Tomajko. Konrád například odchytal první zápas proti Bělorusku, kdy se zaskvěl 32 zásahy a podílel se na výhře 5:2.

Galvas? Měl podle mě velkou šanci, aby se dostal, říká Tomajko

„Musím říct, že ten začátek turnaje je zastihl ve skvělé formě,“ poukazuje Tomajko na výkony Slovenska, které porazilo i ruský výběr. „Když už někomu fandíme kromě Česka, tak asi právě Slovensku. Jsou nám nejblíž.“

Kohouti mohli mít v Rize i další stopu, a to beka Jakuba Galvase, který prošel olomouckou mládeží i A týmem. Pak ho však těsně před finální nominací vyřadilo zranění.

„Co jsem viděl přípravné zápasy, tak měl podle mě velkou šanci, aby se tam dostal. Hrál výborně, ale je to můj názor,“ říká Tomajko. „Nechci ho nikomu vnucovat, ale mně se jeho výkony líbily, klidně by tam mohl být,“ dodává.


Foto: Alena Zapletalová

A měl před turnajem nějakého favorita na zlato? „Neměl, protože mužstva se skládají těsně před mistrovstvím a těžko můžeme vědět, jak ten tým bude vypadat. Záleží to na tom, kdo vypadne v NHL. Je to ošidné nějak tipovat,“ přibližuje Tomajko.

„A další věc je, že je to turnaj. Tam rozhoduje momentální forma. Pokud to někomu jde před čtrnácti dny, tak teď to tak být nemusí,“ upozorňuje.

Samotný Jan Tomajko dával v národním týmu na MS jen jeden gól. Ovšem…

Byl vítězný ve finále v roce 2000 proti Slovensku. „Musím říct, že si ten gól už ani tak nepamatuju,“ směje se při vzpomínce na tento úspěch.

„Ta chvilka po vítězství je to, proč hrajete hokej. A když jedete z letiště autobusem a kolem vás je hromada lidí… Staroměstské náměstí je plné… Je to zážitek na celý život,“ netají se dvojnásobný mistr světa.

Ale sám upozorňuje, že to je dávná historie. „Je potřeba žít současností,“ zakončuje Jan Tomajko.

Kompletní rozhovor najdete níže:

„Nemůžeme pořád říkat, že Tipsport extraliga úroveň nemá, to není vůbec pravda ☝️ Vidíme to také na mistrovství světa,...

Zveřejnil(a) Hokej dne Sobota 29. května 2021