⇒ Obránce Alex Rašner

Češi vstoupili do turnaje vysokým vítězstvím nad Dánskem, které porazili 9:2. Tento zápas byl pro reprezentaci nesmírně důležitý, jelikož si tak v klidu zajistila postup do čtvrtfinále. „Dánové tady mají slabší tým. Neviděl jsem druhou skupinu, kde půjde dolů asi Německo, ale předpokládám, že právě s Dánskem budou hrát o sestup. My jsme šli do utkání s pokorou a jsme rádi, že jsme ho zvládli,“ hodnotil Alex Rašner vstup národního týmu do turnaje. Samotný obránce s číslem 22 si v tomto klání připsal jednu úspěšnou trefu, když obkroužil branku a zasunul puk do sítě.

V sobotu pak Čechy čekal výběr USA, jenž má díky své první formaci, velmi silnou ofenzivu. Utkání, v němž měli lehce navrch Američiné, Česko prohrálo 0:3. „Každý soupeř je tady nesmírně těžký. Amerika má trošku jiný styl hry než například Finové, my jsme v tom zápase doplatili na špatnou koncovku,“ mrzelo mladého obránce.

O dva dny později však mohl být český tým spokojenější. Před plným stadionem v Lappeenrantě porazil domácí Finsko 4:3 po samostatných nájezdech. Alex Rašner odehrál celý zápas a byl i u zrodu druhého gólu reprezentace, když od modré čáry nahodil puk na branku a Jiří Smejkal jej tečoval do sítě. „Odehráli jsme proti Finům podařené utkání. Hrálo se ve vysokém tempu, hra se hodně přelívala z jedné strany na druhou. Škoda, že nám to v samotném závěru zápasu uteklo, s plným počtem bodů by to bylo lepší. Ale nájezdy kluci zvládli parádně, dva body jsou super,“ usmíval se Rašner.

⇒ Rašner v dresu národního mužstva

Češi uzavřeli základní skupinu v úterý, kdy změřili síly s týmem Švýcarska. Toto utkání bylo klíčové pro konečné umístění ve skupině B, kterým je tedy nakonec 2. místo a ve čtvrtfinále narazí na Rusko. „Švýcarsko tady má silný tým, porazili Ameriku, takže jsme k tomu museli zodpovědně přistoupit. Za výhru jsme rádi. Nyní nás čeká těžké čtvrtfinále proti Rusům, středa je den volno, potrénujeme a uvidíme,“ říká směrem k čtvrtečnímu důležitému zápasu soupeře Rašner.

Mistrovství trvá v Lappeenrantě a Imatře deset dnů, finále šampionátu je naplánované na neděli 27. dubna. Česká výprava si šampionát užívá, bydlí v centru sedmdesátitisícového města, kousek od jezera Saimaa. Na stadion, který leží až kousek za městem, se Češi dopravují autobusem a zároveň tak poznávají finský život.

„Je to krásný pocit být na mistrovství světa. Zažijeme tady plno zážitků, dobrý kolektiv. Je to super a doufám, že to bude dál pokračovat,“ hlásí člen reprezentační osmnáctky.

Díky účasti na mistrovství tak nemohl být u postupu olomouckých hokejistů do extraligy. Přesto, jak sám říká, měl o dění v Olomouci přehled. „Je to určitě skvělé, že se příští rok v Olomouci bude hrát extraliga. Zápasy jsem na dálku sledoval, jsem rád, že se to klukům povedlo,“ uzavírá z Finska sedmnáctiletý hokejista.