Jeden za všechny, všichni za jednoho, burcuje před utkáním Jakub Herman

Miroslav Fantal
O L O M O U C – Den D je tady. Tedy alespoň pro olomoucké hokejisty, kterým v 18:00 začíná v kohoutí plecharéně vrchol sezóny. Základní část je uzavřená a výsledky z ní již nejsou aktuální. Hanáci si ve dlouhodobé soutěži vybojovali druhé místo, díky čemuž se v prvním kole vyřazovací části střetnou s Hradcem Králové. „Bude rozhodovat každá chybička,“ upozorňuje před utkáním útočník Jakub Herman.

Poslední trénink před zahájením nejsledovanější části sezóny měli Hanáci naplánovaný na čtvrteční dopoledne. Celou hodinu na ledě však nikdo nevydržel, většina hokejistů využila trénink pouze k rozbruslení a lehké přípravě na večer. Jako jeden z posledních zůstal mezi mantinely útočník Jakub Herman.

⇒ Útočník Jakub Herman

„Cítím se dobře. Na play-off se hodně těším, protože jsem minulý rok neodehrál ani zápas. Byl jsem zraněný,“ vysvětlil útočník Kohoutů, který na Hané působí druhým rokem. „Celá kabina se těší, bude to zajímavé čtvrtfinále.“

Jelikož se již jedná o vyřazovací část, kde proti sobě nastoupí mužstva minimálně čtyřikrát v průběhu jednoho týdne, mění se i příprava. „Podívali jsme se na pár videí, jak hrají přesilové hry, oslabení a podobně. Na zápas jsme se připravili na sto procent. Řešili jsme různé situace, na které si musíme dávat pozor,“ prozradil jednadvacetiletý forvard, který v minulosti vyzkoušel kanadský hokej. Před třemi lety nastupoval za juniorský celek Moose Jaw Warriors.

Olomoučtí v letošní sezóně mají s Hradcem Králové vynikající bilanci, svému soupeři darovali jediný bod. Ve všech čtyřech případech tak Hanáci odcházeli jako vítězové. „Je pro nás lepší, že jsme je dokázali porazit. Na druhou stranu to byla základní části, je to za námi. Nesmíme se za tím ohlížet. Hradec má obměněný kádr, má nové hráče. Vůbec bych to neřešil,“ uvedl útočník, který se v průběhu sezóny vypracoval až do první útočné formace.

Hradecký hokejový klub, který se od léta pyšní novým názvem Královští lvi Hradec Králové, se pravidelně účastní bitev play-off. V posledních pěti sezónách Východočeši ani jednou nechyběli mezi osmičkou nejlepších, dvakrát dokonce proklouzli až do semifinále, kde jejich jízdu zastavili vždy Ústečtí Lvi.

Vyřazovací část bývá mnohem atraktivnější než základní část. Jen kvůli úspěchu v ní hráči po celou sezónu dřou a makají na perfektním načasování formy. I díky tomu jsou na ledě k vidění ve větším měřítku důrazné souboje u mantinelu, velká bojovnost a odhodlání. „Bude to něco jiného. Nikdo nevynechá ani centimetr ledu, bude se dohrávat každý osobní souboj. Bude rozhodovat každá chybička,“ upozorňuje Jakub Herman své spoluhráče.

Ve vyhrocených chvílích tak může dojít i k pěstní šarvátce, kterou měli například olomoučtí fandové možnost zhlédnout před týdnem v domácí bitvě proti Havlíčkovu Brodu. Soupeře se Kohouti nebojí ani nyní, a když na to dojde, budou se prát. „Určitě bych do toho šel. Bojujeme za spoluhráče, jeden za všechny, všichni za jednoho,“ přiznal útočník, který právě v den prvního čtvrtfinálového utkání oslaví jednadvacáté narozeniny.