Svou letošní premiéru v dresu olomouckého áčka už si odbylo celkem sedm juniorů, pouze brankář Marek Hasala přitom zůstal po celou dobu na střídačce. Do utkání se zapojili obránci Tomáš Dajčar, Matúš Hlaváč a Ludvík Rutar a útočníci Tobiáš Handl, Michal Matiaško a Josef Podlaha. Ti společně nasbírali na ledě 246 minut a 20 sekund herního času. A to první z nich naskočil do zápasu až v prosinci!

„Neměli jsme vyhlídnutou žádnou konkrétní posilu odjinud, všechno bylo jen tak na vodě. Máme ale taky nějaké možnosti ve vlastních řadách, a na ty se musíme dívat,“ popsal současnou situaci v týmu a možnosti, které dostávají mladí hráči, v nedávném rozhovoru trenér Jan Tomajko.

Ludvík Rutar vyztužil olomouckou obranu

⇒ Obránce Ludvík Rutar

Ludvík Rutar si zahrál několik zápasů už v uplynulých dvou sezónách, stále však byl nasazovaný spíše příležitostně. I letos se objevil na soupisce poprvé až v posledním zápase v listopadu, a aby skutečně zasáhl do hry, musel si počkat dokonce ještě další měsíc. Pak už se představil v domácím zápase s Vítkovicemi, a od té doby hrál v každém utkání. Hned v tom druhém si dokonce připsal asistenci u gólu Lukáše Nahodila. Ve vlastním pásmu přiklepl puk rozjetému spoluhráči, který ho dovezl až do branky Litvínova, čímž Hanákům pojistil úspěšný vstup do roku 2019.

Kromě působení v extralize si Rutar připsal také pět startů za olomoucké juniory, kde zaznamenal pět asistencí. Poté už se přesunul do Havířova, aby sbíral zkušenosti v první lize mezi muži. Tam strávil celkem 25 zápasů, během nichž jedenkrát přihrál na gól, připsal si dvanáct trestných minut a celkem třináctkrát se mohl se svými spoluhráči radovat z vítězství.

„Před sezónou jsem si ani nedokázal představit, že bych byl v áčku. A už vůbec ne na takhle dlouhou dobu. Ale je to skvělá příležitost, můžu ukázat, jak jsem se zlepšil v Havířově. Zároveň je to i velká motivace, pracovat na sobě. Vím, že se musím ještě hodně zlepšit, abych to mohl hrát pravidelně.“

Odehrané zápasy v TELH: 13

Průměrný čas na ledě v TELH: 10:20

Tobiáš Handl přispěl k porážce Třince

Rutar byl prvním mladým hráčem, který se letos objevil na soupisce áčka, ale Tobiáš Handl byl prvním juniorem, který do utkání skutečně zasáhl. A to jen o dva zápasy později, když si svou premiéru odbyl na domácím ledě proti Zlínu a hned slavil vítězství. Poté však dostal příležitost až v lednu, kdy se zúčastnil výjezdů do Brna, Liberce, Pardubic a do Zlína. Na první bod však stále čekal. Od utkání ve Zlíně ale mladý útočník dostal příležitost ve všech zápasech, a nejvíce v utkání s Třincem, kdy odehrál téměř deset minut a připsal si i svůj premiérový bod v mužské kategorii. A to hned u prvního gólu, kdy vyhrál buly na Vojtěcha Tomečka, jenž okamžitě pálil na branku.

Mimo extraligu mužů si letos Handl odbývá premiéru i mezi olomouckými juniory, za které v uplynulé části sezóny odehrál třicet utkání. V nich se blýskl deseti góly, z nichž hned dva vstřelil při vlastním oslabení. Kromě toho si připsal i 11 asistencí a 22 trestných minut. Jeho skvělé výkony mu vynesly také pozvánku do reprezentace do sedmnácti let, za kterou odehrál sedm zápasů a připsal si i jednu branku.

„Když jsem dostal šanci zasáhnout do extraligy, doma byli moc šťastní, všichni mi to moc přáli. Zvládat to s juniorkou je docela náročné, někdy mám i tři zápasy týdně. Extraliga je navíc stokrát rychlejší než juniorka, ale tréninky s áčkem mi hodně pomohly zvyknout si na tempo. Teď se tak snažím hrát i v juniorce, abych si na tu rychlost zvykl. Plní se mi sen. Už v šestnácti hraji extraligu, to je bomba!“

Odehrané zápasy v TELH: 9

Průměrný čas na ledě v TELH: 6:55

Michal Matiaško na extraligové vítězství čeká

⇒ Útočník Michal Matiaško

Michal Matiaško přišel do olomoucké juniorky až na začátku letošní sezóny, ale už při jeho příchodu se počítalo s tím, že se brzy podívá i mezi muže. To se mu poštěstilo ještě v průběhu přípravy, a rovnou si připsal i premiérovou trefu v zápase s Trenčínem. Do Tipsport Extraligy ale nahlédl až v polovině prosince, v utkání na ledě Chomutova. Trenéři Moták s Tomajkem se nebáli dát mu dostatek prostoru, v zápase odehrál více než devět minut, ale střelecky se neprosadil. Příležitost pak dostal ještě v Hradci Králové, ale ani tam se mu nepodařilo poprvé bodovat. Na třetí extraligový start zatím čeká.

A čeká v olomoucké juniorce, za kterou hrál dosud 35 zápasů a rozhodně o sobě dává znát. Sesbíral hned 46 kanadských bodů za 18 gólů a 28 asistencí a v bojích o 13. místo mu patří dokonce prvenství mezi všemi olomouckými juniory, v kanadském bodování i mezi střelci. Dostal také příležitost v reprezentaci do devatenácti let, za kterou odehrál už tři zápasy, na premiérový zásah ale čeká.

Odehrané zápasy v TELH: 2

Průměrný čas na ledě v TELH: 8:23

Josef Podlaha zatím mnoho prostoru nedostal

⇒ Útočník Josef Podlaha

Josef Podlaha si odbyl podobně jako Rutar svou premiéru už před dvěma lety v play-out, ale letos zatím mnoho prostoru nedostal. Podobně jako Matiaško si zahrál pouze ve dvou utkáních a stejně jako on začínal na ledě Pirátů Chomutov. Zahrál si však pouze čtyři minuty a na další příležitost čekal další dva zápasy, až se připomněl domácím fanouškům v utkání s Brnem. V něm ovšem také nezaznamenal žádný bod, připsal si jen dvouminutový trest za podrážení.

Podlaha letos strávil většinu zápasů v olomoucké juniorce. Stejně jako Matiaško zasáhl do 35 z nich a stejně jako on nasbíral za tu dobu 46 kanadských bodů, většinou však už v základní části. Dvaadvacetkrát se přitom sám trefil, čtyřiadvacetkrát vybídl ke gólu spoluhráče.

Odehrané zápasy v TELH: 2

Průměrný čas na ledě v TELH: 5:06

Matúš Hlaváč se v áčku udržel tři utkání v řadě

Posledními hráči, kteří do extraligy nahlédli, byli obránci Matúš Hlaváč s Tomášem Dajčarem, kteří se představili poprvé v Třinci. Hlaváč poté dostal prostor také proti Kometě a v Hradci Králové, ale proti Vítkovicím už zůstal na střídačce a od té doby na další pozvánku do áčka čeká, stejně jako čeká i na svůj první bodový zápis v nejvyšší soutěži.

Za juniory odehrál Matúš Hlaváč 37 zápasů, během nichž vstřelil 4 branky, z toho tři zaznamenal při přesilovce. Kromě toho Hlaváč rozdal i sedmnáct přesných přihrávek na gól.

Odehrané zápasy v TELH: 3

Průměrný čas na ledě v TELH: 6:52

Tomáš Dajčar si připsal pouze jeden start

⇒ Obránce Tomáš Dajčar

Dajčar dostal příležitost pouze jedenkrát, a to v Třinci. Ve svém prvním zápase odehrál více než osm minut, ale bodově se neprosadil, a proti Brnu a Hradci Králové už zůstal na střídačce.

Kromě toho a juniorky, kde v devatenácti zápasech sesbíral devět bodů (1+8), si ale Dajčar připsal i devět startů za prvoligové Litoměřice, kde působil v průběhu října. Bodově se sice neprosadil, ale hned sedmkrát si s týmem dokráčel pro vítězství. Šanci dostal i v reprezentaci, a to konkrétně ve výběru do devatenácti let, s nímž odehrál třináct utkání a připsal si jednu asistenci, a ve výběru do dvaceti let, za nějž odehrál dvě utkání a ani v jednom nezaznamenal mínusový bod v tabulce pravdy! Naopak, na jeho kontě svítí číslo +2.

Odehrané zápasy v TELH: 1

Průměrný čas na ledě v TELH: 8:21