Kašík vyráží na mistrovství světa, Vrána na Pohár Prvního kanálu, v reprezentaci i Přibylová

Ondřej Kubát
P R A H A - Hned tři hráči spojení s klubem HC Olomouc obléknou v následujících dnech a týdnech reprezentační dres. Nejdůležitější akce čeká gólmana Libora Kašíka, který vyrazí s dvacítkou do Kanady na mistrovství světa, Petr Vrána se dočkal pozvánky do áčka pro Channel One Cup, mladší dorostenka Vendula Přibylová se zúčastní turnaje v německém Fussenu.

Libor Kašík – U20

Akce největšího významu čeká na gólmana Libora Kašíka. Ten se bude už v pátek 16. prosince hlásit na reprezentačním srazu dvacítky trenérovi Miroslavu Přerostovi. O den později pak celá evropská část týmu odletí do Kanady, kde se sejde s hráči působícími v zámoří.

⇒ Libor Kašík

Těsně před Vánoci čekají na mladé Čechy dvě přípravná klání s Lotyšskem a obhájci titulu Ruskem, 27. prosince pak mladíci vstoupí do světového šampionátu duelem proti Dánsku v Edmontonu.

"Moc se na mistrovství světa těším už od začátku sezóny. Měl jsem to v hlavě, byl to jeden z mých cílů. Splnilo se mi to, těším se na atmosféru, na Kanadu, kolébku hokeje. Budeme hrát ve skupině s Kanadou i s Amerikou," září oči Kašíkovi při pomyšlení na jeho program v dalších dnech a týdnech.

Původně to vypadalo, že zlínský gólman pojede na světový šampionát jako jednička, Vítkovice však na poslední chvíli povolily start Petru Mrázkovi, který v zámoří předvádí fantastické výkony. "Beru to prostě tak, že snad budu dvojka. Jednodušší to pro mě bude proto, že budu celou dobu za Mrázkem a ve finále ho předběhnu," dělal si legraci Kašík.

"Ne, to asi ne, ale beru to tak, že Mrazík je jasná jednička, je to bombový talent, má výsledky, chytá v Americe, podepsal s Detroitem a rozhodně není žádná ostuda mu dělat dvojku," myslí si devatenáctiletý brankář.

Český tým byl nalosován do skupiny B, jeho soupeři budou Kanada, USA, Finsko a Dánsko. Zápasy se budou hrát v aréně Rexall Place v Edmontonu, která má kapacitu téměř 17.000 míst. "Před tolika diváky jsem ještě nenastupoval. Když jsem byl na mistrovství světa osmnáctek v Bělorusku, tak sice chodila vyprodaná hala, kapacita ale byla jen čtyři tisíce. Lidé v Kanadě tím žijí, je to hokejová země, atmosféra bude určitě parádní," těší se Kašík.

A má pravdu. Například na souboj mezi Českem a Slovenskem ve skupině o udržení přišlo před dvěma lety v kanadském Saskatoonu přes deset tisíc diváků. V Kanadě hokej prostě milují.

Libor Kašík má optimistické vyhlídky i díky dobrému tréninku. "Michal Pšurný, Jakub Šlahař a Oldřich Horák mě skvěle připravují, takže se nemám čeho bát," uzavřel s úsměvem.

Zápasy Čechů na MS U20 můžete sledovat v přímých přenosech na programu ČT4 Sport.

Petr Vrána – "A" tým

Pozvánky do reprezentačního áčka pro druhý podnik Euro Hockey Tour, ruský Channel One Cup, se dočkal olomoucký odchovanec Petr Vrána. Syn šéftrenéra sportovních tříd HC Olomouc Václava Vrány měl pod koučem Hadamczikem nastoupit už na listopadové Karjale ve Finsku, těsně před odletem se však zranil a o starty v národním dresu přišel.

⇒ Petr Vrána

Petr Vrána přitom doslova válí se svým parťákem Jakubem Petružálkem v ruském Chabarovsku. Daleko na východě až u japonských hranic si Vrána drží průměr jednoho získaného kanadského bodu na zápas (aktuálně 33 zápasů – 33 bodů) a je sedmým nejlepším hráčem v KHL. Jeho spoluhráč Petružálek je čtvrtý se ziskem 34 bodů.

Lze očekávat, že trenér Alois Hadamczik vsadí na sehranou dvojici z Amuru a Vránu s Petružálkem zařadí do jednoho útoku. Turnaj prvního programu startuje ve čtvrtek 15. prosince duelem Česka proti Švédům v Chomutově, sobotní klání Čechů proti Finsku a nedělní proti Rusku je pak v plánu v moskevské Megasports Areně. Turnaj sledujte na ČT4 Sport.

Vendula Přibylová – U18 ženy

Patnáctiletá Vendula Přibylová, která nastupuje společně s kluky za olomoucký mladší dorost, jejímž mateřským ženským klubem je však SK Karviná, se podívá s reprezentací žen do 18 let do Německa.

⇒ Vendula Přibylová

Přibylová se mezi chlapci rozhodně neztrácí, v 17 startech v nejvyšší soutěži mladšího dorostu nasbírala 7 kanadských bodů za gól a šest asistencí, v +/- bodování má 2 body.

V německém Fussenu se koná turnaj čtyř zemí, a to v termínu od 16. - 18. prosince 2011. České mladé hráčky se postupně střetnou s Rakušankami, Němkami a Slovenkami. Hlavní trenér Tomáš Výtisk si tak připravuje výběr pro mistrovství světa dané věkové kategorie, které se uskuteční od 31. prosince 2011 do 7. ledna 2012 v Přerově a ve Zlíně. Český tým bude bojovat o cenné kovy ve městě obuvi.

Oficiální web světového šampionátu žen do 18 let má na starost stejná společnost, která provozuje web HC Olomouc. Internetovou prezentaci turnaje naleznete zde.

FOTO: hc-vitkovice.cz