Když budeme držet pohromadě jako tým, budeme vyhrávat, je si jistý Matěj Tomajko

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Junioři už mají za sebou první zápasy o body. Start sezóny sice provázely nepříjemnosti, junioři nakonec ale k prvním utkáním přece jen nastoupili. I když do jiné soutěže. Zahráli si „O pohár DHL“. A nezačali špatně. V prvním utkání porazili Hradec Králové, v tom druhém je ale proti Pardubicím zradila koncovka. Nejen Matěj Tomajko, který nakonec rozhodl drama na ledě Hradce Králové, je ale poměrně spokojený.

Jen pár dní od sebe dělilo poslední přátelské a ligové utkání juniorů. Zatímco přípravné zápasy mají prověřit schopnosti mladých hráčů, v těch ligových už jde o mnohem víc. Pro samotné hráče ale o příliš velký rozdíl nešlo. „Myslím, že tak velký rozdíl to určitě není. Akorát se hraje o body a zápasy jsou ve větším tempu,“ tvrdil Matěj Tomajko.

K prvnímu zápasu o body vyrazili Kohouti na led houževnatého Hradce Králové. Jako první se sice z gólu na konci úvodní dvacetiminutovky radovali domácí, Hanáci ale hned na začátku prostřední části srovnali krok. Mountfield však bleskově reagoval. Poté se ale dvěma brankami znovu o šanci na zisk bodů přihlásili Olomoučtí. Jenže ani Východočeši nechtěli první letošní ligové utkání a navíc před vlastními fanoušky prohrát a v závěru srovnali 3:3. Po bezbrankovém prodloužení tedy musely rozhodnout samostatné nájezdy. O vítězství Olomouce nakonec rozhodl hned prvním proměněným nájezdem právě Matěj Tomajko.

„Na nájezdy si věřím. Je důležité, aby si hráč věřil, když je jede. Mám připraveno více možností, jak zakončit, rozhoduji se ale až těsně před brankářem,“ prozradil šikovný útočník.

O den později se Kohouti přesunuli do nedalekých Pardubic. Tam ale marně hledali recept na domácího brankáře. Ve druhém kole se tak museli smířit s prohrou 0:3. „S Pardubicemi jsme nezačali aktivně. Potom už to bylo lepší, nedařilo se nám ale proměňovat šance, a to bylo klíčové,“ přiznal sedmnáctiletý hokejista.

Z výsledků prvních kol však junioři rozhodně nemusí být zklamaní. „Zápas v Hradci byl dobrý. Škoda jen, že to nebylo tříbodové vítězství. V Pardubicích se nám nedařilo proměňovat šance. Myslím ale, že to z naší strany špatné nebylo,“ podotkl olomoucký odchovanec.

Start soutěže však do určité míry ovlivnilo předběžné opatření soudu, který prozatím pozastavil začátek DHL juniorské ligy akademií. Její účastníci si tak zahráli turnaj pod názvem „O pohár DHL“. Rozhodnutí, které vyšlo jen den před startem soutěže, se stalo mezi juniory tématem číslo jedna. „Řešili jsme to s klukama v kabině. Docela nás to překvapilo, ale nakonec se to nějak vyřešilo a v pátek se hrálo. Trenér nám říkal, ať se nezabýváme věcmi, které nemůžeme vyřešit,“ řekl Matěj Tomajko.

Podle Tomajka mohly už nyní výkony, které tým předvedl, něco naznačit. „Určitě to už o něčem vypovídalo. Já osobně si myslím, že můžeme porazit každého. Když budeme hrát naši hru a budeme držet pohromadě jako tým, budeme vyhrávat,“ byl přesvědčený.