Když se budeme podporovat, bude to v pohodě, hovoří o konkurenci Tomáš Halász

David Jahoda
O L O M O U C – Před minulou sezónou se chtěl prodrat na pozici gólmanské jedničky, nakonec jej však zastínil Libor Kašík. Ani letos zřejmě nebude mít Tomáš Halász cestu k postu prvního brankáře vydlážděnou. Po odchodu Jana Lukáše totiž doplnil tým Kohoutů Tomáš Vošvrda. „Když každý z nás přiloží ruku k dílu, můžeme dosáhnout podobného úspěchu jako loni,“ věří Halász.

Co pro vás osobně znamená příchod Tomáše Vošvrdy?
Dá se říct, že hned po Tomášově (Vošvrda) příchodu za mnou přišli trenéři i generální manažer a řekli mi, že se situace nemění. Bude to stejné, jako kdybych tu zůstal s Honzou (Lukášem). Prostě se o post jedničky popereme v přípravě. Navíc by trenéři byli rádi, kdyby nás mohli během sezóny střídat, aby se nestalo něco podobného jako minulou sezónu, kdy se Káša (Libor Kašík) na měsíc zranil a já nebyl rozchytaný. Naštěstí se mi tehdy docela dařilo a myslím, že se mi i podařilo přesvědčit trenéry, že na to mám.

Před začátkem sezóny se zdá, že souboj o post brankáře číslo jedna bude pořádný boj. Co myslíte?
Ať chytá ten lepší. Pokud budeme chytat dobře oba, ať nás trenéři střídají. Je to pro mě výzva, protože Tomáš má za sebou už hodně extraligových zkušeností. O to víc na sobě musím pracovat. Stále jsem zastáncem toho, že se musím dívat jen na svoji práci. Tomu druhému vždycky přeju, nejsem škodolibý. Myslím, že když se budeme podporovat, bude to v pohodě.

⇒ Brankář Tomáš Halász se připravuje na druhou sezónu v dresu Mory

Bude pro vás Tomáš Vošvrda větším konkurentem než Jan Lukáš?
Můžu to říct i následujícím způsobem. I kdyby přišel brankář z mladšího dorostu a mně se nedařilo, tak trenéři dají do branky raději jeho. Takže se na to nemůžu dívat tak, kdo z nich dvou je pro mě větší konkurence. Vošvrc (Tomáš Vošvrda) je o něco starší, má toho spoustu odchytaného v extralize, byl dokonce i v Kanadě, takže je bezesporu velkou konkurencí. Myslím, že ani jeden nejsme nějací neznámí brankáři. V Košicích jsem se dostal do mistrovského mužstva, takže doufám, že ani já nejsem k zahození. (směje se)

Jaký máte názor na rozhodnutí Jana Lukáše, který odešel do Lva Praha s tím, že by měl působit jako trojka?
Docela jsem o tom přemýšlel, protože osobně jsem nikdy v takové situaci nebyl. Nemůžu tedy přesně říct, jak bych se v jeho kůži rozhodl. Ale Honza se tak rozhodl a já mu přeju hodně štěstí, protože je to pracovitý a dobrý gólman. Zřejmě chtěl zůstat se svým trenérem brankářů, opravdu nevím. Každopádně mu budu držet palce.

Neměl jste po loňské sezóně chuť zkusit znovu své štěstí v týmu mateřských Košic?
Je jasné, že Košice jsou moje srdcovka. Je to klub, kde jsem hokejově vyrost. V Košicích žiju, mám tam kamarády a rodinu. V týmu však zůstal Saša Hylák, který má hodně jistou pozici, chytá prakticky pořád. Nezměnilo se to ani po mém odchodu. Druhý brankář, též můj kamarád (Dominik Riečický) a odchovanec Košic, si minulý rok taky moc nezachytal. S Košicemi jsme byli dohodnutí tak, že mě do Olomouce zase bez problémů uvolní, a kdyby náhodou někdy měly zájem, tak se mi ozvou.

Byla pro vás Mora tedy jasnou volbou i pro sezónu 2013/14?
Jednoznačně jsem po roce vybral zase Olomouc, i když se může stát, že Vošvrc odchytá celou sezónu a já ani nedostanu příležitost, když se chytí. Ale může to být i naopak, je však teprve letní příprava a já na to příliš nechci myslet. Doufám, že oba dostaneme stejnou šanci se prosadit.

⇒ Halász bude o post jedničky bojovat s Tomášem Vošvrdou

Tomáš Vošvrda se s olomouckým týmem připravuje už několik dní. Jak si spolu rozumíte?
Myslím, že už během minulé sezóny jsme měli jeden druhého tak nějak v podvědomí, protože jsme proti sobě dokonce chytali, následně jsme se potkali i v baráži. A podle mě jsme si sedli i tu v Olomouci. Já nejsem konfliktní typ, vycházím dobře s každým, a stejně tak vypadá i Vošvrc. Jsem rád, že je tu s námi už na letní přípravu, protože si myslím, že jsme na tom běžecky i na kole asi stejně, takže se tak navzájem taháme. Máme toho asi hodně společného. (usmívá se)

V minulé sezóně dostal v důležitých momentech důvěru Libor Kašík, jenž dotáhl tým až do baráže. Věříte, že jste ať už jeden z vás dvou, nebo oba, schopni Kašíka nahradit?
Myslím, že ano. Je to dost o načasování formy a také o štěstí, které měl loni někdy i Káša. Když jsem se s ním během loňské sezóny bavil, tak říkal, že v základní části se sebou nebyl moc spokojený, ovšem v play-off si to vynahradil. I letos bude nejdůležitější dostat se do vyřazovací části, a to z co nejlepší pozice. A můžu říct za sebe a zřejmě i za Vošvrce, že my brankáři pro to uděláme maximum. Když každý z nás přiloží ruku k dílu, můžeme dosáhnout podobného úspěchu jako loni.

FOTO: Karolina Martinková