Když vidíte, kolik gólů dáváme z kolika šancí, tak to se musí změnit, ví Rostislav Olesz

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Utkání 49. kola Tipsport extraligy ledního hokeje měl v Olomouci zvláštní náboj. Utkání bylo vyvrcholením spolupráce mezi olomouckým klubem a 7. mechanizovanou brigádou z Hranic. Hanáci v něm nastoupili ve speciálních dresech a čestné buly vhodil novodobý válečný veterán Lukáš „Hiro“ Hirka. Hanákům však Army Game moc štěstí nepřinesla, konečný výsledek 1:2 totiž hovořil ve prospěch Třince. Klíčovou situací pro vývoj zápasu byla neuznaná vyrovnávací branka Rostislava Olesze v první třetině.

Zkušený útočník byl u vyrovnávacího gólu, který přišel v první třetině. V nepřehledné situaci před brankovištěm se mu podařilo dotlačit kotouč za brankovou čáru a Hanáci spolu s celou plecharénou se se začali radovat. „Byla tam střela na bránu, kterou jsem tečoval. Pak se to odrazilo, bek přijel zezadu, já jsem to ustál. Někdo do mě strčil, já jsem to ustál, našel jsem puk a dorazil jsem ho,“ komentoval situaci Olesz. Oceláři si však rozhodli vzít trenérskou výzvu a reklamovat bránění brankáři. Po prozkoumání videa hlavní rozhodčí branku odvolali, a tak museli domácí začít zase od nuly.

⇒ Útočník Rostislav Olesz

Ve druhé Třetině Třinec přidal další trefu, tentokrát z hole Martina Růžičky, pro kterého to byl jubilejní 500. bod v extralize. „Gratuluju mu,“ smekl Olesz pomyslný klobouk. „Je to krásné číslo. Všichni víme, jaký je to hráč. Jeho statistiky a výkony mluví za vše, bohužel letos byl zraněný, takže Třinci dlouho chyběl. Třinec má ale vyrovnané hráče. Je tam Petr Vrána Stránský… když jsou na spolu na ledě, tak je to all star útok,“ uznal útočné kvalit Ocelářů. „Je velice těžké tyto kluky bránit,“ dodal.

Hanákům se přece jen povedlo snížit, ve 42. minutě se prosadil Lukáš Klimek. To už však bylo ze strany domácího celku všechno. „Chyběl nám důraz před bránou, ale pak jsme nevěděli, jak ten důraz může být velký,“ shrnul Olesz. I přes porážku však mají Kohouti po utkání s Oceláři jistotu předkola, na druhu stranu ale zároveň ztratili šanci na šestou příčku a tím pádem i přímý postup do čtvrtfinále. „Chtěli jsme být v šestce, bohužel v sezóně jsme místy neměli bodový zisk a neproměňovali jsme šanci. To nás stále trápí, jak jste viděli i dnes, kdy jsme neproměnili řadu gólových situací.“

Poslední tři zápasy rozhodnou o tom, z jaké pozice Hanáci půjdou do předkola, takže se rozhodně nevyplatí je nějakým způsobem podcenit. „Nemůžeme v sezóně vypustit ani jeden zápas, protože by se nám to mohlo vymstít,“ zvedl urostlý útočník varovný prst. „Teď se budeme připracovat na nedělní zápas, jdeme zápas od zápasu.“

Poslední tři zápasy tak svěřenci trenérského dua Tomajko-Moták berou jako trénink na vyřazovací boje. „Řekl bych, že musíme zlepšovat hru a vyhrávat zápasy. Musíme mít výborné výkony doma a venku. A proměňovat šance. Zápasy jsou lepší než trénink. Musíme to vzít tak, že je to pro nás ostrá příprava na konec sezóny,“ myslí si hráč s číslem 57 na zádech. V předkole pak Hanáci mohou narazit na někoho z trojice Karlovy Vary, Zlín, nebo Mountfield HK. Rostislav Olesz však žádného z možných soupeřů nepreferuje. „Já si v tomhle nevybírám. Někoho můžete v sezóně porazit, pak přijde play off… Boj na vítězné zápasy e jiný hokej, všechno je jinak. Těžko odpovědět, koho si přát, nebo nepřát.“

V únoru se Hanákům dařilo, z šesti zápasů odcházeli pouze dvakrát poraženi (kromě páteční porážky vyšli bodově naprázdno také v polovině měsíce v Plzni). Na dotaz novinářů ohledně roustoucí výkonnosti Olesz upozornil spíše na to, na čem je ještě třeba zapracovat. „Jestli vy vidíte, že nám roste výkonnost, tak jsem rád, ale musíme proměňovat šance. Když vidíte, kolik gólů dáváme z kolika šancí, tak to se musí změnit.“