Kohouti chtějí v sobotu utnout vítěznou sérii Benátek

Miroslav Fantal
O L O M O U C – První hokejová liga se blíží ke svému vrcholu, ještě před tím ale zbývá odehrát sedm kol základní části. Jako první olomouckým hokejistům zkříží cestu osmý celek tabulky Benátky nad Jizerou. Předchozí vzájemný souboj ve středních Čechách dopadl lépe pro domácí celek, kterému se navíc v posledních zápasech střelecky i bodově daří. Dokáží Hanáci přerušit vítěznou sérii svého soupeře? Zápas začíná v sobotu od 16:30 na zimním stadionu v Benátkách.
⇒ Útočník Pavel Selingr

Teprve počtvrté v sezóně ochutnali olomoučtí hokejisté na svém ledě hořkost porážky. A podruhé proti hokejistům jihlavské Dukly, se kterou mají Hanáci letos nepříznivou bilanci čtyř porážek. V sobotním střetnutí Kohouti soupeři nedokázali vstřelit dokonce ani branku a prohráli 0:2. „Bohužel se nám nepodařilo vstřelit ani jednu branku, naopak jsme dvakrát inkasovali. Takové zápasy se ale stávají. V zápasech s Jihlavou se prostě nedokážeme prosadit, soupeř je asi lepší. Už jsme to ale hodili za hlavy a jedeme dál,“ přiznal útočník Pavel Selingr.

Hanáci tak ztratili možnost sedm kol před koncem základní části navýšit svůj náskok na třetí Jihlavu už na dvanáct bodů. V takovém případě by totiž mužstvo z Vysočiny svého soupeře jen těžko dohánělo. Po sobotní porážce je ale všechno jinak a situace mezi druhým a třetím místem se zdramatizovala. „Bitva o druhé místo bude ještě zajímavá. Nejsem si teď jistý, kolik zbývá do konce základní části kol, ale stále máme náskok šesti bodů. Nechceme se na to ale dívat, potřebujeme hlavně vyhrávat a udržet se tam,“ burcuje forvard, který se nejlépe cítí na pozici levého křídla.

Odskočit svému pronásledovateli, nebo alespoň udržet stávající stav na špičce tabulky mohou Hanáci již v sobotu, kdy první hokejová liga pokračuje již svým 46. kolem. Kohouti v něm budou zajíždět na stařičký stadion Benátek nad Jizerou, kterým se momentálně poměrně daří. Čtyři poslední utkání zvládli svěřenci trenéra Filipa Pešána na výbornou. S celkovým skórem 26:5 a dvanácti získanými body se osamostatnili na osmé příčce tabulky. V posledním kole navíc okradli o body lídra z Mladé Boleslavi na jeho ledě (3:1).

⇒ HC Benátky nad Jizerou

„Uvidíme, co Benátky vymyslí. Jestli budou spíše bránit nebo chodit po nás, to zjistíme, až budeme hrát. Musíme se poprat se všemi styly hokeje, co na nás soupeř vymyslí. Doma by mohly hru otevřít přeci jen trochu víc, než kdyby hrály u nás,“ přemýšlel nad sobotním soupeřem Kohoutů člen druhé útočné formace.

Statistikám produktivity benáteckého celku vévodí trojice útočníků Michal Bárta, Josef Skořepa a Vít Jonák. Nejlépe si zatím vede první jmenovaný, šestadvacetiletý hokejista nasbíral během svého letošního působení v první lize 27 kanadských bodů (14+13) a je zároveň nejlepší střelec mužstva. Pozor by si obrana Kohoutů měla dát i na pětatřicetiletého Jana Plodka, který skóroval třináctkrát.

Mezi obránci si vede nejlépe třiadvacetiletý odchovanec libereckého hokeje Ján Niko. Drobný bek má na svém kontě 11 kanadských bodů, přičemž hned deset z nich získal za asistence. Zároveň se také řadí do první desítky hráčů s nejvíce trestnými minutami v soutěži (92). Statistikám brankářů vládne v Benátkách ještě donedávna gólman olomoucké juniorky Jan Lukáš, jehož úspěšnost zákroků se vyšplhala na 93,66 %. V posledních zápasech však nejvíce příležitostí dostával Adam Trenčan (91,14 %), ve středu chytal dokonce Marek Schwarz (93,64 %).

Co se týče sestavy olomouckého mužstva, žádné větší změny oproti poslednímu zápasu se nechystají. Trenérské duo Petr Fiala – Jiří Dopita se tak opět bude muset spoléhat na výrazně oslabený kádr. „Lepší by bylo, kdyby byli všichni kluci zdraví, protože se blíží play-off. Zatím je nás ale dost, navíc kluci z juniorky mají pauzu a mohou nám pomoct. Čtyři lajny bychom mohli dát dohromady. Už několikrát v sezóně jsme hráli se zraněnými hráči a vždy se to nějak zvládlo. Snad se kluci dají brzy do kupy, abychom se připravili na play-off,“ nechal se slyšet po pátečním tréninku Pavel Selingr.

Zajímavosti zápasu

⇒ Ve všech třech vzájemných utkáních letošní sezóny uspělo vždy domácí mužstvo.

⇒ Benátky nastřílely v posledních čtyřech zápasech 26 branek, Kohouti „jen“ 15.

⇒ Do branky Kohoutů by se měl postavit Tomáš Halász, který neinkasoval už 120 minut.

V posledních zápasech si tak fanoušci Kohoutů museli zvykat, že do zápasů nastupovali většinou jen tři formace, jako velký problém to ale hráči vůbec nevidí. „Hrát na tři lajny je lepší, když jedeme někam dál a jsme dlouho v autobuse. Ale jinak je to jedno, jestli na tři nebo na čtyři. Neřešíme to,“ odmítl pětatřicetiletý útočník.

Jak to trenéři olomoucké Mory poskládají tentokrát, budeme znát už v sobotu odpoledne. Sledujte proto oficiální facebookové stránky klubu, kde bude sestava zveřejněna jako první. Samotné utkání mezi osmými Benátkami nad Jizerou a druhou Olomoucí startuje od 16:30 na zimním stadionu v Benátkách. Pro fanoušky Mory, kteří v soboty nevyrazí do středních Čech podpořit Kohouty v boji o tři body, bude připraven on-line textový přenos.

Statistika vzájemných zápasů v 1. lize od sezóny 2002/03

ZVVPRPPPSkóre
Celkem:28152038100:65

Sestavy z posledních utkání

HC Benátky nad Jizerou: Schwarz – Říha, Ulrych, Kajínek, Jánošík, Pyrochta, Pabiška – Jonák, Dušek, Bárta – Kica, Skořepa, Zacha – Krejčík, Skalický, Špaček – Vařecha, Plodek, Klimt – Maďa. Trenér: Filip Pešán.

HC Olomouc: Vošvrda – Cartelli, Janáček, Kadela, Jaroměřský, Drtil, Staněk – Pekr, Kindl, Lehečka – Kucharczyk, Herman, Selingr – Diviš, Knotek, Vodný – Heža. Trenér: Petr Fiala.