Kohouti hostí Vítkovice! Porazí je na třetí pokus?

David Jahoda
O L O M O U C – Celek HC Vítkovice Steel je jedním ze dvou týmů, proti kterým Mora v letošní sezóně ještě nedokázala vyhrát. Kohouti teď mají třetí pokus, aby nelichotivou bilanci proti mužstvu z Ostravska vylepšili. Vítkovice zažily naprosto katastrofální měsíc prosinec, nyní se jim však vrátil hvězdný Rostislav Olesz, který má pomoci Ostravanům do vyřazovací části. Jak se bude Hanákům proti Vítkovicím dařit tentokrát? To zjistíme v neděli od 17 hodin na olomouckém zimním stadionu.

Na zápas minulého kola chtějí Hanáci rychle zapomenout. Na sever Čech odjížděli s cílem i potřetí v sezóně udolat lídra tabulky z Liberce, ten se ale z předchozích dvou vzájemných zápasů poučil a svému soupeři nedal v podstatě žádnou šanci na úspěch. Po dvou výhrách na domácím ledě tak Olomoučtí museli skousnout porážku 0:4. Mora doufá, že v plecháreně se opět bude moci opřít o kvalitní výkon, proti Vítkovicím, které jsou na desáté pozici, to bude potřeba.

TÉMA UTKÁNÍ: Húževka s Kafkou proti svým

V den utkání proti Vítkovicím to bude přesně deset dní od chvíle, kdy se mezi Olomoucí a ostravským celkem udála hráčská výměna. V hlavních rolí této transakce byli útočníci Peter Húževka a Petr Kafka. Zatímco zkušený slovenský hokejista stihl ve svém novém působišti odehrát již tři utkání, to kmenový hráč Olomouce na první start za Vítkovice teprve čeká. Sparťanský odchovanec nebyl před výměnou stoprocentně zdravotně v pořádku. Dočká se premiéry ve vítkovickém dresu na ledě, který důvěryhodně zná?

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Michal Vodný

Za zápasem minulého kola se snažil ohlédnout centr druhého útoku Michal Vodný, slova ale hledal jen těžko. Věděl, že nejdůležitější bude souboj s Bílými Tygry hodit co nejrychleji za hlavu. „Co k utkání říct? Raději nic. Bylo to od začátku do konce z naší strany prostě a jednoduše strašné,“ smutnil olomoucký útočník.

⇒ Útočník Michal Vodný

Liberec potvrdil svou formu a roli jednoho z aspirantů na titul. Předešlý zápas pod Ještědem byl s tím, který Kohouti odehráli v rámci 36. kola, v něčem podobný. Byl to počet střel olomouckého celku. Zatímco 11 ran v prvním utkání stačilo na tři body, 12 střel bylo tentokrát málo byť na jeden gól.

„Říká se, že hraješ to, co ti soupeř dovolí. A Liberec nám toho tentokrát moc nedovolil. Ale na druhou stranu, i když hrajeme proti tak kvalitnímu soupeři, měli bychom být schopni si nějaké příležitosti vytvořit, a to se nám vážně nepovedlo,“ ohlížel se za utkáním v Liberci hokejista, který na dresu nosí číslo 4.

Nyní už se ale Vodný, jeho spoluhráči z druhé lajny a ostatně i celý tým Mory soustředí na nedělní duel, v němž vyzvou hokejisty Vítkovic. Na ty v letošním ročníku svěřenci kouče Venery ještě nenašli recept. „Mají velmi nepříjemnou obranu, dokážou být hodně důrazní. Ale myslím, že když se vrátíme k naší hře, tak je určitě můžeme porazit,“ pravil sebevědomě Vodný.

Není pochyb o tom, že akcie Vítkovic stouply poté, co se do jejich kádru po krátké švýcarské anabázi vrátil útočník Rostislav Olesz. „Určitě je to jeden z jejich nejnebezpečnějších hráčů, ale kvalitních útočníků je ve Vítkovicích víc. Takže nějaká ‚osobka‘ na něj zcela jistě nehrozí,“ prozradil na závěr čtyřiadvacetiletý forvard.

Z KABINY SOUPEŘE: Dopředu Olesz, dozadu Philipp. Pomohou návraty odchovanců?

Jak již bylo zmíněno výše, Vítkovice věří, že návrat Rostislava Olesze do jejich týmu pomůže k tomu, aby ostravský celek poosmé za sebou proklouzl do vyřazovací části. Nyní totiž mužstvo trenéra Svozila balancuje na hraně play-off a play-out. Poté, co Olesz z rodinných důvodů opustil švýcarský tým Langnau, byl hned rozhodnutý, kam povedou jeho další kroky. Nastoupí do vlaku, který de facto sám rozjel.

Před svým listopadovým odchodem patřil k nejlepším střelcům soutěže. Po návratu stihl odehrát tři utkání, v nichž zaznamenal dva body za gól a asistenci. Vítkovice dva z nich vyhrály. Takováto „léčba Oleszem“ se ostravskému celku náramně hodí. Předtím, než se Olesz vrátil, totiž Vítkovice vyhrály z deseti zápasů jen jednou!

⇒ HC Vítkovice Steel

Pod výhru v posledním kole proti Karlovým Varům se už podepsal také obránce Radek Philipp. Osmatřicetiletý obránce dal sbohem Košicím, aby po deseti letech znovu oblékl dres Vítkovic. I od něj si na Ostravsku hodně slibují.

Kromě těchto hráčů Vítkovice dost spoléhají také na služby Stanislava Balána, či ex-olomouckých útočníků Petra Koloucha s Lukášem Kucserou. Zajímavá osoba ve vítkovickém kádru je i útočník Petr Strapáč, který je po libereckém Janu Výtiskovi druhým nejlepším hokejistou v hodnocení statistiky Radegast index, což u ofenzivních hráčů není příliš typické. V brankovišti letos dostával víc prostoru Daniel Dolejš, to však neplatí pro poslední zápasy. Hned čtyři předešlé duelů odchytal Pavel Kantor.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Ladislav Svozil
Kapitán: Jiří Burger
Loňské umístění: 10. místo, vypadnutí v předkole s Pardubicemi
Hala (kapacita): Ostrava Aréna (10 157 míst)
Poslední utkání: Výhra 5:2 nad Karlovými Vary

SOUPISKA Vítkovic
STATISTIKY Vítkovic
ZMĚNY V KÁDRU Vítkovic
EXTRALIGOVÉ ZÁPASY Vítkovic

VZÁJEMNÁ UTKÁNÍ V TÉTO SEZÓNĚ:

• 11. kolo: OLO vs VT 2:3p